Sandor_B

08.11.2008 - Duatlon Cetatea Brasovului

Recommended Posts

- nu s-au dat (cel putin eu nu tin minte, poate gresesc) premiile obisnuite pentru cel mai varstnic/tanar concurent, daca au fost imi cer scuze, eram obosit si n-am tinut minte

S-a dat premiu pentru cel mai în vârstă concurent (cred că alergător la ştafetă). Cum limita de vârstă, oficial, a fost 18 ani, un premiu pentru cel mai tânăr concurent ar fi putut fi un pic forţat.

Mie personal ştafeta mi s-a părut dezechilibrată, tura de bicicletă fiind cu puţin mai lungă decât jumătate din alergare. Poate un tur lung (cel de la profi) ar fi fost de preferat. De asemenea, acum zice Horaţiu, o categorisire pe feminin, masculin şi mixt ar face sens (chiar dacă clasamentul arată puţine echipe - dar poate ar fi fost mai multe dacă se ştia că nu se concurează la grămadă).

Zic si eu, asa, mai off-topic, ca am mintea odihnita: cum ar fi un triatlon de ciclism (un fel de combinata ciclista)? Ar putea sa aiba 3 probe: sosea, MTB-XC si MTB-DH :D

Nu merge pentru ca:

1. Ai nevoie de 3 biciclete (sunt oameni care abia strang pentru una singura).

2. O sa castige cel care este mai bun la MTB (la sosea o sa il tina picioarele sa stea la trena iar pe coborari tehnice il mananca pe "soselist").

3. Atat duatlonul cat si triatlonul au fost gandite initial ca o competitie intre persoane care practica discipline sportive diferite. Din acest motiv triatlonul este interesant. Vrei sa vezi tot timpul daca castiga cel care are la baza inotul sau cel care are la baza ciclismul sau,de ce nu, cel care este alergator.

4. Extrem de interesant la acest gen de cursa este punctul de transfer(mai ales la triatlon). La ce propui tu se anuleaza acest punct.

Cam atat:D

Da, asa este, n-ar fi usor...

In fine, am auzit ca ar mai fi fost si alte concursuri din astea de duatlon prin Romania, respectiv alergare + MTB. Stie cineva exact unde/cine/daca mai organizeaza asa ceva? E chiar o experienta interesanta sa combini doua sporturi asa de diferite.

Personal de multa vreme ma gandesc ce super ar fi sa termin un triatlon, numai ca nu stiu sa inot (deloc :cry: ) asa ca duatlonul asta mi se pare exact un compromis pentru aceia ca si mine. Ar mai fi si o varianta de triatlon in care inotul este inlocuit cu canotaj, dar tot e bine sa stii sa inoti :D

off-topic:

Competitii de duatlon s-au mai desfasurat la Sf. Gheorghe primavara cand au loc si zilele orasului, insa doar pe sosea si pe distante mult mai scurte. Nu stiu insa daca exista o continuitate cu organizari anuale.

Duatlon a mai organizat Marius Rus la Prejmer, langa Brasov, tot primavara dar de asemenea nu stiu daca este ceva anual.

Mai sunt nationalele de duatlon de la Snagov organizate de Federatia Romana de Ciclism dar eu prefer sa nu particip la evenimente organizate de federatie, dupa cateva experiente in care am constatat lipsa de interes din partea organizatorilor. Aici poate sunt subiectiv...

Legat de inot, nu este atat de greu de invatat, trebuie urmat un curs de inot si in 1-2 luni si cu putina vointa se invata indiferent de varsta. Eu personal am reusit sa invat pe cineva dupa vreo 5-6 sedinte la bazin :)).

Oricum la triatlon exista si varianta stafeta in 2 sau 3 persoane, unul inoata si apoi celalalt poate face proba de ciclism si alergare. Dar evident nu se compara cu un concurs in care faci singur toate cele trei probe. Asta este de fapt farmecul triatlonului, incluzand aici si punctele de tranzitie.

Reci este localitatea de langa Sf Gheorghe, unde are loc anual un triatlon pentru profesionisti / amatori, ajungandu-se la peste 10-15 editii. Exista si probe de stafeta si individual pe distata olimpica (1.5 - 40 - 10 km) si hobby (0.5 - 20 - 5 km).

Cine mai are imagini de la Duatlon Brasov ? Va rog sa mai postati. Deocamdata doar Adi a lasat un link pe picasa. Bun si ala,-cu ocazia asta multumim frumos Adi- dar am vazut ca s-au facut sute de poze pe traseu. Mai putine la MTB.

Am uitat sa-i mentionez pe mcatalin, oana si egox, si totodata sa le multumesc pt. postarea de poze.

