rares_is_here

Bicicleta Btwin Rockrider 340

Recommended Posts

In primul si in primul rand, am datoria de a-i multumi lui @@Traveller (care mi-a dedicat timp la care nu era obligat sa renunte, prin sfaturile repetate si raspunsurile prompte la toate intrebarile mele) si tuturor celor care m-ati ajutat in luarea deciziei achizitionarii acestei biciclete. Tinand cont ca am utilizat-o in perioada august-începutul lui decembrie, pot spune ca mi-am format cat de cat o impresie despre aceasta bicicleta. Nu am niciun regret in faptul ca am cumparat-o, nu am avut nicio problema cu ea. Inca nu s-a stricat nimic, nu s-a rupt nimic. Merge in continuare ca si cum ar fi fost noua, desi pot spune ca au fost situatii in care am mai abuzat de ea. Am utilizat-o atat in teritoriul urban, cat si pe drumuri de tara si chiar zone de padure sau dealuri suficient de abrupte. Nu am reusit sa ii ”creez” si nici ea nu mi-a creat vreo dificultate. Aproape ca am ajuns sa ma intreb daca este suficient de mare pretul pentru care se vinde. Cat despre design si calitatea constructiei, pot spune ca nu apartin acestei categorii de pret. Arata exceptional chiar si dupa luni de utilizare (s-ar parea ca cele 3 straturi de vopsea cu care cei de la Btwin au acoperit-o dau roade). Singurul lucru pe care i l-as fi putut reprosa ar fi fost suspensia din fata, care mi se parea cam rigida, dar si aceasta poate fi foarte usor reglata in functie de masa fiecaruia. In concluzie, daca nu va permiteti o bicicleta mai scumpa (si in unele cazuri, nici nu cred ca si-ar avea rostul vreuna), mergeti cu incredere pe aceasta varianta. Nu veti fi dezamagiti! Cei din magazin se comporta exemplar, iti raspund la toate intrebarile si chiar se ofera sa ii contactezi telefonic in cazul altor nelamuriri. Au stat o ora sa regleze bicicleta pentru inaltimea si masa mea. Iar ”Garantia pe viata” este reala, pentru cadru, pipa, ghidon si (mi s-a confirmat) ca si pentru furca. Aveti chiar si prima revizie gratuita. Servicii premium pentru un brand adevarat. Felicitari celor de la Dechathlon Btwin pentru ce au reusit sa realizeze! Si inca o data multumesc acestei comunitati pentru tot ajutorul si toate informatiile pe care mi le-a oferit (si pe care o sa mi le ofere si in continuare). Pe curând! P.S.: Aveti atasate si niste poze facute in prima zi.

post-16968-0-61220100-1424894625_thumb.jpg

post-16968-0-08877600-1424894627_thumb.jpg

post-16968-0-11515500-1424894632_thumb.jpg

post-16968-0-79272600-1424894633_thumb.jpg

post-16968-0-23955300-1424894635_thumb.jpg

• Upvote 5

Pai la si mai multi kilometri frumosi calare pe ea, zic! :D

Evaluarea este binevenita. Bicicleta asta este ceea ce acum cativa ani se numea aici pe forum "bicicleta de 1000 de lei", ca un standard al decentei in buget redus.

E bine ca ai folosit-o si in mediul ei natural, pe coclauri, mai ales ca aveti niste dealuri de mare angajament in zona Targoviste - Pucioasa - Fieni.

• Upvote 1

Am luat și eu de curând una XS pentru copil, din Decathlon Craiova și pot spune că am fost plăcut impresionat de model. Asamblată și reglată cu grijă, este absolut impecabilă. Ce-i drept și copilul e ușurel la cele 40 de kg ale lui, dar nu are absolut nici o problemă cu ea. O singură mențiune: mărimea XS vine cu o pipă de vreo 10 cm și puradelul stă cam întins; am căutat una mică (3-4 cm) dar ce găsesc prin stoc sar bine de 100 de lei și chiar n-am de gând să dau 1/8 din prețul bicicletei pe o simplă pipă. Asta e, aștept să crească (sau să-mi caște cineva ochii). :)

