zoloper

Cupa Conpet 2008 (19.10 -Ploiesti)

Recommended Posts

Cupa Conpet 19 oct 2008

Trasee: 30km si 50km

Organizator: CS Conpet Ploiesti, ANC

info sunt de pe flyerul competitiei. in curand se zice ca o sa apara si traseul exact pe siteul emmeduesport.ro

gruparea din Bucuresti e asteptata in numar mare ;) ca doar e aproape.

stie cineva daca in zona de Start vor fi standuri cu piese, echipament si energizante?

din pacate nu mai ajung la cupa conpet .. cu toate ca era o mare dorinta de a mea sa concurez acolo cu toata energia. o redirectionez pt cautarea bicicletei mele :D

yeap, s-a furat

As vrea sa stiu si eu daca e cineva din Bucuresti care merge maine la maraton cu trenul din Gara de

Nord.

Stiam ca zoloper merge cu trenul, iar acum ca ramane acasa, pe langa faptul ca nu o sa stiu unde exact se da startul, nu am cu cine sa schimb o vorba.

cauta neste anvelope de munte de 28" diametru si 1.5 latime (sau mai putin), le pui pe cursiera si vii la maraton :|

impresii dupa:

acesta a fost al 3-a concurs la care am mers (dupa SB si CJ) si fata de celelalte, organizarea a a fost cu probleme. S-a intarziat startul cu peste 30 min (nu din vina organizatorilor ci a prog festivalulul din oras), am inteles chestia asta, nu a fost o problema majora, am inteles la final ca f multi participanti s-au ratacit pe traseu (nu stiu exact cauzele) eu din fericire am scapat de astfel de neplaceri pana la linia de sosire unde am nimerit printre blocuri, totusi dupa un mic ocol am trecut linia. Dpdv al traseului mi-a placut, au fost urcari scurte ca lungime insa destul de tari, dar au urmat si coborari f rapide care mi-au placut cel mai mult. Pt mine singurele prob au fost o muscatura de viespe sau albina in ceafa, chiar in primii km, a fost cam neplacut, iar cea de a doua prob niste crampe f dureroase care m-au facut sa descalec. Nu am mai stat la premiere, am plecat repede spre casa, aveam 2 ore de condus. In concluzie o zi frumoasa pt miscarea pe bicicleta.

cateva poze aici: http://picasaweb.google.com/ionutccc/CUPACONPET2008#

:P:D:D

Imagine postată

Alambicat traseu.Foarte foarte greu de dirijat .Acu ca l-am inteles , nu e asa complicat.:rolleyes:

Imagine postată

Cu roz e prima bucla ,in sensul acelor de ceasornic

Cu albastru e continuarea buclei roz dar se inverseaza sensul.

Roz cu albastru a fost traseul de 30.

Ce e cu verde e bucla suplimentara de la 50 de km.

Punctul 1, 2 si 3 sunt locurile unde am dat-o eu in 'smantana ' in cautarea marcajelor ,si a traseului.

In punctul 4 sau produs suntarile in traseu.Acolo au gresit marea majoritate care au facut mai putini km si nu au ajuns la start de 2 ori(la 50 de km)

Intersectia aia nu trebuia lasata nesupavegheata nici o secunda.Sagetile de pe asfalt aratau la vale.Trebuia altfel gandita marcarea in zona aceea.

Mda. Poate ar fi trebuit sa apara o imagine ca asta inainte de concurs:-) s-ar mai fi evitat shuntarile si ratacirile. din pacate traseul a trebuit inghesuit intr-o zona destul de mica. Eu am avut noroc sa nu ma ratacesc... asta si pentru ca am mers destul de incet dar pentru cei mai rapizi au fost clar probleme. Au fost foarte multe abandonuri la 50 si foarte multi care au trecut pe la start o singura data... chiar daca trebuiau sa treaca de doua ori, mai rau e ca au avut si pretentia ca au terminat traseul... ceea ce nu mi se pare fair!

Dar asta a fost. Am avut noroc si de vreme si ma bucur mult ca m-am dus, chiar daca au fost unele carente. Cu toate astea tin sa ii felicit sincer pe organizatori, cred ca e munca multa si avand in vedere ca genul asta de competitii sunt la inceput in Romania nu cred ca trebuie sa ne asteptam la perfectiune.

Inca doua lucruri ar mai fi... semnele de pe traseu ar fi trebuit facute cu alte culori, mai vizibile, iar la sosire trebuiau alti oameni... ceva mai atenti, pe mine nu m-au notat in prima faza, a trebuit sa ma duc eu acolo sa le amintesc ca am trecut prin fata lor (si nu va ganditi ca am trecut in mare viteza si nu m-au vazut) (si nu am fost nici singurul in situatia asta!).

S-auzim de bine si sper sa nu se supere organizatorii din pricina criticilor mele... incerc sa fiu constructiv.

