ovidiu

2015.05.10 - Prima evadare

Recommended Posts

Amploarea fenomenului MTB nu e nici un fel de durere pentru mine ci ma amuza – mai ales specimenele din oras si de la ses (indiferent de etnie). Pentru victimele merketingului o sa spun o rugaciune, pentru victimele propriei prostii o sa spun doua rugaciuni.

Ce sa mai penalizezi la upgradelogi si gramagii – saracii de ei sint penalizati suficient cu boala lor.

Daca esti de parere ca cei care fac ture lungi nu au o pasiune pentru bicicletele lor si pentru tehnica te inseli amarnic. Poate ai cindva ocazia sa treci pe la o intilnire anuala de cicloturisti mai spalati si sa arunci un ochi peste bicicletele lor si dotarile acestora – “rachete” de 700 € cum ai recomandat tu n-o sa gasesti (si nici ciurucuri de la LIDL & Co, geluri, suplimente nutritive, …) – acolo “se joaca” in alta liga. Presupus ca as fi moderator mi-as permite acum sa-i numesc “oameni normali” ;) .

Daca pedalatul ar fi pentru mine secundar m-as urca in masina sau in tren ca sa vizitez diferite locuri – secundar e pentru mine “performanta” la pedalat dar nu pedalatul – asta este si ramine o pasiune. Da domnule, pasiune pentru pedalat exista si la exemplarele care nu se imortalizeaza pe STRAVA si viseaza podium *-:) .

• Upvote 2

Da domnule, pasiune pentru pedalat exista si la exemplarele care nu se imortalizeaza pe STRAVA si viseaza podium *-:) .

Pasiune pentru pedalat exista la oricine pedaleaza, ca altfel n-ar mai fi pedalat *-:) .

• Upvote 1

@@theli: Da, eu eram ăla.

@@Frank: Multă vreme, în România singura biclă disponibilă era MTB-ul. Dacă mergi oriunde în Bucureşti, 80% din biclele pe care le vezi vor fi încălţate cu cauciucuri de 26 x 1,95. În plus, cam toate biclele ieftine (sub 1000 lei) vin fix cu cauciucuri de MTB (chiar dacă cadrele sunt de oţel şi schimbătoarele nu merg cum trebuie). Într-un fel îi înţeleg pe posesorii lor, la ce străzi avem în Bucureşti, nu prea merită să mergi cu ciclocrosul, să nu mai zic de cursiere.

Bicicleta din poza mea a costat vreo 350 lei în 2011. N-am dat bani pe ea (premiu la Danone), dar a înghiţit vreo 1500 lei de atunci (roţi, tijă, şa, saboţi, angrenaj, lanţ, 2 rânduri de pinioane, camere, un cauciuc, diverse operaţiuni de service - centrat, schimbat cabluri etc.). Dar chestia e că făceam 2 pene pe an cu ea... chiar şi acum, trec mai repede prin gropi cu ea. Cealaltă bicicletă e o Merida Crossway din 2013, cu care merg peste tot (muncă, ture, îi pun şi coburi la nevoie).... roţi de 700 x 40c, rapidă (peste 30 km/h frecvent pe plat prin oraş), ceva mai uşoară... dar am făcut la pene cu ea de le-am pierdut numărul.

Mă gândesc serios să las naveta în seama DHS-ului, dar trebuie să îi pun o şa mai îngustă (ca pe Merida), că m-am obişnuit cu şaua aia.

Dată fiind situaţia, chiar cred că cea mai bună biclă pentru Bucureşti (şi pentru oraşele din România în general) e MTB-ul sau orice are măcar roţi de MTB. Mergi mai încet, dar nu stai cu grija gropilor şi a aşchiilor de pe marginea drumului (foarte frecvente la noi). Mai trebuie ţinut cont şi de salariile de la noi... 700 euro e salariul meu pe aproape 4 luni. Şi sunt mulţi în situaţia asta, pentru care o biclă de 1500 - 2000 lei e chiar scumpă (Merida mea a fost salariul pe 3 luni şi ceva).

De aia la noi predomină DHS (incl. Impulse, Devron) şi Rockrider, apoi mai găseşti ceva Merida, Cube, Cross, dar doar modelele de până în 2000 lei. Când vezi ceva mai scump... de obicei e la mâna a doua sau adus din afară.

