zoloper

Cupa Conpet 2008 (19.10 -Ploiesti)

Recommended Posts

Si ca veni vorba de terminarea cursei pana la capat. Dati-mi voie sa repar o eroare.

Legstrong cred ca faci o mica confuzie...intradevar spre rusinea mea m-ai batut la contratimp, bravo tie(fara nici o nota de ironie) dar in rest traiesti din iluzii...incerca sa termini cursele. Poate anul asta o sa reusesti. Succes

- In primul rand, niciodata nu am abandonat cursele de ciclism. (cat am fost maratonist, am alergat si curse de 42 km sau 100 km - alergare).

Am mers intotdeauna pana la capat cu bune, cu rele, chiar daca sunt legitimat la un Club de ciclism, am mers timp de doi ani la concursurile de ciclism organizate de FRCT (sosea, triatlon, duatlon, ciclocros) cu transportul, masa si cazarea pe banii mei si am concurat cu bicicletele mele personale. E o chestie asta.

- In al doilea rand, arbitri FRCT opresc ciclistii care depasesc cu o anumita distanta fata de caravana, pentru ca masinile de: Salvare, Politie, Arbitri, Tehnice........sunt imediat dupa grosul plutonului.

Deci am fost oprit de arbitri impreuna cu grupuri mai mici de ciclisti, care, am ramas pentru o perioada de timp mai in urma. La somatia arbitrilor esti obligat sa te opresti, altfel esti descalificat si amendat.

Prin urmare, am fost oprit de arbitri si nu am abandonat.

(Si oricum, la 41 de ani ai mei, este foarte bine pentru mine zic eu, si am onoarea sa alerg alaturi de ciclisti de valoare, cu ani de vechime, de la cluburi de renume din Romania, cu varste tinere de 20 - 30 ani.)

Tot respectul fata de ei.

Din cate stiu eu regulamentul este urmatorul:

1.In cazul curselor pe etape sunt decalificati cei care sosesc dupa timpul de control.

2.In cazul unui criterium nu sunt opriti sportivii, indiferent de distanta fata de pluton.

3. La nationalele de la Izvor sunt opriti cei care ajung foarte tarziu in varful primei catarari.

4. In cursele pe circuit sunt opriti cei care sunt ajunsi cu o tura de pluton.

A fost modificat regulamentul in ultimul an in care nu am mai arbitrat?

Guest
This topic is now closed to further replies.