bonygy

Construirea unui tandem din 2 biciclete

Recommended Posts

Salutare. Sunt nou pe aici si am descoperit subiectul acesta si ma bag si eu in seama.

Am vazut acum cativa ani, in Grecia, un tandem nu pentru 2 persoane ci pentru 3. Nu stiu daca costurile de "productie" ale unui asemenea utilaj sunt mai mari sau mai mici decat ale unuia cumparat de-a gata.

Practic, se baza pe 3 biciclete identice d.p.d.v. al constructiei, nu neaparat culoarea. La doua dintre ele a fost demontata furca, cu tot cu roata si construite doua sisteme de cuplare intre ele, bineinteles echilibrate si centrate.

In plus, franele pe disc ale celor doua biciclete din spate au fost decuplate si "legate" la comanda "soferului", astfel avand control deplin asupra lor. Biciclistii tandemisti se deplasau foarte frumos, nefiind nevoie sa isi sincronizeze pedalarea... cand obosea unul, il trageau / impingeau ceilalti doi.

Am incercat sa "pictez" cumva ce am vazut, sper ca se intelege...

Xa2LXlk.jpg

Cred ca ma voi apuca si eu sa fac un tandem, dar nu pe stilul clasic, cu cadrul dublu ci pe modelul din postul meu anterior, nu pentru 3 persoane si pentru 2.

Am o bicicleta, inca una este in planurile de achizitii apropiate.

Nu ma gandesc sa modific furca originala a bicicletei din spate ci voi lua alta, in caz ca dau chix, sa nu raman cu buza umflata.

Cuplajul va permite miscarea bicicletei din spate (sau sa o numim doar "cicleta") doar sus-jos, in cazul denivelarilor (am deja o imagine in minte a acestuia) si va fi demontabil... cand vrem tandem cuplez bicicletele. Probabil ca demontarea rotii si cuplarea efectiva va dura aprox 20 minute, cand nu, raman biciclete independente. La conceperea si constructia acestui cuplaj s-ar putea sa am nevoie de un pic de ajutor pentru a obtine o echilibrare si o centrare cat mai apropiata de perfecta (poate iese cum trebuie)

Parerea mea personala, este ca un asemenea model pare mai fiabil din cateva motive:

1. Nu stau 2 persoane pe 1 cadru (chiar si prelungit si ramforsat) si pe 2 roti, ci stau pe 1,7 (sau cat o fi proportia dupa ce bicicleta din spate ramane fara roata din fata) cadre si 3 roti

2. "Tractiunea" nu este doar pe o roata ci pe doua.

3. Independenta la pedalare.

Si solicitarile din furca vor fi mult mai mari, si probabil bicicleta 2 va balansa mult dreapta stanga. Nu vad acest proiect o reusita.

• Upvote 1

Cuplajul va permite miscarea bicicletei din spate (sau sa o numim doar "cicleta") doar sus-jos, in cazul denivelarilor (am deja o imagine in minte a acestuia) si va fi demontabil... cand vrem tandem cuplez bicicletele.

Sper ca ai incercat sa-ti imaginezi „comportamentul“ rotii numarul doi (miscarea bicicletei din spate doar sus-jos). Pe linga functia de roata “tractanta” va functiona si ca un fel de radiera (i put some rubber on the road) *-:) . Dar poate ma insel eu in privinta constructiei si a traiectoriei rotilor unui HPV “nearticulat” cu trei roti intr-o linie si un "wheelbase" usual.

• Upvote 1

Ma gandesc la un tandem, ca am o fetita de spre 4 ani, si ma gandesc ca in 3-4 ani ar fi mai usor sa o iau pe un tandem. Si sotia pe bicla ei.

Eu te sfatuiesc sa treci prin pasul 1.

180752_1807600870447_3579823_n.jpg?oh=f4

167524_1807588670142_2862363_n.jpg?oh=a8

168912_1807603150504_5148424_n.jpg?oh=fd

Am vazut la un moment dat de vanzare si pe ceva bazar de pe la noi.

Il poti cara cu tine inclusiv pe carosabil, se obisnuieste sa dea la pedale dar nu-i obligatoriu sa si traga ca la tandem daca nu doreste.

In plus un tandem cu loc pentru copil asa mic e destul de complicat de realizat, poate doar daca are roti de 20 sau maxim 24, adica bataie de cap.

