Ptm

Ajutor restaurare cursiera

Recommended Posts

pai si cine sa le fi pus? si de unde cleme?

@@Ptm trebuie sa te hotarasti ce faci cu el. E pentru sufletu'tau, sau pentru vanzare. Alea ce'ai aratat tu sunt ieftinache. Sunt bune pentru o sedinta foto si hopa cu ea pe blog. Daca o faci pentru tine, cauta unele care par scrise pe invers si care sunt cam 100 de euro. Stiu, e scump...dar cine o sa'si plimbe fundul pe Cinelli Speciale Corsa Mod.SC ?? ...Tu!

Ideea este urmatoarea: dupa ce ai fost avizat in legatura cu posibilitatile care ti se deschid, pana unde esti hotarat/ai vrea sa inaintezi in aceasta operatiune.

Sau, altfel spus, cat de important este acest proiect pentru tine si cati bani ai vrea/poti sa pui in dansul?

este foarte important, chiar daca nu am toti banii odata, mai cumpar o piesa, o roata.. ma chinui  sa o fac cat mai frumos si mai bine, realizez ca este o bicicleta ce merita toata atentia mea

• Upvote 1

Arată binișor. Nu știu de ce ai ales exact nuanța aia de albastru, dar combinația de cromare și vopsea a ieșit fain.

Unde l-ai cromat? Și cum? Că mă așteaptă și pe mine chestia asta.

• Upvote 1

l a facut tata la o cunostinta.

a fost bagat pe bucati, adica mai intai urechile apoi mufele de fata apoi mufa de la sa

Pentru decals recomand cyclomondo. Am folosit mai multe surse de decals , dar cele de la ei au fost " the best "

Ti'ar fi fost bune astea http://www.yellowjersey.org/VINCINSC.JPGde pe situl asta http://www.yellowjersey.org/somitdec.html

Dar acu'...cand deja l'ai vopsit asa...Parerea mea, e sa cumperi de pe ebay, alea de 40 de dolari. Desi parca erau si pe la 10 euro

Cum spuneti ca l am vopsit?

si tot nu am inteles, mod sc sau speciale corsa, de ce am nevoie?

Parca nu e o nuanta prea fericita de albastru. Dar e doar parerea mea, care oricum nu conteaza. Eu sper ca in realitate e mai frumos albastrul ala, dacat in poze. Ca asa am patit cu Fiorelli lu' Domnul cu cafeaua de la 6 dimineata. In poze era cum era, dar in realitate am avut un soc foarte placut de cat de frumos era rosul. E drept ca era si soare afara...era si echipata...E un vis!

Pai e Speciale Corsa.

Cred ca MOD SC, vine de la MODelul Speciale Corsa

• Upvote 2

E belea albastrul serios:D vopsitorul a incercat sa reproduca vopseaua din linkul de pe pagina 1 l, tot nu sunt lamurit cu stikerle, se gasesc doua modele...

Am avut la un moment dat o furca de la SURLY, combinatie hibrid intre cursiera si pista, care avea acele 3 gaurele pe mufe.

Restaurarea asta mi se pare misto 

da, chiar super, bani sa ai si iese totul misto :D

Nu ştiu dacă merită bătaia de cap să te chinui s-o faci cu piese originale din 1980... Eu mi-am restaurat o clasică cu piese moderne, şi arată excelent şi pe deasupra şi merge mult mai bine.

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xft1/v/t1.0-9/1463914_3738632601022_1336461648_n.jpg?oh=e91190f751737fffd2f018fc4a7b0d32&oe=55737D6B&__gda__=1437394046_cb1f6711ad7c876b0e13af5cd6849eda

daca esti cinelli merita toata bataia de cap. si chiar daca nu este tot merita. 

unde este mai este frumusetea? cand este placere nu este chinuiala.

Azi am vopsit cadrul

http://imgur.com/a/jDmyk

o sa pun mai incolo poze mai de calitate

trebuia sa ai putina rabdare sa faci rost de decaluri. sa afli  exact ce marca si model este. acum poti pune orice echipare ca nu mai conteaza doar o bicicleta care a fost misto si revopsita. 

l a facut tata la o cunostinta.

a fost bagat pe bucati, adica mai intai urechile apoi mufele de fata apoi mufa de la sa

ai fost si tu la fata locului?

daca esti cinelli merita toata bataia de cap. si chiar daca nu este tot merita. 

unde este mai este frumusetea? cand este placere nu este chinuiala.

trebuia sa ai putina rabdare sa faci rost de decaluri. sa afli  exact ce marca si model este. acum poti pune orice echipare ca nu mai conteaza doar o bicicleta care a fost misto si revopsita. 

ai fost si tu la fata locului?

nu am fost de fata, doar ca eu le am spus respectivilor cum sa o faca. Stiu sigur ce marca si ce model este si stiu si anul pentru ca avea gauri pentru emblema de metal, dar nu stiu care sunt stikere le pentru modelul din anii 70 :D

https://lh3.googleusercontent.com/-FNhg1AWXJI0/VRF7nzAbOiI/AAAAAAAAAIQ/BrxxcncU5V8mhQ4pg3lREcdpHrVONVN_gCL0B/w753-h565-no/20150322_170453.jpg

fata de cum arata...