Foarte bună bicicleta pentru banii ei. În cei aproape 1000 de kilometri pe care îi am cu ea nu mi-a făcut probleme. Și am dus-o pe drumurile din oraș, dar și pe cele din afara lui, pe urcări asfaltate, dar și pe coborâri de pământ (peste 50 de km/h pe un drum de pământ și nu s-a stricat nimic la ea), pe uscat, dar și pe ploaie și zăpadă. Singurele minusuri sunt cauciucurile de proastă calitate care se uzează foarte repede și janta simplă de la roata din spate. Mi-e teamă că dacă îmi voi pune pe portbagaj bagajele pentru o tură lungă și voi da într-o groapă va trebui să o centrez. În rest, numai cuvinte de laudă despre această bicicletă. O recomand! :)

Am luat și eu de curând una XS pentru copil, din Decathlon Craiova și pot spune că am fost plăcut impresionat de model. Asamblată și reglată cu grijă, este absolut impecabilă. Ce-i drept și copilul e ușurel la cele 40 de kg ale lui, dar nu are absolut nici o problemă cu ea. O singură mențiune: mărimea XS vine cu o pipă de vreo 10 cm și puradelul stă cam întins; am căutat una mică (3-4 cm) dar ce găsesc prin stoc sar bine de 100 de lei și chiar n-am de gând să dau 1/8 din prețul bicicletei pe o simplă pipă. Asta e, aștept să crească (sau să-mi caște cineva ochii). :)

Sa inteleg ca vom fi mai multi la viitoarele iesiri? :D

Prea curând nu știu, dar sper că nu mai e mult până atunci. Important e că-i place bicicleta. :)

Multumesc mult inca o data pentru urari, @@Traveller ! Sunt foarte incantat sa o detin si sper ca informatiile pe care le-am furnizat sa ajute cat mai multi oameni in luarea unei bune decizii. Pe curand si multa sanatate!

Salut, am citit discuția deschisa de tine si as vrea sa te întreb despre RR340 cum functioneaza schimbătoarele (am tot văzut pe forumuri ca ar schimba mai greu sau tre doar reglate după primele ture)? La drum ceva mai lung (peste 50km) cum se simte saua? Ai făcut sau ai de gând sa faci un upgrade?
Eu inițial as fi vrut un RR500 cam pe la 1300 lei, faza e ca m.ar ajunge vreo 1600lei cu tot cu accesorii (casca,pompa,kit reparație etc) si as depășii cu mult bugetul propus pt acest hobby si așa m.as orienta către un RR340.

Dacă șaua este paralelă cu solul nu ar trebui să ai probleme la distanțe mici (de exemplu, deplasarea până la locul de muncă sau până la magazin). La distanțe mai mari îți recomand niște pantaloni cu bazon. Cei mai ieftini din Dechatlon sunt 30 de lei (la ofertă) și își fac bine treaba. Pe lângă că îți oferă un confort sporit, te păstrează sănătos.

Când am cumpărat bicicleta, băieții de acolo mi-au reglat schimbătoarele. După 900 de km încă nu am probleme cu ele. Oricum, prima revizie este gratuită.

Saua se simte diferit pentru fiecare. La o bicicleta noua, cu pozitia seii reglata cum trebuie, fiecare o sa-si dea seama dupa cateva iesiri scurte daca se impaca bine cu saua sau nu. Pentru ture lungi recomand pantalonii cu bazon (da, chiar si cei de 30 de lei din decatlon sunt ok, nu mai zic de altii cu bazon mai bun, precum Coolmax). Schimbatoarele se regleaza si ele. 

Un mic amănunt pe care l-am observat astăzi: la exemplarul fiului meu (mărime XS) furca spate (seat-stay) flexează vizibil (se depărtează de roată) când strâng frâna mai puternic.

În cazul meu nu-i acord prea mare importanță pentru că pe ea merge copilul care e ușurel și merge foarte încet și sunt absolut convins că nu reprezintă un pericol.

Sunt curios dacă treaba asta se observă și la alte exemplare, mărimi L sau XL.

La toate franele V-brake apare simptomul, la unele cadre mai accentuat, la altele nu. Cu cat e mai mare cadrul, pentru un acelasi model, cred c-ar flexa si mai mult.

Desi nu vad rostul la rockrider, se poate ameliora cu asa ceva.

eu am avut un 340 si l-am dus inapoi dupa o luna pt. ca nu am fost multumit de mai multe aspecte insa cel mai rau sta la capitolul frane, pur si simplu nu ma opreau la vale oricat le reglam

am pus un set shimano si deja era alta viata, franarea era eficienta insa exact cum a spus colegul de mai sus, furca de pe spate flexa foarte tare asa ca i-am pus un booster care o rigidiza destul de bine

tinand cont de cat costa e o alternativa decenta insa franele sunt dezastru