ReVibe

Cum sa ne recuperam mai rapid.

Recommended Posts

. 180cm, 63-67 kg. Mersi de sfaturi, o sa iau in seama partea cu incalzirea si recuperarea. In ultimele 2 sapt. am iesit doar la asfalt( inca e zapada pe forestiere pe aici), 2-3 ore dupamasa,cum a permis vremea,- in momentul in care tasttez ninge:) - si am mers la puls mediu de aprox 135, max 145. ( asta in urma topicului cu recenzia cartii facuta de @@iacobdoc, mersi pt. munca depusa ). Am de gand sa urrmez chestia asta pana prin iunie, si mai vedem ce iese dupa aia. 

mersi inca o data de sfaturi. 

inca o chestie, de exemplu dupa ski de tura, chiar daca exagerez cu efortul, nu ma dor picioarele ca dupa biciclit...

Din ce inteleg ai o greutate optima ceea ce inseamna ca alimentatia ta este adecvata asa cum este.

Cartea care am rezumat-o nu spune nimic despre antrenamentul de off-road si nici macar despre cel de road dar spune multe lucruri de bun simt pentru cei care vor sa le fie bine.

Din experienta stiu ca chestia cu cadenta pe off-road este cel putin ciudata si inca nu am citit o carte specifica, in domeniu. 

Intentionez sa fac un rezumat si la biblia ciclistului de Joe Friel iar dupa asta sa caut o carte buna despre antrenamentul pentru off-road. Ceva sfaturi?

Offroadul schimba mult datele problemei, e mai greu de mentinut o constanta, mai ales daca diferenta de nivel e semnificativa. O zona de push-bike, de exemplu, iti rupe complet echilibrul aerob. O zona noroioasa prelungita are acelasi potential nefast. Orice sfat e binevenit aici.

Antrenamentele mtb știu ca difera față de ciclismul de sosea și mai depinde și modalitate care se practica.

@@iacobdoc eu cunosc o carte pentru mtb, se numește "Planifica tus pedaladas BTT" dar din păcate nu cred ca este tradusa în engleză. E o carte perfecta pentru practicanți ciclismului la un nivel începător-mediu.

Eu cunosc variantă de șosea și mi se pare o carte perfecta pentru a te ininitia în ciclismul puțin mai avansat cu un antrenament controlat.

@@ReVibe Intr-adevar, autorul are versiuni in engleza si franceza doar pentru ciclismul de sosea.

@@Frank Sper ca inteleg.

As spune, in mare parte da :-bd .

Din păcate nu îmi este rușine sa recunosc ca în Spania câteodată se ignora sfaturile gen Don't try this at home și lumea ce vede pe la TV încearcă sa aplice pe la tura cu băieți, rezultatele fiind unele catastrofice.

Cel mai recent caz, un coleg ...

Un punct si aspect foarte interesant care merita discutat.

“Sfaturile” de care pomenesti sint cumva valabile si pentru produsele Victory Endurance (si altele “din famiglia”) sau acestea sint a priori “worth to be tried” si un “must have” absolut (cum zice frantuzu)?

Cel mai recent caz, un coleg de muncă nefumător, nu consuma nici măcar o bere și avea grija de dieta la un sprint în urcare a rămas fără oxigen și consecințele au fost destul de grave.. o coma de mai mult de 2 luni din care si'a revenit, dar niciodată 100%.

În cazul lui sprintul a precipitat probabil un accident vascular cerebral, pe o leziune preexistentă dar nedepistată anterior.

Ca să te uiți la tv la ce fac "rutierii" și să încerci să faci și tu, amator fără cunoștințe și fără experiență îți trebuie multă "inteligență".

Cea mai bună metodă de a preveni acumularea acidului lactic este să mergi sub pragul de formare a acestuia :)

Cine dorește să tragă tare la medie trebuie să se pregătească întâi, să studieze, să se antreneze.

Dacă n-a făcut-o în prealabil, trebuie să-și asculte sistemul nervos care-i spune s-o lase mai moale sau să se oprească.

Psihicul, inteligența și strategia sunt o componentă foarte importantă, care facilitează o refacere mai ușoară prin prisma faptului că te responsabilizează, te moderează să nu tragi ca disperatul dincolo de niște limite fiziologice care îți pot induce leziuni grave.

Da. Pare mai probabil. Oricum, un risc asumat in necunostinta de cauza.

Psihicul, inteligența și strategia sunt o componentă foarte importantă, care facilitează o refacere mai ușoară prin prisma faptului că te responsabilizează, te moderează să nu tragi ca disperatul dincolo de niște limite fiziologice care îți pot induce leziuni grave.

Esti un mare optimist si visator – ai uitat sa pomenesti cu ce mijloace incearca tot mai multi amatori sa compenseze psihicul, inteligenta si strategia (partial si antrenamentul si limitele fiziologice). Cei care ofera aceste “compensatoare” stiu de mult cum se fac afaceri cu visele consumatorilor, cu nesiguranta lor, cu nerabdarea lor si si cu prostia lor – aici nu vorbim de peanuts ci de miliarde, miliarde care nu se fac cu profesionistii ci cu turma de amatori (nu se limiteaza la un singur sport). Din asta traieste o bransa intreaga; si traieste bine *-:) .

• Upvote 2

“Sfaturile” de care pomenesti sint cumva valabile si pentru produsele Victory Endurance (si altele “din famiglia”) sau acestea sint a priori “worth to be tried” si un “must have” absolut (cum zice frantuzu)?

Ma refeream la necontrolarea eforturilor , produsele suplimentare sunt  “worth to be tried” dar nu un “must have”.

On 27.03.2015 at 18:30, crk said:

Adica unii dintre noi, daca asa se recupereaza - cu sarmale si bere - de ce-ar fi in afara subiectului?

E "miștofileală"...

On 27.03.2015 at 18:30, crk said:

Adica unii dintre noi, daca asa se recupereaza - cu sarmale si bere - de ce-ar fi in afara subiectului?

E "miștofileală"...,

dar o bere cu alcool zero %  cred că este perfectă. Are tot ce-i trebuie în materie de B-uri, enzime, samd.

Dane, au trecut doi anisori de-atunci iar eu tot cu sarmale ma recuperez. Am mai redus berea, o inlocuiesc cu vin.

Citeste cu atentie discutia, pe la inceputurile ei are substrat.