Alexandru Oprea

Cadru Canyon nou - defect acceptabil sau inadmisibil?

Recommended Posts

Salutare tuturor!

Tocmai ce am primit un Grand Canyon 29 AL superb si la prima inspectie dupa ce a fost scos din cutie, am observat o "imperfectiune" a toptube-ului care m-a pus serios pe ganduri.

Cred ca e vorba de o problema care a fost trecuta cu vederea de cei de la controlul calitatii.

I-am contactat pe cei de la Canyon insa nu mi-au raspuns inca.

Intrebarea mea este daca aceasta imperfectiune poate avea repercursiuni serioase asupra structurii de rezistenta a cadrului.

Sa-l trimit inapoi (in cazul in care mai raspund... [-O< ) pentru a fi inlocuit sau sa il pastrez asa cum este pentru ca imperfectiunea este neglijabila?

Atasez doua fotografii cu zona afectata!

Numai bine,

post-17107-0-23031000-1424978869_thumb.jpg

post-17107-0-25401400-1424978883_thumb.jpg

Fa poze cu bicla ca o sa ti-o ceara inapoi :)

A fost lovit in transport. Structural nu e nici o problema. Dar ca aspect e inadmisibil sa cumperi ceva la pret de nou si sa primesti lovit. Contacteaza-i urgent, iti vor trimite alt cadru sau iti vor oferi o parte din bani inapoi... gandeste-te cat valoreaza pentru tine chestia asta si negociaza cu ei.

In mod normal orice firma serioasa vede sute de cazuri din astea anual si le trateaza foarte serios. E un simptom pur romanesc sa te astepti ca vanzatorul se va face ca ploua.

• Upvote 5

Ca si cumparator de Canyon iti spun ca top tube-ul NU AVEA CUM SA SE LOVEASCA DE LA TRANSPORT pentru ca am luat 2 biciclete de la ei si stiu cum vin in cutii. Lucrul ala se intampla daca cutia in care a venit bicicleta era foarte flecita din lateral sau de sus cam aproximativ 30-40 de cm.

Dupa cum am mai spus intr-un alt post "CANYON SUNT OVERRATED (supra-apreciati).

O sa-ti inlocuiasca bicicleta daca faci scandal*.

*scandal=le dai pozele si-i ameninti ca-ti vrei banii inapoi. Ei asigura toata marfa pe care o trimit si pot sa-si ia banii de la transportator daca faci dovada ca si cutia a fost afectata.

Eu sunt foarte sigur ca intentionat ti-au trimis-o asa.

In rest iti doresc succes in rezolvarea problemei.

L.E.: Ai luat-o de la ei de la reduceri? Adica de la sectiunea outlet? Pentru ca acolo se vand biciclete cu zgarieturi/bushituri.

• Upvote 1

I-am instiintat de ieri seara, astept sa-mi raspunda si sper sa se rezolve!

Sper sa accepte sa le trimit doar cadrul inapoi si sa-mi trimita altul in loc pentru ca bicla a fost scoasa la o tura usoara printre blocuri astfel incat nu mai poate fi considerata noua (ma gandesc ca ar putea invoca chestia asta...).

Nu-mi dau seama cum ar fi putut fi lovita in timpul transporului pentru ca era foarte atent "impachetata" si cutia in care a venit nu era deteriorata deloc (comentariul lui ionut daniel confirma aceste aspecte).

Continui sa cred ca asa a plecat din depozit.

• Upvote 1

Adica de la sectiunea outlet? Pentru ca acolo se vand biciclete cu zgarieturi/bushituri.

Pe site scrie "NEW BIKES IN PRISTINE CONDITION Bikes in this category are new bikes or frames without any damage. These may be previous year's models or one-off bikes.". Ai vreo sursă care să susțină afirmația ta?

Ai cumparat-o de la outlet? Acolo se vand biciclete folosite de altii si returnate.

Daca ai cumparat-o de noua, atunci nu e niciun dubiu ca asa ti-au trimis-o intentionat.

Pe site scrie "NEW BIKES IN PRISTINE CONDITION Bikes in this category are new bikes or frames without any damage. These may be previous year's models or one-off bikes.". Ai vreo sursă care să susțină afirmația ta?

Da. EU! De aia am intrebat daca a fost luata de la outlet sau a dat comanda ptr bicicleta noua.