Cand bate spre 5-6 ani o duci la Miez la scoala  si ii faci o bicicleta pentru ea, de preferat SH pentru ca va creste si nu merita investit (bici pentru copii sunt grele, scumpe si destul de prost echipate)

• Upvote 1

Sper ca ai incercat sa-ti imaginezi „comportamentul“ rotii numarul doi (miscarea bicicletei din spate doar sus-jos). Pe linga functia de roata “tractanta” va functiona si ca un fel de radiera (i put some rubber on the road) *-:) . Dar poate ma insel eu in privinta constructiei si a traiectoriei rotilor unui HPV “nearticulat” cu trei roti intr-o linie si un "wheelbase" usual.

Se pare ca nu am scris complet si nu m-am facut indeajuns de inteles... Nu va permite miscari de balasare (echilibrul va fi dictat de bicicleta "soferului"), doar sus-jos pentru denivelari si stanga dreapta, ca la orice viraj...

O furca ale carei brate au fost taiate si sudata pe un suport (gandeste-te la portbagajul din spate).

Voi incerca diseara acasa "sa pictez" ceva la ce m-am gandit... Pana atunci, pastrati pietrele...

Multumesc...

Nu este vorba de pietre, le poti vedea eventual ca niste idei, pareri, dar nu pietre.

@@mumus

@@MBZ

Se poate si asa:

Child Stoker Kit_Santana

Child Stoker Kit_Davinci

Mai elegant, mai scump, mai versatil:

Hase Pino Tandem

- creste cu copilul

- “duce” doua persoane mature inclusiv bagaje fara probleme

- pierde “in timp” relativ putin din valoare

@@bonygy

Am raspuns la ceea ce ai scris si am inteles eu din ideea conceptului si n-am uitat sa specific “poate ma insel eu”.

Cind ma gindesc la portbagaj ma gindesc in primul rind la greutatea pentru care a fost conceput si in al doilea rind la fortele suplimentare de torsiune la care va fi supus. Asta e deja arta inginereasca – nu ma bag, eu am foast doar fierar. (poate te ajuta un "Drehteller mit Druckkugellager")

Nu dam cu pietre – am exprimat o parere care se referea la tema abordata – asteptam “pictura”

• Upvote 1

Cred ca merge, e nevoie de o furca mai cracita, sa pice in exteriorul urechilor cadrului dar ale carei brate se termina cu doi rulmenti. Tot ansamblul se prinde cu un QR mai lung. N-are de ce sa aiba tangaj lateral.

@MBZ   Se poate si asa: Child Stoker Kit_Santana Child Stoker Kit_Davinci   Mai elegant, mai scump, mai versatil: Hase Pino Tandem

Bade se poate si in alte cateva feluri, nu am zis ca nu e realizabil, doar ca te complici inutil.

De aia si exista tandem ad-hoc, pentru a nu fi nevoit sa aclimatizezi un tandem permanent. 

Cind ma gindesc la portbagaj ma gindesc in primul rind la greutatea pentru care a fost conceput si in al doilea rind la fortele suplimentare de torsiune la care va fi supus.

Iti dai seama ca am folosit cuvantul "portbagaj" doar ca referinta, cam asa imi imaginez ca va arata suportul pe care va fi montata furca modificata pentru a doua bicicleta. Nu inseamna ca voi folosi un portbagaj conventional.

Cred ca merge, e nevoie de o furca mai cracita, sa pice in exteriorul urechilor cadrului dar ale carei brate se termina cu doi rulmenti. Tot ansamblul se prinde cu un QR mai lung. N-are de ce sa aiba tangaj lateral.

Nici nu ma gandesc sa cracesc furca respectiva, am incercat cu alta si am ramas cu bucatile in mana. Va fi o furca ale carei brate vor fi taiate pur si simplu. Va ramane doar teava in care intra pipa ghidonului si baza pe care ar fi fost bratele...

Dar asteptati putin sa pictez ceva...

Gata

Iata la ce m-am gandit eu... sper sa se inteleaga ceva... De fapt, nu am gandit-o eu ci am vazut-o si ma gandesc ca nu ar fi costuri si dificultati prea mari in executie,.,,

LA9MH3Y.jpg

Dar chiar stii sa desenezi.

Sistemul ala de prindere si pivotare trebuie sa fie foooarte solid ca sa reziste si sa functioneze corect.

