VladG

Pades - Izbucul Cernei - Cheile Butii - Cheile Scocului - Pestisani - Pades

Recommended Posts

Foarte frumoasa tura, pozele si zona "bantuita" de voi!

Felicitari Vlad si...la mai multe!

Frumoasa tura. Intr-adevar, acolo la Rapa Dracului a fost un accident mortal. Din ce stiu de la baietii de la Salvamont, tipul accelerase din greseala.

Multumesc!

Baiatul cu Dusterul tot asa auzise, ca la plecarea de pe loc a sarit in rapa, dar mi-a venit greu sa cred asta. Probabil insa ca asa s-a intamplat.

@@VladG: foarte frumos reportajul. Felicitari pentru poveste, fotografii si... aduceri aminte :)

Referitor la barajul Vaja, intr-adevar nu a fost umplut niciodata pentru ca lucrarile sunt inca in faza terminala. Este unul din cele mai chinuite baraje din Romania: facut cu prea multa economie, in ultima perioada s-a adoptat solutia betonarii paramentului amonte. Cum la noi se fac doi pasi inainte si unul inapoi, totul s-a facut "in rate", iar acum este din nou in stare de semiabandonare.

Ca o mentiune iesita din comun, la Vaja este singurul loc in care firma are un mic depozit de ser antiviperin :)

• Upvote 1

Multumesc pentru completarea legata de barajul Vaja. Deci nu a fost doar o impresie a mea ca e ceva necurat acolo.

Am tinut cont de avertizarile tale legate de vipere, insa din cauza toamnei si a frigului nu am zarit niciuna... 

• Upvote 1

Chiar daca vine dupa 6 ani, un mare bravo pentru tura si de la mine.

Am vrut sa las o completare/actualizare la ce a scris si ilustrat superb @VladG, coborarea spre sud de pe varful Nedeia - de fapt dintr-o sa situata intre Nedeia si Arcanu, se poate face acum pe un drum forestier foarte ok, relativ nou (posibil sa fi existat si in 2015 dar fara imagini satelitare nu aveati de unde sa stiti de el) care coboara direct la lacul Vaja, trecand pe langa o pensiune numita Casa Pastravarului. Pensiunea e administrata de Obstea Pestisani.

Drumul este exact cel care vine de sus in poza  asta: P1190008.JPG

De la pensiune sunt cca 9Km pana sus in sa, diferenta de nivel cca 800-900m. Nu e nevoie de 4x4 decat daca e vremea foarte umeda. L-am trecut in plan sa revin, de data asta cu doua roti. 

Atasez si o poza Google Earth pe care se vede foarte bine drumul.

y4mV5kL82QDeVX5Ei8yAmNuqXGAPhZ8Ri9MYXYdI

Salutare! Cu scuzele de rigoare dacă e (puțin) off-topic...

A mai parcurs cineva recent DN66A, porțiunea neasfaltată (i.e. Pasul Jiu-Cerna)?

Dar drumul forestier Sohodol - Câmpul lui Neag? 

Mulțumesc mult!

Salut, Vali!

În 2020 arată precum au filmat turiștii de mai jos, de la minutul 9 încolo. E cel mai recent clip pe care l-am găsit, în care să apară filmat aproape întreg drumul.

https://youtu.be/2shwSGYatkQ

6 hours ago, vali_aldea said:

Salutare! Cu scuzele de rigoare dacă e (puțin) off-topic...

A mai parcurs cineva recent DN66A, porțiunea neasfaltată (i.e. Pasul Jiu-Cerna)?

Dar drumul forestier Sohodol - Câmpul lui Neag? 

Mulțumesc mult!

Salutare, le-am parcurs pe ambele la începutul lui iulie cu bicla.

Runcu - Cheile Sohodolului - Câmpul lui Neag are 31 km din care 25 forestier. Este cel mai lung forestier pe care am mers până acum. La intrarea în chei e un indicator despre vipera cu corn, dar nu am întâlnit-o.

După vreo 5 km de la intrarea în chei se termină asfaltul și îl mai vezi abia când ajungi la DN66 pe valea Jiului. Eu am campat undeva pe drum, nu l-am făcut dintr-o bucată; nicio problemă cu animalele sălbatice. Când am trecut eu se montau niște conducte imense sub drum, astfel că pe la jumătate am dat de ditai groapa pe care abia am trecut-o, mașinile trebuiau să întoarcă.

A fost frumos, dar și un pic monoton, că nu se mai termină! Coborârea spre Jiu este destul de abruptă, e puțin noroi și tre' avut grijă. Aproape de vârf e o răscruce unde te fură drumul și o iei aiurea (sunt pățit). Tot acolo am văzut și o năpârcă. Recomand aplicație cu GPS gen OsmAnd, că nu există semnal pt telefon. Câteva poze, sensul sud -> nord:

QWPXQMx.jpg
wPHwa6I.jpg
IwXDuXW.jpg

bhJkj1u.jpg
554A9Xr.jpg

DN66A între Jiu și Cerna e în continuare drum greu, cu pietre, mult mai dur pentru articulații decât primul (și sper să rămână așa, e o frumusețe). Câteva poze, sensul est -> vest:

EYY8Qlc.jpg
9TxE3u8.jpg
wcQgK0M.jpg
wmX6Bhu.jpg

Dacă mai sunt întrebări, cu plăcere.

• Upvote 5
  • Like 2

Vă mulțumesc mult pentru informații & felicitări, FB_rider, pentru parcurgere (mai ales cu toate bagajele).

Am fost și eu pe 24.09.2022, cu MTB-ul. A ieșit un traseu circular pe care îl recomand oricui: Runcu - Cheile Sohodului - Valea Jiului/DN66A - Pasul Jiu Cerna - Izbucul Cernei (i.e. coada lacului) - Cloșani - Padeș - Tismana - Runcu. Încă nu se instalaseră culorile toamnei, dar peisajul era deja foarte frumos.

136km în total (cam 50% asfalt/50% forestier perfect ciclabil, fără pante îngrozitoare), vreo 2200mh+ acumulați (conform Strava), timp de pedalat 9-10 ore, timp total 12h.

Prin Cheile Sohodolului sunt multe bazine naturale din stâncă, în care apa oferă diverse nuanțe de albastru. Și tot felul de zone plate, perfecte pentru camping. Panta nu este grea, doar înainte de pas sunt aprox. 100m în care se cere pinionul cel mai mare.

Apoi pe DN66A peisajul este pitoresc (pajiști și căpițe de fând etc.), circulația auto este redusă și pe măsură ce urci zona devine din ce în ce mai sălbatică.

De la Lacul de acumulare Cerna se urcă spre stânga, pe un drum forestier foarte bun, 100 ciclabil și nu foarte înclinat (nu a cerut pinion maxim, deși era a treia cățărare a zilei). 

Întoarcerea spre Runcu este pe asfalt și aproape numai în coborâre (cu 1-2 contrapante notabile), așa că nu e un chin la final de zi.

• Thanks 1