Si uita-te la outlet sa vezi ce scrie: frames with minor damage to vopseala si nu mai stiu ce...

Aia e...fa-le dovada ca si-au batut joc de tine si spera sa-ti trimita acelasi model in "pristain candishian"...

New bike with slight optical defects (si cu mai multe sau altele nespecificate)

Bikes and framesets in this category are unridden new bikes that may have minimal colour deviations, scratches or paintwork defects. Put simply, these are bikes that don't quite pass our strict appearance quality standards to be sold as normal, however they work just the same as any new bike. As with all Outlet bikes, we provide the same guarantees as on any new Canyon bike. Furthermore, the bikes are all assembled and thoroughly checked by our workshop mechanics, with any modifications made if necessary.

Problema e ca asta nu e doar o zgarietura ci o lovitura care nu stiu cat va cantari in viitor vis-a-vis de structura cadrului. Pinkbike spune ca nu e nicio problema...

• Upvote 1

Incerc sa rezolv problema fara doar si poate.

Se pare ca intr-adevar li s-au inchinat ode la ce oferte de nerefuzat au insa pe partea de vanzari, relatii cu clientii nu isi dau un interes maxim.

Plata cu cardul securizat 3D secure e inca o problema a sistemului lor.

Multumesc pt sfaturi!

• Upvote 1

ionut-daniel: Ai dreptate, în secțiunea outlet sunt și biciclete cu defecte. Din moment ce la fiecare scrie pe pagină lucrul ăsta, nu văd cum ar putea fi acuzați de lipsă de transparență.

Alexandru, din punct de vedere structural bicicleta mi se pare ok, problema e că ai plătit-o ca nouă și asta trebuia să primești. Întrebarea e: ce vrei să faci? Mai aștepți o perioadă de timp pentru altă bicicletă sau le ceri o sumă de bani.

• Upvote 1

Asta e @@Alexandru Oprea. Te-ai nimerit printre "fraierii"* targetati de ei si altii.

*(fara sa te jignesc, dar asta e o strategie adoptata de toti vesticii cu privire la estici, cu atitudine de gen: "la ei sa mearga toate bullshiturile ca nu se plang pentru ca sunt prea saraci, umili si prosti sa faca ceva si poate-i pacalim")

Eu iti recomand sa faci toate demersurile pentru a primi o bicicleta noua in conditii impecabile si pe asta sa o returnezi.

Si atentie: nu doar cadrul, ci toata bicicleta!

• Upvote 1

Dc as avea garantia ca zona aia avariata nu influenteaza in niciun fel durata de viata a cadrului as opta pentru pastrarea acestui cadru insa cu un discount din partea lor. Estetic nu e nicio problema pt ca e situata pe partea ventrala a toptube-ului deci nu se vede usor...

Astept deocamdata raspunsul lor care intarzie sa apara desi inainte de a efectua plata raspundeau zilnic, fara exceptie (2-3 e-mailuri/zi timp de aporx 2 sapt. din partea mea)

Ionut-Daniel, cumva ai fost intr-o situatie asemantoare sau ai cunostinta de asa ceva cu privire la clientii balcanici?

• Upvote 1

L.E.:

Eu cred ca o sa mai astepti cateva zile bune pana sa primesti vesti scrise de la ei.

Pana la urma titlul topicului spune "cadru nou cu defect acceptabil/inadmisibil".

Acceptabil: dpdv moral/legal doar daca pleci capul. Functional ,da !

Inadmisibil: Da, doar dpdv moral/legal, pentru ca ei dau biciclete noi in conditii impecabile (pristine condition).

Peace! I'm out!

Ionut-Daniel, cumva ai fost intr-o situatie asemantoare sau ai cunostinta de asa ceva cu privire la clientii balcanici?

Da am fost, si da lucrez zilnic cu vestici si stiu cum e. Chiar din gurile si scrierile lor stiu lucrurile astea, altfel nu m-as hazarda in generalizari tampite.

• Upvote 1

Returneaz-o. Ma doare pe mine sufletul (chit ca nu sunt banii mei ) sa vad indoitura aia pe un cadru nou.

Probabil canyon iti va oferi doua variante : returnarea sau un discount de 100-200 e.

Eu as returna-o doar pentru linistea mea sufletească sa știu ca o sa am un produs nou, impecabil...macar pana la primele ture :D. Mai ales ca e la preț intreg.