Felicitari organizatorilor si multumim pt poze Dragos si asteptam poze si de la Vivi :P ca stim ca are.

+++ fain traseul, puncte de alimentare destul de bine aprovizionate (mercic Marius pt pilule):rolleyes:, surpriza sponsorului, dusurile de dupa concurs

--- putini oameni la ghidare, semne putine, arbitrii din punctele de control de asemenea putini si cateodata si-au parasit si postul :D

Asteptam clasamentele oficiale.

S-auzim de bine si sper sa nu se supere organizatorii din pricina criticilor mele... incerc sa fiu constructiv.

Fi sigur ca Vlad nu o sa se supere. Eu citesc cu foarte mare interes posturile de la concursuri(inclusiv cele care au aparut dupa G.M.C.). Criticile voastre (daca sunt spuse fara rautate) ii ajuta foarte mult pe cei care organizeaza concursuri.

Am auzit ca a fost multa lume (spre rusinea mea nu am reusit sa ajung). Hai sa mai auzim si alte pareri:cool:

Puncte pozitive :Aprovizionarea dinainte de start - extraordinara , trebuie

luata in calcul si de ceilalti org. de maratoane.

Traseul BFB -urcusuri grele dar de lung.medii , coboriri teh.

Puncte neg. : Lipsa semnelor mai ales la intersectii de carari si strazi.

Lipsa oamenilor de ordine mai ales in apropierea sosirii.

Traseu in panta cu zona comuna pt.cei ce urca cu cei ce

coboara - f.periculos.

In concluzie, "Cupa COMPET" a fost in cele din urma o reusita, fapt pt. care ii multumim lui VLAD si Comp.pt. efortul depus , si va putea deveni o Clasica a maratoanelor de la noi daca se va tine cont si de parerile noastre.

John nu e doar inventiv e si un foarte bun rider avand in vedere ca lucreaza 9 ore pe zi... ceea ce inseamna ca nu se pune problema vreunui antrenament :P

Cat despre bitza... am incercat de cateva ori sa ii sugerez ca ar fi cazul de o furca "mai putin rigida" dar inca nu am avut vreun ecou :rolleyes:

Sunt curios pe cat a iesit pana la urma (zic "pana la urma" ca vor fi probleme la afisarea clasamentului final, multi din cei ce nu au "punctat" toate check pointurile de pe traseul de 50 au sustinut ca si-au facut tura intreaga...chiara daca in realitate au ratacit traseul... in fine, asta e alta poveste).

Nu il cunosc personal pe om dar stiu ca este prezent la toate maratoanele. Cel putin anul asta nu stiu daca a lipsit la un concurs.

Respect!

Remarcasem si eu bicicleta la Sibiu. Omul a facut tura lunga.

Imagine postată

Si din profil seamana cu Elizeu.Si eu pe traseu acu la Compet m-am speriat: hopa ...il ajung pe Elizeu ,s-o las mai moale.:eek:

LE:Ia pus Dragos la(multe) poze lui Muti de parca la mituit.Oricum pe o coborare are fata aia frana ...

Eu cred că l-am cunoscut acum un an şi jumătate, mecanic la ASSPORT pe Calea Moşilor (lângă Himalaya) în Bucureşti.

(cu accent pe cred, de la o vârstă memoria joacă tot felul de feste)

Salut,

E prima mea participare la un astfel de eveniment.

Desi in vara am facut cateva escapade pe la munte fara nicio intamplare deosebita de data asta toate s-au intamplat intr-o singura zi.

In ordinea intamplarilor:

1. Am lovit un caine...spre binele meu si al lui, nimeni nu a patit nimic

2. La vreo 8 km de la start am cazut cu bicla...roata facuta 8...am avut mare noroc cu purtarea castii de protectie...Am continuat asa..

3.La vreo 12 km crampe musculare..a trebuit sa descalec...

4. Dupa un alt km, pana...(din pacate nu am avut camera la mine) asa ca a trebui sa o iau la pas...

5. La punctul de alimentare a trebuit sa renunt si sa o iau la pas pe traseul scurt..

6. Mergand , cineva si-a facut mila de mine si mi-a dat camera lui de rezerva si m-a ajutat. Multumesc Dane si sper sa iesim cat de curand la o bere sa fac cinste.

Avand in vedere ca nu am mai participat pana acum , nu am facut traseul de 50 km, si nu pot face o comparatie pot spune:

- marcajele mi s-au parut ok

-punctele de alimentare ok

- startul cu intarziere

- zona de finish foarte aglomerata de petrecareti ai orasului

una peste alta abia astept sa imi refac bicla, poate sa investesc in alta mai buna si sa mai particip la astfel de evenimente.

Felicitari organizatorilor.

Guest
This topic is now closed to further replies.