Eh... grafician amator.

Da, totul este prin sudura. Pentru suport ma gandesc sa folosesc teava... calibrul il aleg ulterior.

Frumoasa pictura – o poza spune mai mult decit 1000 de cuvinte .

Apropo “independenta la pedalare” - probabil cunosti diferenta intre “in phase” si “out of phase” (avantajele si dezavantajele, riscurile – mai ales in curbe si la denivelari):

In phase

Both riders move together, for more of a "team" feel.

Slow-speed handling is better.

Less risk of striking a pedal on the road while turning, because both inside cranks can be in the up position at the same time.

Power is applied to the wheels in pulses. When both cranks are vertical, little power can be applied, which can cause the tandem to stall in a steep climb.

Standing to pedal is easier when both riders move together.

Out of phase

Riders move differently from one another, as each is in a different part of the power stroke.

The pilot must remember where the stoker's pedals are in a turn.

Power is applied in a smooth flow, because while one set of cranks is at dead center, the other is in the heart of its power stroke.

This can help in steep climbs, and also reduces stress to some drive-train parts, since both riders are never applying full power at the same time.

(de Sheldon Brown – ca sa nu ma obosesc cu scrisul si sa fie totul mai credibil)

Citeva observatii si pareri:

• Sistemul “pivot” de pe suportul gindit de tine mi se pare prea complicat in comparatie cu o solutie partial “dea gata” (vezi ce am scris la #552)
  • Punctul slab si critic ramine dupa parerea mea “suportul” (te poti orienta dupa sistemul Winther Donkey pe care insa nu-l recomand – este conceput pentru un trailer pe doua roti si o incarcatura maxima de 40 kg – in cazul tau vorbim de cel putin 70 kg)
  • Am inteles bine – “suportul” va fi sudat de cadru? Sper sa nu regreti acest pas.
  • “Dictatul balansului” de catre sofer? S-ar putea sa ai surprize neplacute. Ai vazut “sofer” la lupta cu un trailer de bicicleta (monowheel) naravas (prost incarcat, supraincarcat, …) care nu are 80 kg si este cuplat la un punct mult mai favorabil (axul rotii spate)?
  • Cu toate ca inca n-am descoperit rostul acestui proiect nu vreau sa te descurajez – nu te lasa descurajat nici de altii in cautarea unei solutii realizabile – si-ti doresc mult succes :-bd .
  • Upvote 1

Cateva lucruri la care vreau sa iti atrag atentia:

- daca apesi frana de baza pe roata #1, la o franare in curba sistemul pivot va cauza ca roata de pe mijloc sa iasa in exterior si sa piarda aderenta; frana de baza mi se pare potrivita cea de pe roata #2 

- pivotarea laterala e distractiva si merita studiata insa faptul ca ai control in spate asupra ghidonului mi se pare un dezavantaj; nu prea vad ce beneficii ai putea avea din asa ceva.

De amorul stiintei eu as fi foarte curios de rezultate. Daca mai postezi si un articol in engleza o sa se bucure o lume intreaga :) 

Ar fi ceva inedit , cam ca asta: http://bicycles.stackexchange.com/questions/18713/what-are-the-effects-of-completely-filling-tires-with-water-instead-of-air

Cateva lucruri la care vreau sa iti atrag atentia:

- daca apesi frana de baza pe roata #1, la o franare in curba sistemul pivot va cauza ca roata de pe mijloc sa iasa in exterior si sa piarda aderenta; frana de baza mi se pare potrivita cea de pe roata #2 Sunt chestii secundare... Frana rotii din spate a bicicletei 2 va fi decuplata si "legata" la comanda franei bicicletei "soferului".  Astfel, rotile 2 si 3 vor frana concomitent... Frana rotii directoare a bicicletei din fata este bine sa fie folosita doar la urgente mari. Reglaje...

- pivotarea laterala e distractiva si merita studiata insa faptul ca ai control in spate asupra ghidonului mi se pare un dezavantaj; nu prea vad ce beneficii ai putea avea din asa ceva. Nu ai control asupra ghidonului din spate, este teapan, ca la orice tandem (practic, pipa lui se monteaza si se strange in teava furcii montata pe suport). El va fi fix fata de bicicleta din fata si va pivota doar in furca de pe suport, care la randul ei se va misca dupa cum vireaza bicicleta din fata. Singurul lui scop este ca cel din spate sa se tina de el... ca la orice tandem. Ca sa fie functional normal, ar insemna ca daca vrea, cel din spate vireaza cu tot cu bicicleta din fata... (utopie).

