Recommended Posts

Pe de alta parte, casetele de MTB au cam toate pinioanele mici de 11 sau 12, de care nu am nevoie niciodata in combinatie cu foaia mare de 50.

Se poate remedia si cu o foaie mai mica, ai de la 42 la 46 pe alese. Eu am pus 12-30 pe spate, si cu 34-42 de pe fata, cu mici exceptii pe rampe foarte abrupte, sunt complet acoperit.

Se poate remedia si cu o foaie mai mica, ai de la 42 la 46 pe alese. Eu am pus 12-30 pe spate, si cu 34-42 de pe fata, cu mici exceptii pe rampe foarte abrupte, sunt complet acoperit.

M-am gandit si la varianta asta, sa merg cu o foaie de 44 sau 46 si vreo 2-3 casete "standard" de care sa nu ma ating sa fac amestecuri (un 12-26 de sosea si un 12-36 de MTB si eventual ceva intermediar, un 11-32 de exemplu). De altfel am o foaie de 46 ieftina prin dulap pe care am mai folosit-o cu diverse combinatii, dar nu eram foarte satisfacut de cum schimba vitezele.

LE: intre timp mi-am amintit de ce varianta cu o foaie mai mica am scos-o din calcul, si anume din cauza ca mi se suprapun mai multe rapoarte decat in cazul unei foi de 50, deci pentru acelasi interval de rapoarte am mai salturi mai mari intre trepte.

Un exemplu: transmisie 2x9, in combinatia 50-33 cu 14-36 am 12 rapoarte utile fara suprapuneri (foaia mare cu pinioanele 4-9 si foaia mica cu pinioanele 1-6), iar in combinatia 46-33 cu 12-36 am doar 10 rapoarte utile fara suprapuneri (foaia mare cu pinioanele 6-9 si foaia mica cu pinioanele 1-6). Acelasi raport minim, aproximativ acelasi raport maxim, mai putine trepte intermediare.

Alt exemplu: transmisie 2x9, combinatia 42-34 cu 12-30 - ai 11 rapoarte utilizabile fara suprapuneri; combinatia 50-34 cu 14-30 - ai 13 rapoarte utilizabile fara suprapuneri. Aceeasi poveste ca mai sus.

Si suprapunerile de ce ar fi o problema? E o ineficienta inchipuita. In fine, ai zis de la-nceput ca piticii nu pleaca, si o iau drept axioma :P

Si suprapunerile de ce ar fi o problema? E o ineficienta inchipuita. In fine, ai zis de la-nceput ca piticii nu pleaca, si o iau drept axioma :P

Pai suprapunerile inseamna ca din cele 18 rapoarte teoretic posibile, pot folosi mai putine, deci ca salturile intre rapoarte vor fi in medie mai mari. De la un anumit punct incolo ma deranjeaza salturile mari intre rapoarte, mai ales in plaja de rapoarte pentru vitezele de 25-30 km/h la o cadenta de 90. La viteze mici si rapoarte mici nu ma deranjeaza, dar pe plat cu vant din fata se simt destul de tare.

dar pe plat cu vant din fata se simt destul de tare

Aia da.

Spor! :)

Voi aveti timp sa va ganditi la suprapuneri cand va dati? Cel putin la 2x cand poti folosi cam toata caseta (fara extremele diagonale), cel putin pentru mine schimbarile de foi sunt foarte rare. Nu am stat vreodata sa ma gandesc ca intre doua rapoarte consecutive pe caseta cu aceeasi foaie, as putea sa gasesc unul intru cu totul alta parte cu celalata foaie. Mi se pare si foarte inefiecient, mai ales ca in offroad lucrurile se schimba atat de rapid, incat fix de schimbat si foi si pinioane relativ simultan nu ai timp. Maybe, that's just me ...

Voi aveti timp sa va ganditi la suprapuneri cand va dati? Cel putin la 2x cand poti folosi cam toata caseta (fara extremele diagonale), cel putin pentru mine schimbarile de foi sunt foarte rare. Nu am stat vreodata sa ma gandesc ca intre doua rapoarte consecutive pe caseta cu aceeasi foaie, as putea sa gasesc unul intru cu totul alta parte cu celalata foaie. Mi se pare si foarte inefiecient, mai ales ca in offroad lucrurile se schimba atat de rapid, incat fix de schimbat si foi si pinioane relativ simultan nu ai timp. Maybe, that's just me ...