Știu oameni care au redescoperit plăcerea de a pedala după ce au participat mai mult din curiozitate la Prima Evadare. Nu mă dau în vânt după concursuri, dar fiind cel mai vechi și cel mai de amploare maraton pe bicicletă aproape de București, mi-am învârtit și eu roțile pe el. Cine zice că nu există în fiecare un spirit de competiție, dorința de a ajunge primul (cred că asta ni se trage din uter, când spermatozoizii se înghesuie care să fecundeze primul ovulul) sau măcar de a depăși cât mai mult, înseamnă că este antisport. Și în micile grupuri de cicliști se face un clasament și mai ales exista o statistică personală. Poți fi mai bun în fiecare an dacă te ții de pedalat. Mai e un aspect. Mulți participă la concursuri chiar dacă nu au treabă cu ciclismul nici măcar la nivel amator pentru că nu știu să-și traseze singuri o tură. Este modul lor de a ieși în natură.

• Upvote 2

Pentru mine e a 3-a participare (2013, 2014, 2015) si bineinteles cea mai "mocirloasa" dintre ele. Am venit pregatit pentru asta, stiam ce ma asteapta mai mult din experienta anilor trecuti, asa ca am venit pregatit de "scandal", bicicleta sotiei, renuntat la SPD-uri, la cauciucuri desi stiam ce imi trebuie m-am zgarcit sa gasesc 2 SH-uri de noroi si am regretat (cu chiu cu vai am imprumutat un Pyton pe fata iar pe spate am ramas cu Kenda Small8-ul dar spre final a devenit un patinaj artistic).

Organizarea din punctul meu de vedere a fost foarte buna, banuiesc ca este foarte greu sa organizezi ceva de o asemenea amploare. Asa cum a zis cineva parca s-ar fi impus inca un punct de realimentare spre final.

Acum observatiile mele legate de eveniment in sine. Am urmarit cu ceva interes toate postarile organizatorilor inainte de cursa legate de situatia traseului prin paduri, poze puse sau intrebari/raspunsuri pe acesta tema. Silenzio stampa cum s-ar zice :). Poze doar cu zone uscate, podete frumoase, raspunsuri evazive ale organizatorilor cand erau intrebati cum e traseul si desi nu pot verifica afirmatiile unora de mai sus cum ca s-ar fi sters comentarii, parca dubios de putine (spre deloc) raspunsuri ale altora pe pagina lor.

Din aceasta atitudine eu inteleg ca organizatorii au ascuns deliberat aceste informatii pentru a avea cat mai multi participanti la start. Prima Evadare a devenit o afacere in primul rand, din punctul meu de vedere.

Ca e bine, ca e rau asta, nu comentez, nici nu stiu. Doar ca s-ar putea sa nu fie o strategie buna pe termen lung, ma gandesc ca multi din cei care n-au stiut la ce sa se astepte (din lipsa de experienta, din proasta sau insuficienta informare) si nu le-a facut placere cursa sigur nu vor vrea sa participe in viitor si probabil isi vor impartasii experienta in cercurile lor. Pe de alta parte, exista sansa ca si unii care s-ar fi speriat daca stiau dinainte si n-ar mai fi participat, sa le fi placut experienta.. :)

• Upvote 3

Eu nu înțeleg pe ăștia care participă la ture/concursuri în afara asfaltului dar se plâng de praf, noroi ... la urma urmei traseul trece pe câmp și prin pădure. Pe mine mă indispune  că tre' să curăț bicla după, dar s-a rezolvat si asta, am lânga mine o splătorie auto, unde, pentru 10 lei, o spăl făra presiune mare.

Am perceput Prima Evadare mai mult ca un festival al bicicletei decât ca un concurs, o fi concurs pentru ăia care pleacă din față, cei 500-700    care au primit numere în funcție de performanțe. Ah, că mai sunt excitați care vor să-și depășească cele 5-6 ore de anul trecut, bravo lor, atâta timp cât nu se accidentează pe ei sau pe cei din jur.

Părerea mea e că Prima Evadare e un eveniment fain, că egoul unora e prea înfoiat, e altă poveste ...

• Upvote 3

Cred ca in afara de prima editie, cand a fost cald si terenul plin de crapaturi (atat de uscat era!) si cea din 2012, tot timpul au avut ceva umezeala, de la rezonabil la catastrofal.  ;))

Bicla mea după Prima Evadare (da, e la muncă, în birou cu mine):

11255329_841243245962190_433611134086159

Am vazut si ieri si azi masini care transportau biciclete pline de noroi, uscat si intarit. Probabil lasate in starea ramasa dupa PE. Eu le curat si dupa o tura pe sosea pentru a scoate praful din lant, pinioane, frane. De ce nu le curata oamenii dupa folosire?

