robert_11

Schimbare Deore FC-M590

Recommended Posts

Am un Scott Scale 970 cu deraiorul pe fata Shimano Deore FC-M590-10 / 34.9 mm. Ideea este ca s-a stricat, nu-mi mai urca pe foaia mare. Am fost la service si mi-a facut-o sa mearga doar pa mijlocie si mica. Acum vreau sa schimb deraiorul. Intentionez pe viitor sa trec la 2 foi, dar n-am cele necesare ($$$) sa schimb si foile. Asadar, o periaoda am sa raman cu foile astea 22-32-44. Ce deraior ma sfatuiti sa iau si cel mai important ce se potriveste. Ma uit pe bazar ca vaca la bariera si nu stiu care este bun pentru cadrul meu. Ma gandesc sa iau unul pentru 3 foi, iar cand o sa am bani sa schimb si foile sa ma duc la service si sa mi-l regleze pentru 2 foi. Asadar, merg pe mana voastra. Ca idee, as dori sa fie ceva superior actualului. Deci, un SLX sau XT zic ca a ar fi de ajuns.

SLX iti ajunge, XT daca vrei cateva grame in minus, insa eu nu am vazut sa fie diferenta de calitate a schimbarii intre ele. Din punctul meu de vedere feeling-ul este dat mai mult de maneta. Manetele XT se simt semnificativ mai "placut" decat SLX-urile.

Ideea este ca a fost lovit la Brasov,la Triada anul trecut. Eu chiar m-am gandit ca e pocnit. Oricum vreau sa schimb deraiorul acum, iar mai tarziu si manatele. Pentru foi, sa pun un SLX, iar pentru pinioane un XT.