Sign in to follow this  
florentin84

Upgrade Shimano RX 100 - Shimano 105 5703

Recommended Posts

Salut!

In acest moment detin o cursiera de otel Peugeot Izoard cu o linie Shimano RX 100 care a suferit un upgrade de la 2x7 la 2x9 (butucul spate fiind Tiagra FH-4600).

Astazi am achizitionat un grup de componente Shimano 105 5703 si intentionez sa-l schimb pe cel vechi dar ma confrunt la prima vedere cu urmatoarele probleme:

1. Noul schimbator de foi are prindere de 31,8 mm si tind sa cred ca dimensiunea cadrului este de 28,6 mm (inca nu am ajuns acasa ca sa masor). In cazul acesta am nevoie de un adaptor? De unde pot achizitiona acest adaptor?

2. In acest moment bicicleta nu are ergopowere ci schimbatoare pe cadru. Pentru trecerea la ergopowere am nevoie de niste ergopower cable stopper ca acestea http://www.bike24.com/p226444.html ? De unde le pot achizitiona din Romania?

Va multumesc!

Incercand sa iti scriu de la lucru, am multe chestii blocate asa ca nu iti pot trimite linkuri asa ca iti scriu "the old fashion way"

1. Cauta front derraileur adaptor 31.8 to 28.6 si ai sa gasesti pe bikeforums.net un post cu aceeasi problema pe care o experimentezi si tu. Pe scurt ai nevoie de niste pene pe care sa le pui intre cadru si schimbator. Sau poti folosi schimbatorul vechi cu maneta noua. Probabil tot pe 2 viteze e.

2. Acel cable stopper se gaseste in magazinele din Ro cum ar fi playbike, marosbike, supremebike din Timisoara, etc. Trebuie doar sa cauti.

Daca nu le gasesti pe site suna magazinele si intreabale daca au pe stoc asa ceva. Eu mi-am luat din Timisoara de la Supremebike 2 stoppere.

Sa faci o poza cu bicicleta cand e gata, sunt curios cum va arata cursiera de otel cu piese noi.

LE. Acum vad ca 5703 e pe 3 viteze. Ori cauti un schimbator de 3 pe 28.6, ori pui ceva intre cadru si schimbator.

Multumesc pentru raspunsuri!

Cable stopper se pare ca am gasit la un magazin dupa ce am sunat la ei.

Mai ramane sa masor cadrul sa vad mai exact dimensiunea.

O sa fac poze cand o sa fie gata.

Problema la cablestopper-ele de prin magazinele noastre e ca sunt ambele de aceeasi parte, se pot monta si asa dar unu va fi in sus si unu in jos(nu afecteaza decat optic), mai bine cauti pe dirtbike...am vazut asa ceva pe acolo din dezmembrari.

@@vlady_zch din ce poza mi-a trimis persoana de la un magazin din Bucuresti, acestea sunt de plastic din pacate si se pare ca sunt pentru ambele parti.

Am masurat cadrul si e de 28,6 mm, din pacate imi trebuie adaptor pentru schimbatorul de 31,8 pe care il am. 

Am reușit achizitionarea cablestopperelor si a adaptorului dar intre timp am achizitionat o alta bicicleta si o sa renunț la upgrade :-

Aceasta pagina nu a fost gasita. Poate nu e publica.

16782107907_40195b2bd7_k.jpg

16802043400_ee4d8768e4_k.jpg

se pot vedea?
nu stiu cum sa le fac sa se vada poza direct in postare.

Edited by otsdr
S-a rezolvat.