Nu discutam de offroad. Discutam de mers pe sosea pe trasee diferite si de cicloturism.

Iar cand discutam de rapoarte consecutive nu ma refeream la ideea de a schimba de pe o foaie pe alta in mod repetat pentru a gasi rapoartele intermediare, ci la faptul ca folosesc primele N rapoarte cu foaia mica si urmatoarele M rapoarte cu foaia mare si ca ele se succed in ordine crescatoare, urmand sa schimb foaia doar in momentul in care am ajuns la capatul intervalului superior sau inferior cu scopul de a trece in celalalt interval.

Iar la MTB salturile mari intre rapoarte se simt mult mai putin decat pe sosea si in special pe plat.

Un exemplu:

5RD0xYn.jpg

Rapoartele 50/30, 50/26, 33/14 si 33/15 nu le folosesc pentru ca sunt extreme. Din restul de 14, nu am nici o suprapunere, deci am 14 rapoarte utile pe o plaja de 325% intre raportul minim si cel maxim. Ceea ce e foarte bine.

Am un pinion mare de 34 de la Shimano Megarange si as vrea sa-l pun pe o caseta noname cu pinion mai mic, cine stie ce deal am de urcat si nu vreau sa ma dau jos...Problema e ca nu se potriveste la montaj...

Salutare!

Am o nelamurire referitoare la compatibilitatea intre casetele de 10 si 11 pinioane.

Am un grup 105 5800 11v 12-25 si vreau sa adaug unul sau 2 pinioane mai mari (28 si 32) de la un grup de 10 viteze cu pinioane separate (fara spider).

As scoate 2 pinioane mai mici si as folosi distantiere de 11 viteze . Teoretic s-ar putea face?

Cu unul as zice ca se poate, cu 2 e posibil sa nu. Am modificat in felul asta o caseta pe 10: initial era 11-28, am eliminiat pinionul de 11 si am adaugat un pinion de 32 de la o caseta pe 9 viteze. Cu distantierele a fost ceva mai complicat, a trebuit sa adaug 2 pentru ca distanta dintre cele mai mari 2 pinioane sa fie cea corecta (asta din cauza ca pinionul mare la casetele pe 10 si probabil si cele pe 11 e mai "in spate" decat baza lui (zona cu caneluri din mijloc, care se fixeaza pe caseta). Am avut un noroc chior ca respectiva caseta (105 CS-5700) sa aiba si pinionul de 12 zimtat, deci compatibil cu lockring (si el luat de la o caseta pe 9V de la SRAM).

Acestea fiind spuse, am folosit combinatia asta o vreme, nu am avut nici o problema de nici un fel. In schimb in momentul in care pui 2 pinioane in felul ala s-ar putea ca schimbarea vitezelor intre ele sa fie ceva mai imprecisa (mai putin daca eventual dai cu smirghel pe distantierul de 11v pe care intentionezi sa il pui intre cele 2 pinioane 10v).

Salut ! Mă bag și eu puțin în discuție cu un mic ”amendament”:  când se adaugă pinioane mai mari ar trebui adăugată o za  în plus la lanț.

Teoretic da, chiar mai multe zale poate, practic depinde ... regula este clara, pinion mare/foaie mare + 2 zale. Depinde, pentru ca cei cu experienta stiu sa nu foloseasca combinatiile extreme.

Gandeste-te si la faptul ca daca nu sunt legate intre ele prin spider ultimele pinioane dezvolta un cuplu  destul de mare si s-ar putea sa iti faca praf caseta - in special daca e din aluminiu. Exista casete de genul PG-1170 care sunt 11-36 dar iti trebuie patina medie la schimbatorul spate. Eu am 105 5800 cu patina medie si 11-36 pe spate - deci de dus duce.

1 hour ago, akebono said:

regula este clara, pinion mare/foaie mare + 2 zale

Regula aia e o prostie, nu face decat sa uzeze prematur lanturile si in special arcurile deraioarelor spate. O fi buna din alte motive la MTB, unde e important sa nu ai chain slap (desi cu tehnologiile moderne pentru deraioare spate nu stiu cat mai e de relevanta oricum). Altfel, in momentul in care mergi cu foaia mare si ultimele 4-5 pinioane, patina deraiorului spate va sta asa si nu are ce sa caute in pozitia aia.