O mentiune speciala pt. mcatalin care a reusit sa ne familiarizeze cu traseul de MTB, prin imaginile postate inaintea concursului.

Din imagini traseul se prezenta mult mai linistit decat a fost in realitate.

da a mai fost duatlon la sfintu gheorghe candvain primavara, eram 4 concurenti, ce sa zic cam jenant.Si am facut si vreo 200 km pana acolo

@stefanalex60

Eu am incercat sa surprind zonele dificile din traseu. de fapt chiar asta am fotografiat, dar se pare ca spectaculozitatea din realitate nu prea o poti reda in fotografie :)).

O tura de recunoastere cu o zi inainte de concurs ar fi fost binevenita mai ales ca la Hobby erau doar 6km.

O nelamurire am si eu :?:, dupa ce am vazut clasamentele finale pe site-ul oficial....de ce fetele de la profi au avut premiile mai mici decat baietii de la profi?! Traseul a fost acelasi si totusi fetele au scos timpi mai buni :)) Sau poate asa se obisnuieste la competitiile de gen si nu stiu eu.

Traseul nu a fost la fel, fetele au avut doar o tura de bicla nu doua. Din pacate unele fete au aflat asta doar la start :eek: cand se bagasera deja la alta categorie, iar daca stiau din timp, de pe net, poate se bagau la profi.

Premiile din pacate sunt mai mici, dar din pacate si interesul fetelor e mai mic, nereusind sa se adune la ciclism nici macar in numar de 10% din cel al baietilor. :confused:

Traseul nu a fost la fel, fetele au avut doar o tura de bicla nu doua.

Aaaaaa, n-am stiut asta cu traseul, nici pe site nu citisem si nici nu tin minte sa se fi anuntat. Merci de lamurire. Poate data viitoare ma bag si eu, sa sporesc numarul fetelor :))

Drept premiu...o poza cu tine (n-a iesit prea clara, alergai prea repede :tongue:)

http://s4.transfer.ro/storage/transfer_ro-c9854aa50c.zip

Mersi de poze :))

Uite, Roxana s-a suparat foarte tare la start cand a aflat ca la fete e doar o tura cu 30 de secunde inainte de start. I s-a parut mare diferenta de nivel de la bicicleta si a banuit ca va fi mult de carat bicla in spate (ceea ce a avut dreptate :)) ) si s-a bagat la stafeta, la alergat, deoarece 8 km i se parea prea putin sa se complice cu bicla. In schimb daca stia ca la fete e doar o tura, s-ar fi bagat clar...

Ma rog, astea sunt amanunte, a fost un concurs super reusit!

off-topic:

Competitii de duatlon s-au mai desfasurat la Sf. Gheorghe primavara cand au loc si zilele orasului, insa doar pe sosea si pe distante mult mai scurte. Nu stiu insa daca exista o continuitate cu organizari anuale.

Duatlon a mai organizat Marius Rus la Prejmer, langa Brasov, tot primavara dar de asemenea nu stiu daca este ceva anual.

Mai sunt nationalele de duatlon de la Snagov organizate de Federatia Romana de Ciclism dar eu prefer sa nu particip la evenimente organizate de federatie, dupa cateva experiente in care am constatat lipsa de interes din partea organizatorilor. Aici poate sunt subiectiv...

Duatlon SF.GHE. - organizat anual in Sambata din jurul datei de 23 Aprilie, distantele fiind 2Km/10Km/2Km (alergarea prin oras, ciclismul pe soseaua inspre Valcele)

Duatlon PREJMER - o singura editie (Marius spunea ca nu va mai organiza din cauza greutatilor ref. la aprobari)

Nationalele nici nu merita mentionate ("traiasca" FRCT) desi am participat si le-am anuntat ani de-a randul... lucru ce nu se va mai intampla.

Pai mai anuntati si pe aici, cei care aflati de concursuri din astea, ca organizatorii uneori parca nu vor sa afle lumea de ele =))

A apărut o galerie şi la www.duatlon.ro (click pe „Galerie foto”). Pentru trecerea la poza următoare se face click în jumătatea dreaptă a celei vizionate.

De asemenea, există şi o secţiune Feedback. Dacă aveţi impresii sau sugestii de comunicat, de pe poziţia de concurent sau suporter, vă încurajez s-o faceţi. Astfel putem contribui la (sau chiar determina) îmbunătăţirea concursului la ediţiile viitoare.

Edited by egox

Felicitari la toti concurentii. Bune pozele. Toti au castigat.

Eu nu, pentru ca nu am venit. Data viitoare sper.

Salutare, Ce se mai aude de duatlon pe anul ăsta?

Guest
This topic is now closed to further replies.