Poate ar trebui să se organizeze și varianta de mall ( în format XCO ), nu te ploua, nu e noroi, aer codiționat ...

• Upvote 1

Eu nu înțeleg pe ăștia care participă la ture/concursuri în afara asfaltului dar se plâng de praf, noroi ... la urma urmei traseul trece pe câmp și prin pădure.

In general, oamenii se inscriu la ce cred ei ca va fi "un concurs prietenos de ciclism cross country care își propune să deschidă sezonul maratoanelor MTB într-o versiune ușoară, fără diferențe de nivel" (http://primaevadare.ro/despre/). Nu cred ca se plange nimeni de noroi, mai degraba de impins bicicleta prin noroi timp de 5 ore (sau pana te saturi, arunci bicicleta in sant si chemi un taxi).

Prima Evadare nu e un concurs decat pentru o parte din participanti. Pentru majoritatea e un eveniment sportiv la care te duci ca se duce multa alta lume, cum e Maratonul International Bucuresti, Color Run, orice eveniment din parcul Izvor, etc. Pentru cine chiar participa la concursuri de MTB in Romania (si presupun ca @@Frank si @@pinkbike nu prea frecventeaza, cel putin din cauza limitarii de distanta) ar trebui sa fie evident pana acum ca perioada de avant s-a cam terminat, sunt deja concursuri consacrate, din ce in ce mai putine consursuri noi, din ce in ce mai putini incepatori la start si nivelul general al plutonului creste de la an la an. Treaba asta cu "publicul larg" care participa la concursuri e luata din povesti. Nu exista public larg. Eu ma duc la munte in week-end cu soare si ma salut cu ursul, nu e nici dracu', nici macar pe traseele cunoscute, d-apai biciclist.

Concursurile sunt foarte importante pentru sportul asta pentru ca il popularizeaza, aduc turisti si interes in zone in care altfel oamenii nu ar calca, atrag atentia asupra unor trasee foarte frumoase dar necunoscute, permit oamenilor care altfel nu ar ataca trasee de o anumita lungime si dificultate sa incerce un astfel de traseu cu sprijin, etc. O sa evolueze lucrurile si in timp o sa avem curse pentru profesionisti si curse pentru amatori, dar pana atunci nu ai cum sa faci performanta doar cu aia 50 de oameni care sunt la varf in momentul asta. Nu ai cum sa organizezi concursuri doar pentru ei, pentru ca sponsorul e interesat de expunere, iar fara sponsor nu poti sa dai premii si sa faci o organizare decenta si fara o organizare decenta nu vine nimeni si fara oameni nu ai concurs si daca nu ai concursuri nu ai profesionisti si daca nu ai profesionisti nu ai un sport. Hai ca nu-i greu de inteles.

• Upvote 6

Știu oameni care au redescoperit plăcerea de a pedala după ce au participat mai mult din curiozitate la Prima Evadare. Nu mă dau în vânt după concursuri, dar fiind cel mai vechi și cel mai de amploare maraton pe bicicletă aproape de București, mi-am învârtit și eu roțile pe el. Cine zice că nu există în fiecare un spirit de competiție, dorința de a ajunge primul (cred că asta ni se trage din uter, când spermatozoizii se înghesuie care să fecundeze primul ovulul) sau măcar de a depăși cât mai mult, înseamnă că este antisport. Și în micile grupuri de cicliști se face un clasament și mai ales exista o statistică personală. Poți fi mai bun în fiecare an dacă te ții de pedalat. Mai e un aspect. Mulți participă la concursuri chiar dacă nu au treabă cu ciclismul nici măcar la nivel amator pentru că nu știu să-și traseze singuri o tură. Este modul lor de a ieși în natură.

eu recunosc ca ma regasesc si m-am regasit f mult timp in tot ce ai zis. Am descoperit pedalatul offroad mergand in 2010 la prima evadare - foloseam bicla doar pt serviciu. Apoi neavand experienta si cu cine sa merg m-am dus la concursuri pe post de ture. Dintr-un fel de recunostinta pt ce mi-a adus concursul asta merg in fiecare an

• Upvote 4

Eu am fost pentru prima si ultima oara in 2013, la cuplu. Raman la parerea de atunci - e concurs pentru cine doreste, insa PE mi se pare mai degraba o miscare de promovare a pedalatului, si valoarea sa dpadv e imensa. Daca as mai participa, n-as avea nicio problema cu amatoarele pe citybike cu cosulet in fata. Dimpotriva, m-ar bucura prezenta lor, e un compromis acceptabil, foarte util chiar.

