pat

Am luat foaia buna? :confused:

Recommended Posts

M-am apucat de intretinerea de primavara... printre care si schimbat foaia de mijloc a angrenajului (Deore FC M590).

Am ajuns la Bicishop si am luat-o pe "doamna" de mai jos, 32 de dinti, 9 viteze, PCD ca si cea veche. Doar ca ajuns acasa observ ca "formele" sunt diferite. Uitandu-ma pe codurile de pe ambalaj vad ca si codul de angrenaj e diferit - FC M480-L - desi pe fata era bifat Deore, 9 viteze. 

Intrebarea e... o pastrez sau o "marit"?

UrcAAne.jpg

pastreaz-o daca urca la fel de bine lantul pe ea si daca iti incape in spider si nu trebuie sa iei angrenajul la pila

Functional este identica. S-a modernizat matrita si cantitatea de prelucrare a scazut.

Nitel mai ieftin de produs pe unitate.

• Upvote 1

daca iti incape in spider si nu trebuie sa iei angrenajul la pila

La cum arata, foaia noua e de fapt modelul vechi, iar angrenajul lui e model mai nou. Adica nu tre' pilit, cum foaia nu se mai sprijina pe spider in cele 4 colturi, ci doar in piulite.

Am desfacut foile vechi si intr-adevar... cea veche se sprijina pe o buza a fiecarui brat din cele 4, are un joc de vreo jumatate de mm. La foaia noua, desi gaurile se potrivesc perfect, nu se aseaza pe buza respectiva, iar jocul e de vreo 2-3mm... deci Muttley are dreptate, va sta doar in suruburi. E cazul sa o duc inapoi la magazin?

Tu apreciezi cat cuplu dezvolti in foaie mijlocie si daca piulitele de aluminiu (sau otel la deore parca?) rezista la forfecarea la care le supui.

E aiurea, c-ai luat din stocurile vechi, in mod normal se gasesc foile model mai nou de cumparat, tu ai problema inversa ;))

rezista fara probleme. bine ca e prea inalta si incape la locul ei, asta era marele risc.

Șuruburile sunt de otel la angrenaj. Totusi, pentru a păstra Feng shui-ul bicicletei mele, o voi schimba cu foaia corecta...

Multumesc pentru sfaturi!