Cat timp nu depasesti capacitatea totala a deraiorului*, regula cea mai sanatoasa e sa pui lantul pe foaia mica si pinionul mic si sa il lasi cat mai lung posibil astfel incat sa nu "faca burta" si sa poti pedala fara ca zona de lant care trece pe sub rotita de sus a deraiorului sa intre in contact cu zona de lant orizontala de jos. Mai exact, ca in poza asta. In felul asta, cu exceptia situatiei in care realmente esti la limita capacitatii deraiorului (sau ai depasit-o), patina deraiorului nu se va "da peste cap" (precum in poza de mai sus).

* capacitatea = nr. dinti pinion mare + nr. dinti foaia mare - nr. dinti pinion mic - nr. dinti foaie mica; cat timp cifra asta e inferioara valorii pe care o suporta deraiorul, totul e in regula.

+1 la ce zice @tzunoi, atentie foarte mare daca ai caseta de aluminiu, nu ai ce sa pui pinion mare care nu e pe spider. La cele cu caseta de otel nu ar trebui sa ai nici o problema in schimb.

Regula ala a fost facuta anti-prost. Cum spuneai, daca nu ai suficienta experienta, cu pinion mic/foaie mica daca lasi lantul prea lung nu o sa fie deloc bine. In orice caz mesajul meu era menit sa confirme faptul ca n-ar strica sa se adauge zale in plus cand se pun pinioane mai mari ...

Pai nu stiu ce sa zic, mai bine cu un lant prea lung decat cu unul prea scurt. Un lant prea lung il scurtezi usor, dar unui lant prea scurt e mai greu sa ii adaugi zale. Plus ca daca ajungi pe o combinatie limita cu lantul prea scurt, risti sa distrugi complet deraiorul spate. Cu lantul prea lung o sa-ti cada lantul si cam atat... In fine, astea-s discutii filosofice :P

Dar sunt de acord ca ar trebui adaugate 2-4 zale (sau 1-2 perechi de zale, cum vrei) in momentul in care se adauga un pinion mai mare in plus. In special daca lantul a fost scurtat initial folosind regula mare + mare + 2. Eu as merge chiar mai departe si as monta un lant nou, a carui lungime sa fie ajustata pe noua caseta in functie de regula cu pinioanele mici, asta dupa ce s-a verificat in prealabil ca noua caseta in combinatie cu pedalierul actual nu depasesc limita de capacitate a deraiorului.

Am schimbat si eu lantul acum o ora. Folosind metoda clasica mare-mare, lantul avea burta cand era trecut prin deraior si pus pe pinion mic-foaie mica, atat in partea superioara cat si in cea inferioara, asa ca am mai scos un set de zale.

Deraiorul e de mtb, iar metoda mare-mare am folosit.o ani de zile, dar nu cred ca am verificat vreodata daca lantul are burta pe mic-mic. Mai bine mai tarziu decat niciodata. :)

Multumesc pt informatii.

@majikstone si eu prefer un lant o idee mai lung, atat timp cat nu face burta pe mic/mic si nici nu atinge rola superioara a deraiorului lantul.

O dam drept axioma, cu mare/mare + 2 nu ai cum sa ai lant prea lung, cu mentiunea ca s-ar putea sa nu fie optim* pentru viata transmisiei, agree? 

*timpul de viata al transmisii date este proportional cu coeficientul de experienta * coeficientul de inteligenta, cand conditiile de utilizare raman constante. :P!

** daca unii vor demostratie la axioma atunci o putem da drept Teorema lui Akebono! :P

On 4/12/2017 at 9:05 AM, iulian_florea said:

Salutare!

Am o nelamurire referitoare la compatibilitatea intre casetele de 10 si 11 pinioane.

Am un grup 105 5800 11v 12-25 si vreau sa adaug unul sau 2 pinioane mai mari (28 si 32) de la un grup de 10 viteze cu pinioane separate (fara spider).

As scoate 2 pinioane mai mici si as folosi distantiere de 11 viteze . Teoretic s-ar putea face?

cumpara o caseta 11-32 si vinde-o pe asta 12-25. e prea simplu? :))