I.G.Mateias

Ce spd-uri sa aleg, MTB/Sosea

Recommended Posts

In primul rand cu ocazia primului meu post vreau sa va salut acum ca am creat si eu un cont ca de urmarit, va urmaresc demult :)

Am o dilema, chiar ieri pe MTB-ul meu am montat cauciucuri de strada din dorinta de a alerga mai tare pe asfalt, acum vreau sa achizitionez si niste incaltari plus pedale SPD dar nu stiu ce sa aleg si care sunt diferentele majore intre cele doua.

Tot ce stiu e ca imi plac cum arata incaltarile de sosea care au o talpa cu un aspect mai clean (fara crampoane) dar sunt in dezavantajul celor MTB care au prinderea in 3 puncte fata de cele de sosea care au numai in doua.

Pe scurt, nevoia mea: obisnuiesc sa merg prin parcuri unde pe portiunile in care asfaltul e denivelat in timpul sprinturilor sau cand schimb viteza pe sa sau ridicat imi aluneca pantoful dupa pedala cu toate ca am pe pedale acele surubele care ar trebui sa pastreze priza.

Astept o indrumare catre elegerea corecta, conform nevoilor mele, va multumesc :)

Pentru parc nu ai nevoie de spd.

• Upvote 3

Toti incepem din parc :).

Pedale M520, pantofi pentru inceput ceva ieftin Shimano. SH-M088 este un compromis bun intre sosea si munte, dar nu este neaparat ieftin.

Pentru parc nu ai nevoie de spd.

Irelevant, nevoia mea e sa fie pastrata priza oferita de SPD intre pantof si pedala indiferent de traseu

Salut si bine ai venit!

Mi se pare ciudat sa-ti alunece piciorul in situatiile descrise de tine. Verifica daca ai pozitia corecta pe bicicleta sau tehnica corecta la sprint. 

Daca totusi insisti sa-ti iei spd-uri poti merge linistit pe m520. Pantoful de mtb este mult mai ok la mersul pe jos.

Iar data vii toare cand mai sprintezi incearca sa n-o mai faci prin parc!

Pe scurt, nevoia mea: obisnuiesc sa merg prin parcuri unde pe portiunile in care asfaltul e denivelat in timpul sprinturilor sau cand schimb viteza pe sa sau ridicat imi aluneca pantoful dupa pedala cu toate ca am pe pedale acele surubele care ar trebui sa pastreze priza.

Cu ce te incalti cand mergi pe bicicleta?

Incaltamintea de bicicleta (pt pedale flat) trebuie sa aiba talpa lipsita de striatii (adica fara crampoane si chestii, ca sa existe contact cat mai mult intre pedala si pantof), rigida (ca sa nu flexeze in momentul in care te lasi in pedale) si din cauciuc cat mai moale ("lipicios", ca sa aiba aderenta pe pedala).

Care e pozitia talpii tale pe pedala?

Daca stai doar cu varful piciorului pe pedala, ai o suprafata de contact cu pedala mai mica, mai ales cand te ridici in pedale. Axul pedalei trebuie sa vina undeva la jumatatea distantei dintre varf si mijlocul talpii cand pedalezi - asta e orientativ, ideea e sa ai suprafata de contact cat mai mare intre pantof si pedala; cand te dai la vale pe teren accidentat, axul pedalei e bine sa vina si mai aproape de mijlocul talpii.

Ce pedale ai?

Atentie la articolul postat mai sus, e bazat pe mituri urbane si informatii care nu sunt verificate.

Salut si bine ai venit!

Mi se pare ciudat sa-ti alunece piciorul in situatiile descrise de tine. Verifica daca ai pozitia corecta pe bicicleta sau tehnica corecta la sprint. 

Daca totusi insisti sa-ti iei spd-uri poti merge linistit pe m520. Pantoful de mtb este mult mai ok la mersul pe jos.

Iar data vii toare cand mai sprintezi incearca sa n-o mai faci prin parc!

Pozitia pe bicicleta am aplicat-o pe ce-a de la orele de spinning, singurul impediement dar in mod acceptat din cate am citit ar fi distanta intre pipa si sa, tot la spinning  am aflat ca intre sa si pipa  distanta trebuie sa fie egala cu antebratul (pozitionat cu cotul la sa, degetele spre pipa) avand degetele intinse  iar la cadrul meu pozitia este mai mica aproape de jumatatea degetelor.

