Sign in to follow this  
Bianco

Probleme la bicicletele Trek

Recommended Posts

E ambiguu, nu spune daca levierul intra-n disc pe "open" sau "close". Dar din amintiri, ca sa ajunga pana-n disc pe "close", tre' sa fie un QR al naibii de naspa.

Edit: "if the open quick release lever on the front wheel hub comes into contact with the front disc"

Pare mai degraba din categoria RTFM... Gospodarii au strans roata invartind de levierul desfacut.

sa mute manerul QR-ului pe partea ailalta

Trebuie sa fie acoperitor si pentru situatia-n care levierul e pe stanga.

Bullshit, jurnalism facut pe genunchi, companie mare care face chestii de frica avocatilor din US (observati ca nu au rechemat biciclete vandute in restul lumii). E greu de zis ce s-a intamplat, dar imi aduc aminte de o poveste care ar putea explica.

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/6880-franele-pe-disc-furca-fata-si-slabirea-qr-ului/

Recent, undeva in procesul de montare a unui set de frane pe disc am dat peste informatia cum ca e recomandat sa montezi QR-ul astfel incat maneta sa fie pe partea opusa discului, astfel incat sa nu ai probleme cu un QR care ti se desface in mers. Nu mai tin minte unde, daca imi aduc aminte postez mai tarziu.

Oricum cel mai sigur e sa iti montezi QR-ul corect si sa il verifici inainte de fiecare tura.

E aproape obligatoriu sa-ti montezi maneta QR-ului pe partea opusa discului. 

Cine nu stie asta o face pe riscul propriu.

E aproape obligatoriu sa-ti montezi maneta QR-ului pe partea opusa discului. 

Cine nu stie asta o face pe riscul propriu.

Interesanta chestie, logica asa zice, si asa am facut si eu, pana m-am uitat ca toate bicicletele expuse in magazin aveau qr pe partea cu discul. 

Pe langa ca sfatul tau nu este aplicabil pt roata spate unde parca imi atingea schimbatorul, daca retin bine.

Eu stiu asta din 2001 cand am studiat un catalog Shimano.

Acolo toate bicicletele cu V-brake aveau maneta QR pe stanga, iar cele cu disc aveau QR-ul pe dreapta. 

Eu stiu asta din 2001 cand am studiat un catalog Shimano.

Acolo toate bicicletele cu V-brake aveau maneta QR pe stanga, iar cele cu disc aveau QR-ul pe dreapta. 

Acum m-am uitat la radon pe site de ex, la sectiunea MTB. la toata la care m-am uitat maneta de QR este pe partea cu discul.

• Upvote 1

maneta de QR este pe partea cu discul.

Si sta bine-mersi acolo ;)