Sign in to follow this  
viv

Problema Frane Avid elixir 3

Recommended Posts

Din greseala am scapat ulei pe frane,am dat jos placutele si roata,le-am curatat bine cu smirghel si din greseala (obisnuinta) am strans de frana cand placutele erau afara si discul la fel.Am observat ca au iesit cele 2 pistoane,parca unul mai mult decat celalalt si a facut un sunet ca si cum ar prinde aer.Am mai observat si ceva ulei pe unul dintre pistoanele de la etrier.Am luat o surubelnita si am impins la loc cele 2 pistoane dupa care am pus la loc placutele si roata. Problema este ca frana nu mai prinde cum prindea.Am o cursa mult mai mare.Ce s-a intamplat?a prins aer?Este normal sa prinda aer pe la piston si sa se prelinga ulei?Se rezolva problema daca aerisesc franele?Dar cele 2 pistoane cum le pot alinia corect?Dar daca un piston nu merge la fel ca celalalt?Cum le pot face sa functioneze simultan in caz ca am aceasta problema?

Scuze de dublu post.Ce am observat acuma ca spatiul dintre placute si disc este mult mai mic,am incercat sa fac reglaj din etriere dar degeaba,am incercat cu surubelnita sa imping acele pistonase dar degeaba.Cand actionez maneta de frana pistonasele revin la loc iar spatiul dintre placute si disc este prea mic. Oare o sa rezolv aceste probleme cu o aerisire?

Pt. a repozitiona pistoanele trebuie sa desfaci surubul de aerisire. Le poti impinge in pozitia corecta cu surubelnita pe post de parghie. Probabil o sa fie nevoie de doua aerisiri. (arunca un ochi aici pt. a vedea cum se face aerisirea: http://www.pinkbike.com/news/tech-tuesday-bleeding-avid-brakes-2010.html ).

Daca tot umbli la pistonase, le poti scoate complet pt. a curata etrierul pe care de asemenea il poti desface pt. curatare (ies usor daca aplici presiune din maneta sau seringa).

La sfarsit curata suprafetele cu alcool izopropilic.

• Upvote 1

Mersi mult pentru raspunsul tau rapid.zilele acestea o sa mi achizionez sculele necesare si o sa fac o aersire .am urmarit tutoriale si nu este un proces atat de complicat.o sa revin cu noutati dupa ce fac aerisirea.pana atunci oricare sfat care m ar ajuta este bine venit.multumesc

A trecut ceva timp de atunci dar am gasit solutia. Se pare ca in general la franele avid este problema asta la pistonase. Eu am rezolvat-o in felul urmator:

1. Am dat jos roata dupa spate si am suspendat-o cumva sa stea fara sa cada ( nu am suport ) .

2.Am scos placutele afara,am desfacut surubelul de la lichidul de frana . ( Atentie sa nu intorci bicicleta invers )

3. Cu surubelul desfacut am bagat dispozitivul de departare a pistoanelor cu mana dreapta intre pistoane si am indepartat cat de mult am putut eu pistoanele ( practic pana au intrat in lacasul lor de tot )  avand in mana stanga o carpa cu care tineam sa nu curga lichidul pe cadru sau pe altundeva

4. Dupa ce am impins pistoanele la loc  am lasat dispozitivul de departare intre pistoane  si am luat surubelul de la lichid si l-am infiletat la loc. 

Problem solved  ;) 

Atentie sa nu scoti  dispozitivul de departare a pistoanelor de acolo pana nu strangi surubelul la loc. Daca vei departa pistonasele si dupa scoti dispozitivul de acolo  pistonasele vor reveni la loc pentru ca isi trag aer din mediul exterior. De aia sa puneti surubelul la loc inainte de a scoate dispozitivul de departare a pistonaselor.  

PS : Ma scuzati de dublu post.