ovidiu

2015.05.10 - Prima evadare

Recommended Posts

Prima Evadare este un concurs prietenos de ciclism cross country care își propune să deschidă sezonul maratoanelor MTB într-o versiune ușoară, fără diferențe de nivel. De câţiva ani a devenit maratonul de ciclism cu cel mai mare număr de participanţi si cel mai bine organizat din estul Europei.

Înscrierile pe PAGINA OFICIALĂ

Anii trecuţi am impresia că era limita de 2000 - 2500, pentru că mai mulţi nu prea încap la Astoria* (ca să nu mai vorbim de păduri).

*)E spaţiu mare la Astoria... dar mai sunt acolo şi organizatorii şi diverse corturi cu diverse, vizitatori, maşini ş.a..

✔ Anul acesta mărim plaja alocării numerelor de concurs în funcție de rezultatele fiecăruia din anii trecuți de la 500 la 700.
✔ Cei care se înscriu şi achita până marţi, 5 mai ora 17:00, primesc numărul de concurs în funcţie de rezultatele obţinute.

http://primaevadare.ro/alocare-numere/

Si un filmulet amuzant :)

Daca ţi-ai dorit să particpi împreună cu nepotul preferat la Prima Evadare sau să concurezi cot la cot cu fratele tău mai mic pe care poate chiar tu l-ai învăţat bucuria pedalatului, acum e momentul.

http://primaevadare.ro/vesti-bune-pentru-cei-mici-categoria-familie-se-mareste/

Salut, cum se prezinta traseul de concurs? Pe unde sunt zonele cu noroiala anul acesta;) si sunt modificari ale traseului am vazut ca sa facut un pod peste un parau daca nu ma insel. O zi buna

Data fiind ploaia de zilele astea, cred ca o sa fie ceva balti mari in paduri si noroi pe camp. Cum o fi vremea duminica nu stiu, si nici ce cauciucuri trebuie puse :)).

PS: Tocmai au publicat organizatorii poze pe fb de la verificarea si curatarea traseului.

Si mi-am cam murdarirt monitorul de la noroiul ala din poze. :)

• Upvote 1

Ce caucicuri sa folosim???? :)))) Revine vechea si cunoscuta intrebare :D

Sunt curios cum se justifica separarea categoriei cyc la competitia asta... ok la munte e un dezavantaj sa mergi pe cyc, daca vrei sa promovezi cyc-ul le faci categorie separata... dar la PE am impresia ca de fapt e facuta sa protejeze plutonul de Basso :))

• Upvote 1

Degeaba e plat, fara pietre/radacini, tot mtb-ul are avantaj.

S-a redus ca e noroi nu mult dar e+ loc ingust de trecut

http://postimg.org/image/6fm5m8d37/

Sper sa nu gresesc dar atentie la virajul de la  puntul 1, au pus indicator chiar in mijlocul poteci si esti tentat sa-l ocoliesti prin stanga dar nu e ok ca e sant.

Atentie la nr 2 la santul de la iesirea din padure, e santul ala adanc aici avand in vedere ca e cam noroi puteau si ei sa faca un podet ceva.

Atentie la km 27 http://postimg.org/image/eno3784zn/

Dupa asta e undeva pe dreapta un sant probabil de la un tractor plin cu apa sa nu fiti tentati sa ocoliti pe acolo ca intrati cu juma de bicicleta

Atentie la baltoace nu e o rusine sa va dati jos si sa ocoliti, unele au niste pietroaie prin ele si nu se stie cum picati.

Sfaturile sunt bine intentionate, evident.

Am spus asta ca sa nu fie interpretata gresit urmatoarea afirmatie: atentie ca e noroi.

Succes tuturor participantilor, distractie placuta, fara evenimente.

• Upvote 1

Ai rabdare, nici macar pe fb n-au aparut inca :))

• Upvote 1

Deocamdata fotografii isi curata noroiul de pe aparate, au pus cardurile la uscat, mai stai.

• Upvote 1

Bicla mea după Prima Evadare (da, e la muncă, în birou cu mine):

11255329_841243245962190_433611134086159

Cam multe dosare pe masa. Nu prea iti place munca :))

Guest
This topic is now closed to further replies.