lostprophet

Schimbare furca

Recommended Posts

Salut,

Am si eu o intrebare pt cei priceputi. Vreau sa schimb furca pe care o am acuma (SR Suntour XCM 27,5) cu una RockShox 30 Gold TK Solo Air. Am gasit furca RS la un pret ok - doar ca aceasta este: "tapered 1 1/8'-1,5' threadless aluminium shaft 265mm". Furca actuala - Suntour - are "gatul" drept - nu e conic pe cand la RS este conic.

Daca iau aceasta furca - RS - nu stiu daca o pot monta si cum pe bicicleta mea (Cross GRX 9), Mai trebuie sa iau ceva? Sa schimb si cuvetele?

Multumesc.

Furca cu gat drept in cadru cu headtube tapered merge cu adaptor. Furca tapered in cadru cu HT drept nu merge.

Ce HT are cadrul?

HT= head tube? daca da - at bicicleta mea il are drept. 

@@Traveller - am gasit mai ieftina pe rosebikes (http://www.rosebikes.ro/product/detail/aid:719159) - sper sa nu fie o pb ca pun link-uri externe - si e si cu suspensie de 120 si poplock inclus. 

As fi vrut sa o iau pe aceasta, dar vreau sa stiu dk o pot monta - cu adaptor, schimbat cuvete... 

Păi nu trebuie măsurat nimic, are ZS44/30 și îi trebuie EC44/40.

• Upvote 2

Poți măcar să faci un efort să cauți ce înseamnă EC44/40 și să-ți dai seama că sunt identice?

HT= head tube? daca da - at bicicleta mea il are drept. 

@@Traveller - am gasit mai ieftina pe rosebikes (http://www.rosebikes.ro/product/detail/aid:719159) - sper sa nu fie o pb ca pun link-uri externe - si e si cu suspensie de 120 si poplock inclus. 

As fi vrut sa o iau pe aceasta, dar vreau sa stiu dk o pot monta - cu adaptor, schimbat cuvete... 

S-ar putea sa iesi tot acolo ca si bani cu tot cu acele cuvete.

Pai si ce sa fac cu furca de 26"..? Mie îmi trebuie de 27,5. Oricum, am găsit pe un alt site același model dar straight steer si am comandat-o ca sa nu ma mai complic sa schimb si cuvetele. Doar ca nu are poplock remote. Si acuma vine o alta întrebare: as putea sa pun un poplock remote pe RS 30 Gold TK Solo Air?????

Eu nu mi-as bate capul cu inca un buton/maneta pe ghidon si inca un cablu aferent.

Daca nu mergi la concursuri cu ea, nu e o problema sa te opresti ca sa blochezi/deblochezi furca pe traseu, cand treci de pe asfalt pe offroad si viceversa.

Pai as cam merge???? la nivel amator. M-am uitat pe net după preturi pt acest poplock remote si m-am dezumflat când am văzut preturile - aprox 60-70 euro....

Pai si ce sa fac cu furca de 26"..? Mie îmi trebuie de 27,5.

E fix acelasi lucru, diferentele sunt milimetrice si insesizabile la nivelul tau. Daca te dai cu cauciuc 2.5" posibil sa nu intre in furca de 26" dar astea de XC merg fara emotii.

Salutare,

Sunt nou pe forum si ma confrunt cu aceeasi problema....trebuie sa schimb furca la bicicleta fiind vorba de un focus black forest 27.5

Momentan am un suntour xct care are un cloncanit pe revenire si un usor joc(oare se remediaza printr-o revizie) care este destul de stresant

Buget:700ron....stiu este cam mic :)

Ce sa aleg:raidon,epicon,rst f1 sau rs 30tk? Sau ce recomandati :D

As mai fi asteptat putin poate baga vecinii nemti reduceri mai substantiale :)

Ps:colegul pinkbike poti detalia putin compatibilitatea furcilor de 26 cu roti de 27.5 se potrivesc?nu se modifixa unghiul bicicletei

Multam'

"Unghiul bicicletei" se modifica si daca bagi mai mult aer in cauciucuri. Dar diferente sesizabile vorbim de la 3-4cm in sus. Intre 26" si 27.5" inaltimea furcii axle to crown e aproximativ aceeasi, diferenta poate e o potcoava putin mai ridicata si un rake mai mare la furca, astea oricum variaza intre branduri si modele deci e chestie de gust.

Iti recomand cu foarte mare caldura sa pui banii pe card si sa urmaresti site-ul RCZ ca apar tot felul de oferte interesante. Momentan este un Manitou Marvel la 180 eur pe care eu l-as clasa chiar un pic mai sus decat Reba ca performante. Daca vrei neaparat oferte la rockshox va trebui sa astepti pana spre iarna. Asta daca nu cade euro si mai mult fata de dolar.

Multam pt explicatii.

Sunt cu ochii pe rcz si bike 24 :D

Momentan pe rcz e un manitou minute expert la154euro +transport si un rs tk30 pe bike24 la 140euro

Sunt putin indecis daca sa trec la AIR ????

Rs recon e mai fiabil decat manitou?e199€

rockshox sta foarte prost la quality control in ultimii 2 ani... s-au extins cam repede si fac rabat la calitate, bazandu-se ca schimba orice problema la garantie... dar cand cumperi din alte tari asta poate sa fie o problema...

Vreau sa montez o furca tappered intr-un cadru cu gatul drept de 1 1/1.8. Pentru aceasta operatie am o cuveta inferioara EC44/40 Nukeproof Warhead. Problema apare la adancimea insertiei ... normal ;). Warhead-ul cere 14mm insertie, in timp ce cadrul are doar 10mm. Similar cu warhead-ul exista cuvete CK sau Hope cu insertia de 10mm. Avand uneltele necesare as vrea sa scurtez cuveta la insertie de 10mm. 

In principiu nu vad ce problema ar putea surveni atat timp cat operatia se face corect. 

Nici eu nu văd probleme, dar având în vedere istoricul tău... :D.

Glumesc - scurtează-le că n-au nimic.

Istoricul meu este cauzat de altii :P. Interesanta dilema, nu? :).

Multumesc!

Deocamdata nu s-a rupt :) qtoahK4.jpg

Din pacate nu am mai avut acces la strung a trebuit sa o operez cu un dremel si fierastrau, dar a iesit bine, 10mm ramasi in loc de 16mm. Stack-ul este de cca 12mm, insa fata de cuveta anterioara real sunt 9mm pentru ca warhead-ul imbraca mai bine rulmentul si coroana.

• Upvote 1

Incerc sa schimb furca normala, cu una tappered. Nu pricep de ce nu intra. :( Nu fac ceva bine sau nu merge la cadrul meu?

IMG_2669.jpg