bonygy

Construirea unui tandem din 2 biciclete

Recommended Posts

Chiar si asa, daca as folosi asa ceva, tot trebuie sa pun niste "bare de torsiune" de la gatul furcii pana la cadrul bicicletei din fata si tot la un fel de suport ajung.

Cred ca nu ne intelegem, rulmentii vin jos cu niste camasi sudate pe furca, acestia intra apoi prin presare si se prin cu QR-ul. Va avea libertate cata vrei pentru roata din mijloc, cred ca poti cobori si scari

Moonmen-lanseaz-un-FatBike-rigid-din-tit

Vremea nu imi permite sa incep proiectul. Deocamdata am obtinut furca ce va fi taiata, rulmentii si barele (tevile) pentru suport. Restul de fiare secundare le am deja. Raman la proiectul initial, daca nu iese, nu este o pierdere prea mare, intrucat nu modific nimic din structura originala a bicicletelor. Sper ca weekend-ul viitor voi putea sa incep.

Ca o chestie de finete, voi folosi aparatul de sudura propriu, nu am argon, asa ca sudurile s-ar putea sa nu fie prea fine, ma intereseaza doar sa tina, finisajele la final...

Acum sunt in cautarea bicicletei "soferului". Ma intereseaza una rezonabila la pret (chiar si SH) care sa imi tina cele 110 kg + inca ceva greutate in spate... Fara abtibilduri, fara... Obligatoriu frane indiferent de care, dar sa fie PE CABLU, nu hidraulice...

O parere: bicicleta din spate este pe 26". Are ceva daca cea din fata va fi pe 28? Ma gandesc la 28, ca sunt cam inalt (1,88). Nu ar fi problema, m-as descurca si pe 26 ca cea existenta am condus-o vreo 70 km si nu am avut probleme...

Salutare. Dupa unele cautari, nu am vrut sa ma arunc prea tare la pret.

Astept o parere de la userii cu experienta. Pentru bicicleta din fata a acestui proiect, am gasit un Sprint Maverick 29" cu urmatoarele specificatii:

• Cadru: ALUMINIU HARDTAIL
  • Furca: ZOOM 386A 29"
  • Cuvete: NECO, 846BK, 1-1/8" AHEAD
  • Pipa: ZOOM, TDS-C41-8
  • Ghidon: ZOOM MTB-AL-152TP, ALLOY, 640mm,
  • Schimbator fata: SHIMANO TX50
  • Schimbator spate: SHIMANO ALTUS M310
  • Manete schimbator: SHIMANO ST-EF51
  • Frane: SHIMANO M375, ROTOR 160mm, MDB
  • Angrenaj: SPRINT ALUMINIU, 24/34/42T, 170mm
  • Ax pedalier: THUN SEMI-CARTR.MOD. TWIST-ML 2.0, 120L/119MM,W:A2B
  • Pinioane: SHIMANO TOURNEY TZ31, 7V
  • Viteze: 21
  • Lant: KMC, HV-500, 1/2"x3/32" (ENDLESS)
  • Jante: SPRINT ALUMINIU LDP 29"
  • Butuc fata: QUANDO KT-MD7F, ALUMINIU, QR, 32H
  • Butuc spate: QUANDO KT-TD7R, 32H, ALUMINIU, QR
  • Anvelope: KENDA K1027, 29x2.10
  • Pedale: XERAMA SP-940
  • Sa: DDK ACTIVE FM-2624
  • Tija sa: ZOOM, SP-C208(EN-M), ALLOY, 27.2x300mm

Este asa cum imi trebuie, am incalecat-o putin si am vazut ca este marimea care imi trebuie, franele pe disc cu cablu, usor de adaptat.

Ce ziceti? Sa ma arunc? 1300 lei...

Dacă e nouă probabil că atât costă (dar nu face). Butucul de 7 viteze cred că e nepotrivit pentru aplicația asta, rulmentul de pe partea cu pinioanele e în interior și nu oferă suport suficient axului.

• Upvote 1

Ma lamuresti mai mult, te rog?

Sau, poate ma ajuti tu cu alte idei. Am spus deja ce ma intereseaza: marimea cadrului, marimea rotilor si franele (preferabil pe disc) cu actionare mecanica, nu hidraulica, in plaja asta de pret, suplimentabila, dar nu cu mult. Aaa... ca sa adaug: nu vreau SH, ma intereseaza strict noua, desi intr-o postare anterioara am spus despre SH, m-am razgandit!

Multumesc.

Mi-am facut timp si am reusit sa construiesc deocamdata "furca" bicicletei din spate. O furca compatibila (nu originala) a fost taiata si sudata pe o tija filetata (nu am avut altceva de ales), trecuta apoi prin doi rulmenti, la randul lor sudati de "suport" - o bucata de cornier.

Inca nu este definitivata, mai urmeaza sa tai surplusul de cornier si tija, dar cand ma apuc efectiv de construit suportul.

Acest ansamblu va fi prins in suruburi si cu coliere de suportul propriu-zis, ma gandesc sa includ si niste reglaje, pentru centrare perfecta. Am ceva in minte, dar inca nu am pus in practica.

Am apelat la sudura in argon, din cate stiu este mai rezistenta decat cea cu arc electric.

Deocamdata arata grosolan, dar finisajele la sfarsit de tot.

LE: Stiti cam cat m-ar costa o vopsire a acestui suport? (sa ne imaginam un portbagaj de bicicleta, dar ceva mai robust)...

post-17923-0-54961200-1431189550_thumb.jpg

post-17923-0-49571000-1431189557_thumb.jpg

post-17923-0-08002100-1431189564_thumb.jpg

post-17923-0-89240200-1431189570_thumb.jpg

post-17923-0-88143300-1431189579_thumb.jpg

Vopsire "La curte" cu spray 15lei! :D

Da, asta e pentru cei care se grabesc, spre deosebire de mine.

Chiar daca s-ar vopsi cu spray-ul "la curte" tot mai sunt necesare niste manevre de pregatire a metalului pentru vopsire (sablare, degresare, grunduire, etc)... ca la o vopsire profi.

Eu nu stiu, dar cred ca m-as plictisi ingrozitor sa incep cu chestiile alea, asa ca sunt dispus sa platesc, ca am experienta spray-ului dat in graba peste metalul nepregatit, iar peste 2 saptamani sa arate la fel ca la inceput...

Nu de alta, dar ceea ce voi construi va fi plasat intre 2 biciclete vopsite cum trebuie, asa ca nu vreau sa arate a carpeala, desi este carpeala...