Ptm

Ajutor restaurare cursiera

Recommended Posts

Al tău nu e cromat....

mi e frica in sensul de cromare, vreau sa o cromez la mufe cum era original, si e cam greu sa o faca doar local, poate cromata partea respectiva, apoi sablat cu atentie pe langa

mi e frica in sensul de cromare, vreau sa o cromez la mufe cum era original, si e cam greu sa o faca doar local, poate cromata partea respectiva, apoi sablat cu atentie pe langa

Nici al meu nu era cromat strict pe mufe. Cromul mergea 10-15 cm pe toate ţevile în jur

hmm, nu cred ca prinde asa bine vopseaua pe crom, cred ca fabrica le croma separat

ba prinde foarte bine, iese chiar cromo velato superbissimo! Cu o sablare fina prinde foarte bine vopseaua. Sablarea nu e ca sa dam vopseaua jos. La masini e alta treaba. Bicicletele sunt bijuterii! Si da, e  Speciale Corsa fix ca aia din link'ul lu' Sorin. Doar ca aia e dupa '80, cu BB din ala smecher cu scris in relief. Nu pot sa'ti dau mai multe detalii, ca m'aresteaza comerciantii cu produse din Taiwan. Crede'ma ca BB'ul tau e Cinelli din '70 si avea ''din fabrica'' o singura gaurica in mijloc. E mai ''urat'' si cam gros in ''carne'' si din cauza asta, constructorii'l gaureau ca sa scoata din material sa fie mai usor. Colnago chiar l'a si barbierit (polizat) pe toate partile la Mexico. Iar in locul gaurii din mijloc, a bagat trefla. In anii '70 inca muncea.

Cam asa ar trebui sa iasa dupa restaurare... http://www.classiclightweights.co.uk/bikes/cinelli-sage-rb.html

Stiu, o sa zici ca no... a ta are ghidaje la cablu de frana, iar aia are coliere...

Iar eu o sa zic ca...noo, alea nu's originale... si tu o sa zici ca sunt invidios. Si  eu recunosc ca sunt, dar tot le'as da jos (pe ghidaje)

Nu cred ca dau jos ghidajele.. :)). A mea are 7 dauri pe bb:)) sunt fericit ca e un cadru de soi bun puna la urma. E perfect cu cromatul atunci. ma duc zilele astea cu cadrul si furca la facut, de vopsit o vopseste tata acasa

Si a mea nu are gauri ptr suportul de bidon ca cea din poza, cred ca din vina vechimii :-?

EH! Ce bijuterie?...E o vechitura mancata toata de rugina. Cromul ce'o mai tine pe picioare. >:P

Nici macar nu e...Speciale Corsa, ca vezi acolo la mufa de la sa? nu are si cut'out'ul ala mic, cum ai... TU aici  https://lh6.googleusercontent.com/-0dkAEO6qOYo/VRF7u_8cl-I/AAAAAAAAAEw/1kySxXNMGQ0/w737-h553-no/20150324_163248.jpg

Nici macar nu e cursiera! E o semicursiera, ca vezi acolo la dropuri? Are orificii de prindere aripi. (Aici glumesc ca sa distrugem mituri) :-

In rest, e frumos facuta! (restaurata)

Si ce pipa are nebunu naibii...si ce hubs la roti...

acum m am uitat mai atent, e facuta sa iti ia ochii:)) nu am vazut urechile pentru aripi si ca lipseste cut'out'ul 

mai am o curiozitate, cum pot sa fac stikerele originale de sc?

mai am o curiozitate, cum pot sa fac stikerele originale de sc?

Ori te bazezi pe cineva cu mână bună, gen @@han, să ţi le facă la aerograf, ori le cumperi de pe ebay (în general se găsesc) ori le faci nişte poze cât mai bune şi le dai la cineva priceput în Photoshop sau Corel să ţi le reproducă şi le scoţi la plotter pe autocolant transferabil.

• Upvote 1

Da, as putea sa le fac prin aerografiere, oricum ininte de aerograf totul trece prin calculator intr-un soft de grafica. Practic trebuiesc reconstruite de la zero, indiferent ca le fac prin aerografiere sau autocolant taiat la cutterploter. Am nevoie de o fotografie a graficii originale pentru reconstructia logourilor.

pare mai mult decat interesant. incerc sa vad ce pot face. pe primele doua linkuri de pe ebay nu vad imaginea....abia al treilea este clar. asta se face cu print, nu merge pe cutter sau aerograf.

@@Ptm trebuie sa te hotarasti ce faci cu el. E pentru sufletu'tau, sau pentru vanzare. Alea ce'ai  aratat tu sunt ieftinache. Sunt bune pentru o sedinta foto si hopa cu ea pe blog.

Daca o faci pentru tine, cauta unele care par scrise pe invers si care sunt cam 100 de euro. Stiu, e scump...dar cine o sa'si plimbe fundul pe Cinelli Speciale Corsa Mod.SC ??

...Tu!

Curata de vopsea head tube sa vedem daca e facuta la inceputul anilor '70 sau la sfarsitul lor. Daca gasesti 2 gaurele pt niturile emblemei, e de la inceput. Posibil sa fie astupate acum, cu chit sau alama. Nu cred sa fi asa norocos, dar e excelent si daca nu are gaurele, asta inseamna ca  e de dupa '78.

Si cred ca ti'ar trebui astea:

http://www.cyclomondo.net/userimages/Cinelli%20a.jpg

http://www.cyclomondo.net/userimages/Cinelli%20b.jpg

http://www.cyclomondo.net/userimages/Cinelli%20c.jpg

http://www.cyclomondo.net/userimages/Cinelli%20i.jpg

Daca crezi ca e scump 100 de euro un set de decaluri, poti incerca varianta mai ieftina dar cu alergatura, pe autocolant.

Era un domn pe forum, emu'von'art sau ceva de genul asta, care facea stickere pe autocolant si care sigur are cutter'ploter. El sigur ca trebuie sa aibe prieteni/relatii la o serigrafie.

Si ceri sa'ti faca serigrafia pe folie de sigiliu. E un compromis ieftin, dar seamana cu decalul. Folia e mult mai subtire si nu are partea de vinil, iar cu lac peste, dat de domnul Han, o sa iasa ceva bun.

am gaurile de emblema, are surplus de alama inauntru :O, nu vreau sa imi cumpar stikere dp ebay, ma puteti  ajuta domnule @@han ? un pret informativ stiti?

Tot domnul Han te poate ajuta. Stie multe grafii. Stai pe capul lui ca o sa zica ca nu stie, ca nu poate, ca merge si un sticker.  Tu sa ceri un zinc, ca stie el cum sa'l atace cu acid.

Sa nu'i spui ca ti'am spus eu.

nu prea am inteles treaba:))  zinc fiind materialul emblemei si cu acid sa il scobeasca?

Vino intr-o zi pe la mine sa vad cadrul si tot ce ai acolo. Gaurile acoperite nu reprezinta o problema, iar emblema reconstruita pe metal presupune munca de migala, arta si bijuterie.  Motanel vrea sa spuna ca se poate face emblema cu placuta pe care o ataci cu acid clorhidric, asta desigur dupa ce faci desenul. Am facut la liceul de arte sectia de grafica....