diorgulescu

12 aprilie 2015 | De Paști pe biciclete, cocoțându-ne pe dealuri

Recommended Posts

Frumoasa tura!

Perfect traseu de o zi aproape de Bucuresti.

Si ce mica e lumea :) Am pedalat si eu cu Oana si Claudiu, anul trecut, pe langa Urlati, pe o parte din treseele de cicloturism desenate pe acolo.

De CFR ma feresc dar de multe ori nu ai alternativa.

Am mers inainte de Paste cu TFC, pana la Maneciu si de la Buzau la Bucuresti. Asemanator cu Regiotrans, bilet fix de 4,5 lei indiferent de distanta si loc suficient pentru biciclete.

Problema lor e ca nu prea au trenuri la ore potrivite pentru turele de o zi sau de weekend, cu cateva exceptii. 

O idee e trenul de dimineata din Titan Sud catre Oltenita. De acolo ma gandeam ca intr-un weekend pot fi facute traseele astea catre Calarasi:

http://smartatletic.ro/cicloturismcalarasi 

Spor la pedalat!

@@Bogdan W

Multam :)

Ha!

Da, e mica lumea.

Stiu de TFC (am mai mers cu ei) insa in ziua de 12 nu circula nici un tren (cel putin pe ruta asta - informatie aflata de la dispeceratul lor).

Am auzit ceva despre acele trasee din Calarasi. In general caut dealuri, da' arata foarte promitator si astea.

Nu stiu cum e cu camparea prin zona. Probabil la cate balti de pescuit sunt.... :D

Din Maneciu se poate face si o tura de doua zile, in regim de "cicloturism MTB", ca sa-i zic asa, cu cortul. Asta ca sa impaci problema cu orele impractice ale trenurilor TFC.

Cred ca se gasesc locuri de campare fara probleme. Ei recomanda sa anunti Politia de fontiera. Chiar sunt curios ce ar spune daca ar primi un asemenea telefon.

Apropo de "cicloturism MTB"...ieri am intalnit intr-o revista termenul  de "bikepacking": backpacking with a bike 

Ideea nu e nicidecum noua dar nu stiam ca exista un "trend".

O idee de traseu pe tiparul asta e Maneciu-Slon-Tabla Butii-Vama Buzaului-Sacele-Valea Doftanei-Campina sau chiar Ploiesti. E pus pe lista pentru anul asta, deocamdata putin peste nivelul conditiei fizice.

Ei recomanda sa anunti Politia de fontiera. Chiar sunt curios ce ar spune daca ar primi un asemenea telefon.

Probabil anunti dispeceratul / baza Politiei de frontiera din zona.

In cazul in care da peste voi vreo patrula a Politiei de frontiera, acestia iau legatura cu dispeceratul  / baza, care confirma ca deja v-ati anuntat prezenta in zona.

@@gibonu

Singura experienta pe care o am cu prezenta intr-o zona de frontiera au legatura cu Botosaniul. Mai precis, Horodistea.

Cand ajungi pe acolo, daca planuiesti sa te plimbi prin zona Prutului, trebuie sa te anunti la postul de graniceri. Sau poate suna ruda la care ai venit. Se comunica un nume si mentiunea ca au venit in zona in calitate de oaspeti (sau ceva de genul).

Probabil e la fel in orice zona de frontiera. Oricum, nu-i asta problema.

@@Bogdan W

Legat de bikepacking - in ziua de azi orice trebuie sa fie etichetat intr-un fel. Multe lucruri obisnuite au devenit un trend :D

Interesanta zona, frumoasa initiativa de a petrece ziua de Pasti pe 2 roti.

• Upvote 1

Daca vrei dealuri si vai, gasesti asa ceva intre Giurgiu si Oltenita , l Casciorele...Urci si cobori ca nu vei uita .

@d@n

Hai ca ma pui sa ma documentez :)

Am si niste fotografii cu pante de 10% ....12 %, numai sa le pot posta !

A meritat fiecare sfert de pedală de pe Seciu pentru tot restul turei, dar mai ales pentru coborârea de la Gîlmeia.

Si linistea aia... si racoarea din beciurile mânăstirii... si micii...

• Like 3

@Traveller S-ar putea sa am ceva clone.

• Haha 2

Frumos, domnilor, frumos al naibii! Bravo vouă!

Drumurile prin Albești-Muru și Pantazi sunt la fel de libere, sau devin mai aglomerate/violente? Observ, din păcate, un trend în această direcție....

Nu aș putea spune asta. Să zicem că era duminică și ora cam spre 16:00.
De când am făcut stânga din DN către Albești-Muru (și mai departe spre Pantazi) cred c-au fost 10 mașini cu totul. Și nicidecum agresive.
Poate pentru c-om fi noi băjeți buni?  
De-abia în Ploiești (la capătul unui fost tramvai - peisajul ne-a adus aminte de zona din Reșița cu tramvaiul dezafectat) s-a mai "aglomerat" puțin, dar fără probleme, pt că este risipă de șosea acolo (foarte lată)

• Upvote 4

On 23.04.2018 at 13:08, Traveller said:

La plecare, după dezbateri despre concursuri și plimbări prin zonă, ne-am salutat cu un bondar și am continuat pe asfalt valonat spre Gîlmeia.

40735969405_886b9d25fb_b.jpg

Frumoasă tură!

Așa-zisul bondar e un gărgăun.

• Upvote 2

He he. N-am știut ce e (era mărișoară rău)
Acum c-ai zis am căutat pe gogu și cică ar fi viespea mare de pădure.
http://www.muntesiflori.ro/viespea-mare-de-padure/
(Albina-ţiganului, albină-ţigănească, bărzăun, băzgăun, bâzălău, bâzgar, gărgăun, găun, găunoi, tăun, viespe-bondărească, viespe-gărgăune, viespar, viespoi.)

• Upvote 1
  • Like 1