Fata de cum era ea asa Micheline, ti'a iesit excelent. Fata de cum era ea la vremea ei...immm...sunt unele indoieli, care tin si de gustul fiecaruia...c'o sa mai iasa cum trebuie. Eu sunt subiectiv si nu'mi place bici albastra :)) Am o trauma din copilarie, de la bunica la tara, care vroia mereu s'aduc apa de la fantana cu galeata...care ce crezi?...Era albastra.

Dar nu trebuie sa deznadajuiesti. Inca nu e totul pierdut si...ca sa fim corecti, exista pe lumea asta si Cinelli albastru. Deci e...ok! M'am uitat si eu pe ebay si n'o sa gasesti fix pentru modelul tau. Ele seamana dar nu sunt ce trebuie. trebuie sa faci compromisuri. Dar sa fim seriosi, nici cadrul nu mai este ce'a fost. Adica or fi fost gaurele pentru emblema, dar....acum nu sunt. Deci vrei nu vrei, trebuie sa'i PUI (ca sa nu zic altceva)...un sticker. Are ghidaje pe toptube (si nu'i corect) deci acum poti pune decalul la steaguri cu outline auriu. Ca tu aveai nevoie de steaguri fara contur si cu alb la capete. Pe steagurile tale nu scria campione del mondo...Dar acum (pentru ca ai ghidaje) poti pune si cu scris. Merge si'asa si oricum istoria e'mbarligata rau. Parca cine mai stie cum trebuia. :)) Si pe ebay/internet sunt falsuri ordinare...biciclete'ntregi. Dar ca sa fiu dragut, hai sa zic.... exista replici fidele, la pret de originale. Daca ai timp uite aici de vazut/citit despe un vintigi proaspat (era prin 2010). Vezi ca e si partea doua si a treia. http://cinellionly.blogspot.ro/2010/08/making-of-cinelli-sc-leggerissimo.html

Cadrul tau, era o baza buna de lucru....avea un singur avantaj, faptul ca era original. Acum, deja...or sa fie dubii si nimeni n'o sa te creada. Daia te sfatuiesc acum sa'l faci cu cat mai ieftin poti.

Decalurile alea de 40$ care ai gasit tu pe ebay, sunt ok pentru ca in A4 ala ai totul. Si pentru cracii furcii si  seattube si down si tot. Dezavantajul e ca sunt facute pe plastic si pe imprimanta. Daca nu dai lac pentru protejare UV, in 3 luni de stat afara la soare, o sa ai alte culori pe ele. Verdele devine galben, rosul devine oranj. Doar negrul ramane negru. Ca auriul...oricum e un cacaniu inca din prima zi. Ca asa iese la imprimanta.

Ar mai fi astea la 10 euro, http://www.ebay.de/itm/Cinelli-Bicycle-Decals-Transfers-Stickers-7-/321279112216?hash=item4acdba3418:g:V3QAAOxyRhBSszhE

Doar ca nu sunt toate. Lipseste eticheta cu columbus si aia mica cu MOD S.C. si alea pentru furca....da' macar sunt 10 euro si ai si un fel de emblema pentru headtube :)) UITE are niturile pictate. :))

Am o trauma din copilarie, de la bunica la tara, care vroia mereu s'aduc apa de la fantana cu galeata...care ce crezi?...Era albastra.

Fantana sau galeata?

PS. Voia sau vrea. Nu vroia.

emblema o exclud din start, am gasit la 300 de euro :D ce stiker vine pe furca? nici nu stiam ca vine ceva lipit pe furca

ahh acum am vazut ce vine pe furca, asa venea original?

Si marcajul ala dupa gatul furcii are patina timpului, cred ca si el transmite originalitatea intr o anumita masura, asta pentru cei sceptici

Cadrul asta ar fi avut potential dc il restaurai cum trebuia...

Cadrul asta ar fi avut potential dc il restaurai cum trebuia...

asta zic si eu