cr1s71_13

bicicleta 500-800 ron

Recommended Posts

Salut ... vreau si eu sa imi cumpar o bicicleta intre 500-800 ron ... cu cat mai ieftina cu atat mai bine ... imi puteti recomanda cateva modele ??

As dori ca bicicleta sa fie noua ... cum nu ma pricep la biciclete nu as vrea sa iau vreo teapa.

O voi folosi la plimbari prin oras ... s-ar putea sa mai iau si gropi ... nu vreau neaparat o bicicleta usoara cu cadru de aluminiu ... nu ma gandesc nici sa o upgradez vreau in schimb DOAR SA FIE FIABILA si sa ma tina multi ani de acum inainte ... voi avea grija de ea ... dar nu vreau ca imediat dupa ce iese din garantie sa inceapa sa se duca. (am 58 kg si 1,70 poate mai cresc pana la 60-65 kg si 175 maxim :D)

Va multumesc mult.

ok ... sa zicem ca mai astept cateva luni si maresc bugetul la 1000 ron

totusi dau destul de multi bani (cel putin pentru mine e destul de mult) ... chiar merita ?? nu o sa am probleme cu ea ?? daca le mai bag putin si offroad e vreo problema ??

ok ... sa zicem ca mai astept cateva luni si maresc bugetul la 1000 ron

totusi dau destul de multi bani (cel putin pentru mine e destul de mult) ... chiar merita ?? nu o sa am probleme cu ea ?? daca le mai bag putin si offroad e vreo problema ??

mai bine dai 1000 lei decat sa cumperi ceva chici de 500 ron care sa te tina 2-3 luni si dupa aceea sa te trezesti ca trebuie sa pui piese noi si faci un calcul va depasi 1000 lei , spor la cumparaturi

si din alea 3 care ar fi cea mai buna ?? peste cateva luni asa se mai ieftinesc ?? la urma urmei cine se mai plimba iarna cu bicicleta ?? ... in afar' de mine :D

si din alea 3 care ar fi cea mai buna ?? peste cateva luni asa se mai ieftinesc ?? la urma urmei cine se mai plimba iarna cu bicicleta ?? ... in afar' de mine :D

eu, la mine nu conteaza ca e ploaie vant zapada caldura

eu, la mine nu conteaza ca e ploaie vant zapada caldura

Deci te-ai da prin Sahara la 50 grade Celsius sau in Antartica la - 30 grade Celsius ?!?! :eek: Nu prea cred.:D:D

sau ... o bicicleta second hand ... care se gaseste la rubrica vanzari de pe acest site ?? pe care mi-o recomandati ?

Deci te-ai da prin Sahara la 50 grade Celsius sau in Antartica la - 30 grade Celsius ?!?! :eek: Nu prea cred.;);)

deocamdata sunt in romania si cum iernile nu sunt cu zapada e mai fain pe polei:mrgreen:

uite ce zic eu ca merita sa cauti: Merida SUB 5-V. In cluj la un magazin profi e 840 RON (nu cat era pe site-ul de mai jos, nu stiu ce suprapreturi baga aia...) dotarile sunt cam urmatoarele:

cadru Kalahari Matts Alu6061 (6061 cik e mai bun decat 7005 pentru ca e calit sau ceva de genul)

furca Suntour M2000 50mm

pedalier Suntour CW-T102 42-34-24

frane V-Brake Promax

schimbator spate shimano TX30

maneta schimbator shimano RS31

pinioane TZ07 14-28 (7 pinioane, cred ca pe filet)

manete schimbator Shimano RS31 (asta e oficial, cea din cluj avea niste manete SRAM rotative)

lant Shimano CN-UG51

butuci Joytech QR

Pedale XC Steel

ghidon X-Mission STEEL Rise

Pipa Ahead 40

Sa Merida Comfort

Tija X-Mission Alu 27.2

Jante Double Wall Black/CNC

cauciucuri CST C1391 1.95

si cel mai important: culori disponibile portocaliu sau albastru (aia portocalie arata genial)

de ce zic eu ca merita: cadrul merida e bun, ai garantie la el 5 ani (cel putin asa ar trebui), iar piesele sunt bune la banii astia (pentru o bicla noua, ca SH gasesti cu piese mult mai bune la aceeasi suma de bani). totusi, uita-te si dupa celelalte optiuni, pe care ti le-au spus ceilalti, pentru ca poate gasesti ceva mai bine dotat la banii astia.

oricum, de preferat sa nu cumperi de la magazine online, ca aia baga suprapreturi (uita-te cat e pe site la aia merida sub 5-v care la magazinu din cluj era 840 RON si nu era promotie).

eu sunt din bucuresti ... cu transport tot acolo ma duce

peste cateva luni e posibil sa se mai ieftineasca ??

nu ma pricep la biciclete ... ma uit ca "mata in calendar" ;)

pai ei nu cred ca rezolva si cu transportul, sunt destul de micuti ca magazin... dar eu ziceam ca sa cauti pe la tine prin oras (intreaba-i pe baietii din bucuresti de locurile unde sunt magazine) modelul asta, ti-am zis doar cam ce dotari are si cam ce pret ar trebui sa aiba (chiar 110 RON in plus e cam mult...)

altfel, intra pe www.marosbike.ro , ei cred ca si trimit in restul tarii, si au niste modele destul de interesante pe la 800 RON

nu ma pricep la biciclete ... ma uit ca "mata in calendar" ;)

Hahahaha. Rău fără diacritice... Rău de tot.

Scrie foarte frumos Giant pe ea:mrgreen:

E bicicleta low level, de mers prin oras. Cele mai ieftine componente de pe piata.

Gasesti ceva mai bun daca mai pui 2 sau 3 milioane si daca nu vrei sa scrie GIANT pe ea:cool:

ce ziceti de http://www.probike.ro/index.php?productID=19

e buna de ceva ??

Am eu asa ceva.... in Sibiu e 900 ron :mad: . Am luato din aprilie si nu am avut pana acum probleme serioase cu ea. S-au mai dereglat putin deraioarele (sunt shimano tourney), si la un moment dat se invartea cam greu butucul pedalier. La service mi-au spus ca am ramas fara vaselina ca am mers prin ploaie( chiar am mers). Atunci am aflat ca butucul nu e pe rulmenti :mad:

Alte probleme nu am avut.... si nu am folosit-o chiar prin oras... in saptamanile insorite am depasit 100-120 km / saptamana, am urcat cu ea pana pe Magura, Paltinis (de vreo 2 ori, din care odata cu coborare pe cheile cibinului) + plimbari dese prin padure si prin satele din jurul sibiului.

Alte impresii: saua comfortabila, franele puteau fi mai bune, furca isi face treaba (amortizeaza bine socurile mici)

La banii astia imi mai puteam lua un leader fox smoke echipat shimano acera si furca rst insa nu mi-a placut cadrul (era chiar grea)

O bicicleta decenta pentru banii care ii dai pe ea mi s-a parut leader fox maxim . E cam 6,2 mil la magazinele sport virus, problema ar fi ca nu o prea au pe stoc

Sincer si mie mi s-a parut atunci cam mult sa dau 9 mil pe o bicicleta, insa acum ma gandesc ca ar fi meritat 2 mil in plus pentru ceva putin mai bun :D

Edited by claud20012
editat link-uri

am eu un altrix mistral destul de bun o am de 3 ani da am schimbat vreo 3 butuci pe spate un deraior lantul pinioanele pedalele cu jentile nu am prea avut probleme si in rest destul de bn am fost multumit de ea

Guest
This topic is now closed to further replies.