In legatura cu sprintul in parc la 31 de ani pot sa zic ca nu sunt asa wreckless :), cand scot bicla  ies impreuna cu 2-3 amici si ne place sa alergam sau sa facem sprinturi intre noi pe anumite sectoare de drum (de cand am descoperit endomondo, strava) unde bineinteles ca evitam aleile aglomerate. 

@I.G.Mateias citeste articolul asta ca sa-ti faci o idee despre ce inseamna spd/clipless-uri si incaltaminte. Referitor la recomandare pedale + pantofi subscriu la ce a postat mai sus @@akebono

Mersi Ionut, foarte bine detaliat articolul, prinderea, partea care ma interesa cel mai tare a fost explicata bine, voi alege MTB din mai multe privinte explicate in acel articol.

Pozitia corecta a piciorului pe pedala, alt factor care ma convins ca trebuie sa imi ia SPD 

Cu ce te incalti cand mergi pe bicicleta?

Incaltamintea de bicicleta (pt pedale flat) trebuie sa aiba talpa lipsita de striatii (adica fara crampoane si chestii, ca sa existe contact cat mai mult intre pedala si pantof), rigida (ca sa nu flexeze in momentul in care te lasi in pedale) si din cauciuc cat mai moale ("lipicios", ca sa aiba aderenta pe pedala).

Care e pozitia talpii tale pe pedala?

Daca stai doar cu varful piciorului pe pedala, ai o suprafata de contact cu pedala mai mica, mai ales cand te ridici in pedale. Axul pedalei trebuie sa vina undeva la jumatatea distantei dintre varf si mijlocul talpii cand pedalezi - asta e orientativ, ideea e sa ai suprafata de contact cat mai mare intre pantof si pedala; cand te dai la vale pe teren accidentat, axul pedalei e bine sa vina si mai aproape de mijlocul talpii.

Ce pedale ai?

Atentie la articolul postat mai sus, e bazat pe mituri urbane si informatii care nu sunt verificate.

Nubciclist prin raspunsurile de mai sus cred am am raspuns si intrebarilor tale, anexez si o poza cu incaltarile si pedalele, mai ales la umezeala intampin cele mai multe probleme de alunecare, scuza te rog murdaria dar nu am avut rabdare ieri de vreme frumoasa sa fac rodaju :DAjELZBG.jpg

Par ceva pt fotbal sau alergare pe pista. Cam ingusti pt bicicleta. Pedalele sunt ok, pini cam putini si usor tociti, dar sunt late.

Imi imaginez ca te intereseaza SPD-uri si pt sala de spinning atunci?

Intr-adevar, daca e ud, incepe sa cam alunece piciorul pe pedala flat. Din punctul asta de vedere, ajuta sa ai SPD. La MTB devine complicat daca dai de noroi si pui piciorul jos (e greu sa clipsezi la loc, atunci cand ai pedala plina de noroi).

Daca faci mai mult sosea si te intereseaza partea asta de sprinturi si nebunii, e o chestie sa ai SPD. La MTB nu e la fel de simplu cum se povesteste in articolul de pe Dirtbike.

Daca iti cumperi pedale SPD doar pt a elimina acest aspect(alunecatul de pe pedala), parerea mea e ca gresesti.

In primul rand, pedalele din poza sunt departe de ce inseamna o pedala cu pini. In cazul de fata, reprezinta cel mult o pedala platforma/flat sau cum vrei sa-i spui, cu aproape zero aderenta. Pinii sunt tociti si nu sunt inlocuibili, din pacate.

In al doilea rand, tind sa cred ca schimbi vitezele in forta "cand schimb viteza pe sa sau ridicat imi aluneca pantoful dupa pedala", altfel nu vad de unde ar proveni acel soc care sa-ti provoace alunecarea de pe pedala.

Daca vrei sa-ti iei SPD-uri, ia-ti pt a-ti creste randamentul in timpul pedalatului. Pt problema ta(alunecare de pe pedale), exista suficiente oferte pe piata care sunt mai mult decat satisfacatoare.

• Upvote 4