Recommended Posts

Teribili ăștia de la Giant cu standardele lor. O să depun un efort suplimentar să găsesc și șuruburile. :P

Atunci e de incercat la Leroy Merlin. Acum citiva ani am cautat suruburi de pipa si am gasit la BauMax. BauMax au fost inghititi de catre Leroy Merlin. Tinind cont ca ai mentionat Sudului, banuiesc ca ai fost deja la ei?

Încă nu, dar am să merg la Leroy Merlin și la Dedeman, însă am o mică îndoială că am să găsesc exact ce vreau, pentru că sunt trei dimensiuni pe care trebuie să le respecte noul șurub.

Vă anunț dacă găsesc până la urmă.

Un service de bicle din Bucuresti? Nu stiu prin zona pe la tine dar sigur au ei ceva pe acolo..

Am găsit exact șuruburile, la Giant pe Nerva Traian, mulțumită mecanicului Horia Smadea.

Dar la montare am întâmpinat următoarea problemă:

- distanțierele și pipa nu le pot fixa din șurubul din capul de la gâtul furcii (floarea aia) pentru că este un mic spațiu (milimetric) între floare și pipă

Așa că am revenit la vechea pipă până o să găsesc o soluție.

Apropo: la Hornbach Berceni am fost invitat să intru cu bicicleta în magazin și să caut ce am nevoie. (Foarte tare!!!!)

Numai bine!

Adrian

15 minutes ago, IonutA said:

distanțierele și pipa nu le pot fixa din șurubul din capul de la gâtul furcii (floarea aia) pentru că este un mic spațiu (milimetric) între floare și pipă

nu prea inteleg asta...floarea se poate impinge in jos daca e prea lung surubul. Vezi ca de impins merge dar de tras de ea inapoi, in sus, nu mai poti. Incearca sa descrii mai exact problema....

Încerc să explic situația cu, cuvintele mele:

- cu pipa atașată de gâtul furcii (și  împinsă pipa cât mai jos ca să stea lipită de distanțiere), rămâne un mic spațiu între partea superioară de la gâtul furcii și partea superioară de la pipă, astfel șurubul și capacul/”floarea” când le înșurubezi nu fac contact cu pipa, și rezultă un joc la direcție.

Acum s-a înțeles?! îmi cer scuze că nu  am un vocabular mai tehnic.

Numai bine!

Adrian

Edited by IonutA

Mai trebuie taiata din furca sau o alta pipa putin mai groasa.Fiind prea mica zona respectiva nu stiu daca merge sa pui vreun distantier improvizat.Pipa veche era mai groasa.

Mă gândeam să mă joc cu diferite distanțiere de diferite mărimi până găsesc combinația bună.

Edited by IonutA

E o varianta..cu tăiatul furcii. Dar e permanenta si poate mai ai nevoie de ea.

Cealalta - baga un distantier jos. Ca de ex https://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=43253. E luat la nimereală linkul. Ce trebuie avut grija e ca atunci cand pui distantierul pipa sa depășească câțiva mm gâtul furcii.

tzunoi,

Mulțumesc pentru ajutor, așa am să fac!

Caz rezolvat.

Am achiziționat un set de distanțiere din Decathlon, l-am folosit pe cel mai mic din cele 4 inele, am strâns bine și la primul drum scurt totul pare în regulă.

Este un pic mai bine cu pipa mai lungă.

Mulțumesc Răzvan (Traveller) pentru pipă!!!

Numai bine!

Adrian

• Upvote 1

Vezi..ca strans bine nu e intotdeauna bine. Procedura e cam asa - slabesti complet pipa din suruburile ei si slabesti complet surubul din capul furcii - cel care se duce in floare. Tensionezi floarea in asa fel incat sa nu mai aiba joc furca - dar nu prea mult ca altfel strici rulmentii/bilele din cuvetarie si dupa acea strangi pipa - recomandat la cat scrie pe ea. Ulterior poti slabi un pic surubul din capul furcii. Dar neaparat ordinea asta - toate suruburile slabitem, tensionezi floarea si apoi suruburile de pe pipa.

Ionut.

• Like 1

tzunoi,

Exact cum ai spus tu a fost ordinea de strângere a șuruburilor.

Numai bine!

Adrian

Salutare! Doneaza cineva o anvelopa 700 x 28c. Nu contează gradul de uzura, ma interesează doar sa nu îmi deterioreze camera și sa o pot umfla. Este pentru un experiment.... Mulțumesc!
P. S. În București.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Salutare! Doneaza cineva o anvelopa 700 x 28c. Nu contează gradul de uzura, ma interesează doar sa nu îmi deterioreze camera și sa o pot umfla. Este pentru un experiment.... Mulțumesc!
P. S. În București.

Am jante Mavic pe 13 mm (apropo sunt made in Romania) pe un Canyon mai vechi și în aplicația Mavic îmi calculează lățimea maxima anvelopa 25 ceea ce și am. As face un experiment sa vad ce se întâmplă dacă pun 28.

Donez roata fata dtwsiss r23db cu butucul muci. Asta înseamnă că rulmentii sunt praf si axul nu pare a face parte din aceeași poveste. Nu are nici capacelelr adaptoare..deci nu stii daca e ar dau through axle. La mine a mers o vreme pe qr da se învârte greu.

Jant a si spitele sunt ok.

As vrea eu roată sa exersez să învăț să spițele.

Din ce zona se ridică roata?

On 3/9/2019 at 10:40 AM, freetools said:

As vrea eu roată sa exersez să învăț să spițele.

Din ce zona se ridică roata?

As vrea ca roata sa fie folosita..nu facuta praf. Spitele si janta sunt ok - trebuie doar reconstruit/inlocuit butucul. Ar fi pacat sa iti faci mana pe niste roti de sute de euro...plus ca spitatul e mai greu de invatat cu spite plate.

• Upvote 3

Salut@tzunoi. Ce dimensiune are janta?
Mulțumesc

Acum văd. E de șoselistă. Mulțumesc.

1 hour ago, BodoC said:

Salut@tzunoi. Ce dimensiune are janta?
Mulțumesc

Daca intereseaza pe cineva - ETRTO:18-622

52 minutes ago, BodoC said:

Acum văd. E de șoselistă. Mulțumesc.

Da - dar daca esti mai usor te poti da linistit pe munte..fara sarituri. Fii-mea (~50kg) avut-o un sezon  de MTB asa mai light si nici nu s-a descentrat. Are limita la 130 de kg (tot ansamblul ).