florentin84

ROSE PRO DX CROSS-2000

Recommended Posts

Va salut!

Sunt recent posesor de ROSE PRO DX CROSS-2000.

In acest moment este echipata cu un angrenaj Shimano FC-cx50 46/36 (foaia mare mi se pare destul de uzata) si o caseta de pinioane 11-25 care nu prea ma multumeste, in acest moment nu am reusit inca sa ma dau cu ea dar spun asta deoarece vin de pe o cursiera de otel cu angrenaj 52/38 si cu o caseta de pinioane 12-30 care m-a omorat la dealuri de fiecare data. 

Intentionez sa o echipez cu o linie shimano 105 5703 (50/39/30 cu o caseta de pinioane 11-25 deoarece le detin deja si daca tot nu o sa ma satisfaca voi incerca o caseta 11-28 deoarece cred ca schimbatorul de pinioane nu suporta caseta 11-30).

Ce parere aveti?

Mai bine pui un grup de pinioane 11-34 cu alt schimbator spate. Iar angrenajul, daca intr-adevar trebuie sa-l schimbi, il iei tot de CX (46-34 sau 46-36) mai tarziu.

Despre ce dealuri vorbesti, alea din Bulgaria?

Da! Tocmai reusisem sa cumpar toate adaptoarele ca sa pot upgrada Peugeot-ul dar a intervenit acest Rose pe care nu-l puteam refuza  %%-

Nu am poze momentan! O sa-i fac cateva cand o sa ies cu ea. 1600 lei zic ca a fost un pret foarte bun pentru cum este echipata:

Manete schimbatoare Shimano 105 5700 2x10

Schimbator fata Shimano 105

Schimbator spate Shimano 105

Pedalier - Shimano FC-cx50 46/36 Caseta pinioane - Sram 11-25 Frane - AVID BB 7 cu discuri de 160mm/160mm Roti DT SWISS RR 585 cu butuci Shimano Deore XT FH-M756

Anvelope Schwalbe Maraton Winter

Pedale  Shimano PD M520 Sa Specialized Avatar Comp Gel  Ghidon - FSA Wing Pro Compact Ghidolina - fi´zi:k Microtex

Tja sa - FSA SL-K Carbon

Pipa - FSA SL-K cu capac de carbon

Dintre toate aceste doar lantul arata rau si foile.

Eu zic ca mai bine schimbi pe ea caseta la 11-34 si un schimbator spate si ai terminat orice bataie de cap. Asa sa inlocuiesti toate piesele numai ca sa treci pe 3 viteze, eu zic ca nu merita.

My 2 cents

Am înțeles ideea dar chestia este ca deja am grupul shimano 105 5703. Altfel trebuie sa achizitionez piese noi, alti bani...

• Upvote 1

Eu as incerca un 34 pe fata si o caseta 12-30 eventual Tiagra pe spate (ca sa nu coste prea mult incercarea). 34/30 e 0,88 iar 36/34 e 0.94. Bineinteles, tavaleala cat de multa ca ajuta la fizic..... m/

Parca se imparte foaia la pinion, nu invers. Se spune ca un 53-11 are un raport mai mare decat un 39-28. Mergi pe un pas mai mare.

• Upvote 1

@@fanelul din ce m-am documentat schimbatorul spate shimano 105 merge cu un pinion de 28 max.

iar referitor la rapoarte ai calculat gresit din cate stiu eu. la o foaie de 34 cu pinion de 30 ai un raport de  1,13, respectiv 1,05 pentru 36/34

Pedalierul triplu iti permite sa pui un pinion mic cu mai putin de 30 de dinti, deci ai putea sa cumperi o foaie de 24, 26 sau 28 de dinti care combinata cu caseta 11-28 sa iti ofere niste rapoarte minime mai bune (de 1.0 pentru 28/28, 0.92 pentru 26/28 sau 0.86 pentru 24/28). Trebuie vazut totusi daca nu se depaseste (cu mult) capacitatea deraiorului spate (calculata ca foaie mare - foaie mica + pinion mare - pinion mic), ceea ce ar implica faptul ca nu vei putea folosi sub nici o forma ori combinatiile foaie mica - pinioane mici, ori combinatiile foaie mare - pinioane mari.

Corect, cu mentiunea ca in realitate schimbatorul 105, daca nu are cusca scurta, o sa poata urca si pinion de 32.

Eu am manufacturat o prelungire de ureche si acum pot folosi 105-ul cu intinzator scurt si pe pinion de 36, fara sa se sprijine pr pinion. Dar, neavand capacitate mare, imi sunt interzise combinatiile placa mare si pinioanele 36 si 32.

Iar eu am pus zilele trecute grup Ultegra de 12-30 pe schimbator 105 (cusca scurta). Asta dupa ce am probat cu un grup de MTB, unde 36 clar n-avea nicio treaba, iar 32 ar fi mers cu b-tension strans capat. Dar am vrut sa fie perfect, asa c-am pus 30. Da, pe net se declara pinion maxim 28 (aveam de fabrica 12-27), da' promit ca merge 30T pe 105-ul ala.

Atata poza am. Daca se doreste, fac diseara cu schimbatoru' p-ala mare.

JXs2gMq.jpg

@@fanelul, ce BCD ai acolo de ai pus foaie de 32?

Din ce stiu eu, pe 110 nu exista mai mic de 33T, si alea-s rare.

Mersi.

Angrenaj 46/32 din lipsa de bulan

IMG_5967_zpsc061d99a.jpg

Edit: Am numarat pe poza de-mi vajaie capu', ai 34T. Probabil greseala de tipar la tine ;))

In final am schimbat echiparea specifica ciclocros cu un groupset Shimano 105 triplu (foi 50/39/30 cu pinioane 11-25). Intre timp am parcurs si Transbucegi cu echiparea aceasta, am ajuns sus dar parca mai sinteam nevoia unui pinion mai mare (lipsa iesirilor isi spune cuvantul aici), din aceasta cauza intentionez sa-mi cumpar o caseta 12-30.

Ce parere aveti despre TRP Spyre ca si un eventual upgrade la frane?

Avid BB7 in momentul de fata nu mi se par minunate. Am mai vazut unele pe un MTB la un prieten dar alea franau exceptional, parca erau hidraulice, la mine nu-mi pot da seama de ce nu functioneaza la fel.

Cabluri intinse, camasi imbatranite, frane reglate prost, samd. :)

Pe ce bicicleta vrei sa le folosesti?

BB7 Road sunt niste glume proaste comparativ cu varianta MTN. Tine de faptul ca le-a fost lene sa proiecteze un sistem mai adecvat si pur si simplu au mutat nitel mai aproape bratul mobil de cel fix, reducand lungimea cablului ce trebuie tras. Spyre sunt excelente, eu am folosit cateva luni dupa care mi-am facut damblaua si mi-am cumparat HY/RD de care sunt extrem de incantat. Oricare model de la TRP iti iei vor fi semnificativ mai bune comparativ cu BB7 road. 

E clar insa ca niste cabluri si camasi de calitate ajuta si ele, eu le-am testat cam in aceleasi conditii, camasi si cabluri Jagwire Ripcord Kevlar si cablurile aferente, puse de noi de fiecare data.