Am vazut si ieri si azi masini care transportau biciclete pline de noroi, uscat si intarit. Probabil lasate in starea ramasa dupa PE. Eu le curat si dupa o tura pe sosea pentru a scoate praful din lant, pinioane, frane. De ce nu le curata oamenii dupa folosire?

Fiecare are scuzele lui... eu duminică am ajuns la ora 21 şi ceva acasă (şi lanţul era aproape uscat după drumul Snagov - Bucureşti). Am curăţat şi uns lanţul şi transmisia şi m-am dus în pat, că luni mergeam la muncă. Luni după program nu am avut timp să o spăl, dar ieri am dus-o la o spălătorie şi acum e ca nouă. Dar măcar bicla mea a mers şi luni, a mers şi marţi (chiar dacă era plină de noroi), că scopul ei e să meargă, să se învârtă roata. Cele rămase pe maşini probabil sunt nefolosite de duminică... ori posesorii lor au mai multe bicle, ori ies cu bicla doar în Herăstrău.
  • Upvote 1

Dar măcar bicla mea a mers şi luni, a mers şi marţi (chiar dacă era plină de noroi), că scopul ei e să meargă, să se învârtă roata. Cele rămase pe maşini probabil sunt nefolosite de duminică... ori posesorii lor au mai multe bicle, ori ies cu bicla doar în Herăstrău.

:-bd  Adevar graiesti!  :)>-

Am participat pentru prima data anul asta la PE, cu gandul sa scot o clasare cat mai buna avand in vedere ca am plecat de pe la mijlocul plutonului. PE este concurs doar pentru primii 300 concurenti ( cum a fost si duminica, unde traseul a fost cat de cat uscat pentru ei, pana am ajuns eu prin paduri, s-a transformat in mlastina ).  Restul vin la plimbare. Asta nu impiedica pe nimeni, sa traga tare pentru ca anul viitor sa primeasca un numar de concurs mai bun. De felul meu sunt competitiv, motiv pentru care merg si la alte concursuri prin tara, nu ma rezum la plimbari prin Tineretului sau ture pe langa Bucuresti. SI DA, IMI INREGISTREZ TURELE PE STRAVA, nici hipster nu sunt.

La concursurile din tara, vin mereu aceeasi oameni, si nu sunt toti elite. Elitele sunt maxim 20-30. Restul vin pentru ca le place sa se intreaca intr-un cadru organizat. Nu vin pentru mancarea si bautura de la punctele de alimentare sau de la final. Nici nu opresc la punctele de pe traseu ( nici eu nu o fac ). 

Asadar, PE s-a transformat intr-un festival, Pant & Skirt Bike :)

Tot asa carcotasi am ramas, ba ne plangem ca nu avem piste si ca nu sunt destui oameni prin oras cu bicicleta, ba ca vin prea multi la PE si vin degeaba..... Ce mai vreti fratilor ?!

• Upvote 1

Acuma na, ce vrei, "Românul e un fel de om care se supără dacă nu îl inviți, și dacă îl inviți nu vine".  ("Moftul Român",10 iunie 1901) :P

• Upvote 4

Anul asta am vrut sa vad cum se vede Prima Evadare de partea cealalta a baricadei, adica cu un aparat foto in mana.

A fost interesant, chiar distractiv.

O sa revin cu cateva cadre.

• Upvote 2

DA, pentru asemenea oameni exista Prima Evadare, cam asa a fost si pentru mine in 2010.

concursul e pentru profesionisti si cam atat... si poate pentru masochisti care vor sa-si depaseasca barierele.

Multumesc ca aduceti exemple concrete in sprijinul postului meu :)) 

Am toata admiratia pentru asemenea "masochisti", de toate varstele.

Si nu pot sa nu remarc in respectivul articol imortalizati si "heirupistii" pe care ii taxam si eu:

Au fost zone in care il vedeam ca se simte putin frustrat. Putea sa mearga pe bicicleta dar impingea la ea din cauza “bravilor biciclisti” care comentau nemultumiti ca exista noroi mergand pe langa biciclete.

Erau aceeasi viteji care la inceputul cursei, printre scartaieli de biciclete chinezesti, semanau panica strigand “stanga, dreapta, stai pe loc” chiar daca erau in coada plutonului pe locul 2346 icon_wink.gif

Niste “kamikaze” damboviteni care s-au speriat la prima balta si care erau deranjati ca un pusti de 7 ani ii depaseste: “ia uite! Chinuie copilul!”

Cu siguranta am fi castigat cel putin 1 ora daca nu am fi stat in spatele “domnisoarelor” plangacioase.

Guest
This topic is now closed to further replies.