De amorul stiintei eu as fi foarte curios de rezultate. Daca mai postezi si un articol in engleza o sa se bucure o lume intreaga :)

Ar fi ceva inedit , cam ca asta: http://bicycles.stackexchange.com/questions/18713/what-are-the-effects-of-completely-filling-tires-with-water-instead-of-air

Frumoasa pictura – o poza spune mai mult decit 1000 de cuvinte. Multumesc, am facut tot posibilul sa se inteleaga ceva.

Apropo “independenta la pedalare” - probabil cunosti diferenta intre “in phase” si “out of phase” (avantajele si dezavantajele, riscurile – mai ales in curbe si la denivelari): Da, este ceva de luat in considerare, numai ca eu nu am auzit tandem care sa il folosesti offroad prin fel de fel de balarii... Iar pe sosea... Sunt ceva, dar...

• Sistemul “pivot” de pe suportul gindit de tine mi se pare prea complicat in comparatie cu o solutie partial “dea gata” (vezi ce am scris la #552)
  • Am inteles bine – “suportul” va fi sudat de cadru? Sper sa nu regreti acest pas. Nu, doar suportul va fi construit prin sudura. Fixarea este demontabila... modul de montare inca il mai "rumeg".
  • “Dictatul balansului” de catre sofer? S-ar putea sa ai surprize neplacute. Ai vazut “sofer” la lupta cu un trailer de bicicleta (monowheel) naravas (prost incarcat, supraincarcat, …) care nu are 80 kg si este cuplat la un punct mult mai favorabil (axul rotii spate)? Pana nu fac un prototip si il testez, nu am cum sa vad acest efect si sa spun ca gata, abandonez...
  • Cu toate ca inca n-am descoperit rostul acestui proiect nu vreau sa te descurajez – nu te lasa descurajat nici de altii in cautarea unei solutii realizabile – si-ti doresc mult succes :-bd . Rostul proiectului, este acela ca investitia in materiale si alte accesorii nu ar depasi 150 de lei si mandria ca e facut de mana ta... Detaliile mai pe urma, deocamdata baza este important de obtinut... Multumesc pentru urari...

Da, este ceva de luat in considerare, numai ca eu nu am auzit tandem care sa il folosesti offroad prin fel de fel de balarii... Iar pe sosea... Sunt ceva, dar...

Daca n-ai auzit nu inseamna ca nu exista ;)  - Citeva exemplare

Pana nu fac un prototip si il testez, nu am cum sa vad acest efect si sa spun ca gata, abandonez...

Nu strica sa inveti din experientele altora (nu ma refer la ale mele ci la cele a baietilor competenti)

... si mandria ca e facut de mana ta...

Asta e foarte laudabil

Daca n-ai auzit nu inseamna ca nu exista ;)  - Citeva exemplare

Da, ok... Daca imi iese ceva, iti dai seama ca va fi o improvizatie si nu am de gand sa ma bag offroad...

Mai bine incerci cu o furca de fatbike pe care o mai cracesti putin(ea avand deja 135mm), constructia pe care ai desenat-o tu va avea miscari laterale sigur. Sau vreo furca de motoreta...

Nu neaparat furca sau gatul ar fi problematica, ci headsetul va trebui sa fie naprasnic iar head tube-ul strasnic.

Pentru ca inteleg ca nu vrea un tandem si o bicicleta cu burduf, articulata...

Un headset pentru asa ceva sare de 170 USD.  $-)

La partea de headtube eu as alege ca bicicleta spate sa fie de otel.

Scoate un admin discutia asta recenta intr-un topic nou? ... e posibil sa se discute mult pe el :)

Mai bine incerci cu o furca de fatbike pe care o mai cracesti putin

Stiu la ce te gandesti. Numai ca, daca as folosi acest principiu, ar insemna sa fie fixa fata de bicicleta din fata, ceea ce ar crea niste torsiuni cam naspa la denivelari...

Da, stiu ca exista propunerea sa ii pun niste balamale / rulmenti la nivelul axului, dar m-as complica inutil...

Da, la o furca lata cu rulmenti pe brate ma refeream