Recommended Posts

Se poate doar daca il iei din Bucuresti, cand ai drum. Eventual, daca ai vreun amic pe aici, il dau lui sa ti-l aduca. Da-mi PM cu varianta de raspuns.

Seaua neagra s-a dat. Restul raman disponibile.

• Upvote 1

Am primit șeaua neagră de la Odden. Este chiar mărimea și formatul celei vechi. Mulțumesc frumos! :D

Schimbatorul de pinioane si șaua alba au plecat si ele.

Ramane valabila maneta combo pt 8 pinioane.

Nu ma pricep asa ca intreb: Maneta pentru 8 pinioane poate fi folosita(adaptata) pentru 7 pinioane?

Nu ma pricep asa ca intreb: Maneta pentru 8 pinioane poate fi folosita(adaptata) pentru 7 pinioane?

Nu se potrivește deoarece cantitatea de cablu trasa de maneta este diferita în funcție de numărul de viteze.

Da :)

Adevarul e ca poate fi folosita, si cu un reglaj mai deosebit chiar poate schimba bine pe 4-5 viteze.

Dar... vor aparea schimbari anapoda pe pinioanele extreme, zgomot mare si uzura accelerata a lantului.

Am folosit pe 2 biciclete "in tinerete". Manete STX RC de 8 pe deraior DX de 7 si manete Deore LX, pe schimbator STX de 7. Pe casete STX de 7. Pozitia 8 a manetei nu facea nimic, insa-n rest schimba perfect!

Lucian, ca indexare, caseta de 8 e caseta de 7 cu inca un pinion. Atat!

Diferentele apar de la 9 incolo, cum 8, 9, 10 au aceeasi lungime totala a casetei, rezultand indexare diferita.

Difera si grosimea pinioanelor si a distantierelor intre grupurile de 7 si de 8 viteze. Le-am masurat personal cu sublerul.

Nu mult, dar suficient.

Adevarul e ca poate fi folosita, si cu un reglaj mai deosebit chiar poate schimba bine pe 4-5 viteze.

Dar... vor aparea schimbari anapoda pe pinioanele extreme, zgomot mare si uzura accelerata a lantului.

Am folosit eu manetă shimano pt. 8 pe grup de 6 pinioane (grup de 7 desfăcut din care am scos un pinion) și a mers perfect pe toate pinioanele, inclusiv pe cele extreme. Mergea prea bine ca să nu mai fi suportat încă un pinon, zic eu... E vorba de cele mai ieftine manete Shimano, nu revoshift

Probabil minuscula diferență de cursă este preluată de jocurile laterale ale rotițelor schimbătorului

Schimbatorul de pinioane si șaua alba au plecat si ele.

Ramane valabila maneta combo pt 8 pinioane.

S-a dat si maneta.

Donez pereche Continental X-King 2.2, 26 inch. Detalii privat. Primul venit, primul servit, predare doar in Bucuresti.

donez niste platforme pentru pedalele shimano m520 (ca in poza)

au ceva urme de uzura. le-am primit si mi se par incomode.

contact prin mesaj privat.

22313.jpg

Mulţumesc @@dinica pentru platforme cât şi pentru pedalele CB.

N-am găsit de cumpărat plăcuţe pentru Crank Brothers, aşa că recurg la mila voastră. Are cineva un set de plăcuţe Crank Brothers? De oferit, de vâdut sau de schimbat.

De asemeni ii mulţumesc lui @@addrian pentru coletul cu de toate trimis prin curier. 

Donez una bucată alarmă de bicicletă .

Alarma a fost comandată astăzi, probabil o să ajungă pe la sfârșitul lunii iulie.

L.E. Primul venit, primul servit.

Am avut si eu, a facut fum inca la probe :)

@@mumus sigur, să-mi trimiți P.M. cu Numele, Adresa, cum ajunge, o și trimit.

@@mumus, am vazut ca ai editat mesajul. Deci mai vrei alarma sau o poate revendica altcineva?