neocaste

Sfat alegere ghidon cursiera

Recommended Posts

Salut, as vrea sa ma sfatuti si pe mine, as avea nevoie sa schimb ghidonul bicicletei insa nu stiu ce model ar fi mai ok, cele de mai jos au fost cele pe care le am gasit in stoc la un pret rezonabil, daca aveti si voi altele astept propuneri.

1. Ghidon Zoom Road 25,4 L44 negru

2. Ghidon Zoom Road aluminiu 25.4/430 mm

Multumesc anticipat !

Daca este pt. bicicleta de sosea trebuie sa fie lat cat umerii tai.Vezi sa se potriveasca si cu diametrul pipei de pe bicicleta.In rest de cat ai buget.

Inaltime si latime umeri.

Daca esti incepator mergi pe un ghidon compact, fugi de drop/reach mare :)

Cea mai buna alegere e asta:

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=23704;page=1;menu=1000,4,133,31;mid=0;pgc=0;orderby=2

Sau un ghidon Pro Compact.

Daca esti o persoana foarte flexibila si vrei sa stai foarte aerodinamic(sau esti foarte inalt), atunci te poti uita la un ghidon cu reach/drop mai mare.

Salut, as vrea sa ma sfatuti si pe mine, as avea nevoie sa schimb ghidonul bicicletei insa nu stiu ce model ar fi mai ok, cele de mai jos au fost cele pe care le am gasit in stoc la un pret rezonabil, daca aveti si voi altele astept propuneri.

1. Ghidon Zoom Road 25,4 L44 negru

2. Ghidon Zoom Road aluminiu 25.4/430 mm

Multumesc anticipat !

esti sigur ca asta e dimensiunea care iti trebuie? Pun intrebarea asta pentru ca nu am inteles (nefiind linkuri) care e "diferenta" dintre cele doua modele/variante propuse de tine, par a fi acelasi model de la acelasi producator, doar ca ar avea 430 si 440 ca marimi in oferta. Cam ciudat ...

• Upvote 1

Salut, va multumesc pentru sfaturi, am umerii destul de lati si am ales cele 2 modele fara link sa nu fac reclama, dar daca este permis sa pun link:

1.  http://sportwin.ro/zoom/1369-ghidon-zoom-road-254-l44-negru.html

2.  http://bicicletebucuresti.ro/zoom/6547-ghidon-zoom-road-aluminiu-254430-mm-.html

diferenta ar fi de 1cm latime dar si de pret, unu e la 41 si celalalt la 61, ce ma omoara insa este sa gasesc manete cu tot cu schimbator, ma costa un set cat a costat bicicleta, de asta nici nu stiu daca ar merita sa trec, sau sa iau direct o bicicleta cursiera la 600-700 lei doar pt piese.

Merci frumos

Dar ce bicicleta ai acum? Ca sa ne dam seama daca merita. Un set de ergopowere e scump, poate sa gasesti unele second. Mai depinde si de cate viteze, adica de ce generatie vorbim.

Acum am o Merida T1 Speeder, model 2010, nu stiu, jenti de 18mm latime, anvelope Ultra Race Continental 25-622, viteze sunt 3 pe fata, si 9 spate.

Nu merg ergo campagnolo cu caseta de pinioane shimano sau sram.

Vinde Merida si ia o cursiera.

eh, o las asa atunci, daca nu merge !, se poate inchide topicul ! multumesc frumos tuturor

De mers merge, numai ca nu iese ceea ce ti-ai fi dorit. Sau, ca sa iasa, o sa platesti prea mult, dupa parerea mea. Mai asteapta si alte opinii.

Salutare.

Vreau să renunţ la ghidonul de 42 cm c-c şi să trec la o măsură mai mare, dar nu ştiu dacă 44 c-c este suficient sau este mai nimerit 46 c-c. Cu 42 simt restricţionare la respiraţie şi la manevrabilitate în spaţiile înguste. Nu sunt sprinter sau ciclist de performanţă, îmi plac turele lungi cu urcări şi coborâri şi traseele off-road (ghidonul este necesar pt un ciclocros). Am 47 cm lăţime umeri (măsura la croitor) şi 107 cm circumferinţă umeri. Ghidonul de acum este ergonomic cu reach 75, drop 135; voi opta pt ergonomic sau compact cu aceleaşi referinţe sau mai mici.

Cei care aţi făcut trecerea la o mărime mai mare, cum aţi ales şi cum v-aţi simţit după?

Merci pt orice eventual răspuns.