Am mai citit de cazuri asemănătoare pe diferite forumuri si nu numai la canyon. Sunt biciclete rerurnate de alti clienti si le tot fac forward până găsesc unul mai puțin pretențios aruncandu-i niste scuze si un discount acolo...

Mie mi-au trimis bicicleta cu suruburile de la suspensia spate desfacute si fără loctite iar singura măsură din partea lor a fost sa își ceara scuze si sa-mi ofere un bike polish care costa 8e. Asadar, confirm ca după vanzare ti-o cam dau la cioc...

La fel au făcut si cu mine, raspundeau imediat cand era sa le platesc, apoi așteptam cate 3 zile si le mai dădeam si relansari!

• Upvote 1

Ok! Va multumesc pentru sfaturi! Tocmai le-am trimis inca un e-mail!

Se pare ca acel cliseu cu rigoarea nemteasca deja e mit! Probabil ca in ultima vreme, instructajul vesticilor in domeniul vanzarilor a fost facut de estici...

• Upvote 2

Cam asa se descrie acum economia :

all made in TAIWAN! so I will kick for fix it !:

:D

Da vina pe Giant, aia fac cadrele de AL pentru Canyon :)

Am avut anterior un Giant fara cusur deci cred ca nu merge treaba cu taiwanezii :)

Baietii aia sudeaza cadre pentru cele mai tari branduri de rachete pe 2 roti.

• Upvote 1

Posteaza poza si pe pagina lor de Facebook. Acolo reactioneaza mai rapid pentru ca e vizibilitate mare.

• Upvote 1

Daca e mai mult decat vopsea sarita (intr-una din fotografii se vede cadrul usor infundat) e defect. 

E cam trist, dar trebuie sa iei o decizie repede, lasa mailurile si facebook, incearca sa-i suni, dar completeaza formularul de la https://www.canyon.com/en/service/serviceanfragen/anfrage2.html

Citeste si "General Terms and Conditions of Canyon Bicycles GmbH". In mod normal din momentul receptiei produsului ai 30 de zile in care poti sa-l returnezi chiar si fara sa dai explicatii. (statutory revocation la 7.7)

Daca insa hotarasti sa le ceri daune, trebuie sa o faci in doua saptamani de la primirea produsului (vezi cap 8.3)

• Upvote 2

Daca e mai mult decat vopsea sarita (intr-una din fotografii se vede cadrul usor infundat) e defect. 

Citeste si "General Terms and Conditions of Canyon Bicycles GmbH". In mod normal din momentul receptiei produsului ai 30 de zile in care poti sa-l returnezi chiar si fara sa dai explicatii*. (statutory revocation la 7.7)

Cadrul e anodizat și înfundat. Am pățit același lucru la o lună după ce mi-am cumpărat bicicleta, doar că la mine era înfundat și downtube-ul, mult mai urât.

*Poți să îl returnezi pe cheltuiala ta; în cazul de față problema ar trebui să fie rezolvată de Canyon fără nici cea mai mică cheltuială suplimentară pentru client (făcând abstracție de timpul pierdut).

Urat sa ai asa ceva la un cadru nou, dar strict dpdv rezistenta, nu ai probleme in zona respectiva la cum arata indoitura, ba chiar se poate ca teava respectiva sa fie chiar mai rezistenta acum avand in vedere directia solicitarilor normale in exploatare. 

Pare sa fi fost cazuta bicicleta pe lateral pe o muchie ascutita.

Daca-l poti schimba, ok insa nu-ti face prea multi nervi pe tema asta, se poate intampla foarte usor sa patesti asa ceva din neatentie, tot oameni sunt si cei care asambleaza si transporta.

platesti transportul doar dc produsul valoreaza sub 40 euro, dc nu se ocupa ei...eu ma gandeam sa nu fie un defect de fabricatie tradus printr-o grosime redusa fata de normal a aliajului din zona avariata...dc e doar o lovitura usoara fara implicatii grave nu m ar deranja decat dpdv pricipial...de acum inainte vor raspunde f greu, returnarea acesteia plus livrarea altei biciclete vor consuma mult timp fara dubii...probabil pe asta mizeza si ei...

Daca ti-e greu sa scrii romaneste atunci nu scrie.

Te rog!

Edited by MBZ
Atentionare
  • Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.