EusuntCristian

Vreau să am bicicleta mea utilitară

Recommended Posts

Hristos a înviat dragi colegi ! Sunt începător aici şi am nevoie de ajutorul vostru. Am nevoie de o utilitară pentru transport. Amintesc : doar în două roţi, echipată doar de cărat, şi fiabilă. O să duc : un-doi saci a 30 Kg, sau găleţi cu obiecte, sau plase voluminoase. Garda o pot lăsa jos unei biciclete ?

Amintesc : doar în două roţi,

Cred ca o sa-ti fie greu, sau poate nu ai vrut sa spui asta.

un-doi saci a 30 Kg

Fiecare!?

Oricum, e destul de clar ca ai nevoie de un soi de "cargo bike", fie el si cu doua roti.

Stiu ca am vazut pe forum aici ca @@LucianTheOne si-a facut o utilitara de carat. Poti sa-i pui o intrebare.

www.shillex.com stiu ca fac biciclete la comanda. Dar nu stiu nimic despre costuri.

Sau ceva din familia Tohanului, cu mult otel in el si cateva improvizatii. Cam asa ceva :)

df87f852ec330f1139033b2875e657ea.jpg

Iar cu garda...fara sa sudezi cate ceva si sa umbli serios la geometrie nu vad cum.

Garda la sol i-o reduci simplu, montând roți mai mici, cât să nu dai cu pedalele de pământ. Ideea e să te împaci tu cu ce-o să iasă.

Cind lucram aici pe linga 2 - 3 biciclete normale aproape fiecare sectie dispunea de un Long John:

800px-LongJohn11b.jpg

(foarte robust, foarte util si aproape indestructibil)

si (sau) asa ceva:

Truck.png

Decât așa:

Xtracycle-transformare-in-utilitate-2.jp

sau asa:

Bakfiets-bicicleta-Olandei-0.jpg

nu mai bine asa?

christiana.jpg

Ai și stabilitate și, implicit, capacitate mai mare de transport. Singurul impediment care ar putea justifica refuzul uneia ca asta, ar fi lipsa de spațiu unde s-o ții, nu?

Cind lucram aici pe linga 2 - 3 biciclete normale aproape fiecare sectie dispunea de un Long John:

Chapeau, mai invata omu'

Dar se poate face sau se cumpără ?

Ambele - pentru inspiratie si idei “cu doua roti” mai cauta modelele corespunzatoare de la Bullit  - Backfiets - Winther  - Kemper

Chapeau, mai invata omu'

Bine-nteles ca se foloseau si stivuitoare si "alte alea"

Ce păreri aveţi de mutarea tracţiunii pe faţă ?

Poate te inspira astea (au mai fost prezentate *-:) ):

AWD Bikes

Tretta

Wow ce tare e, foarte ingenioasa treaba. Aşa poţi să ai tracţiune pe ea tot timpul, cel mai util e pe mâzgă. Dar şi un reverse există nu ?

Dar şi un reverse există nu ?

Nu stiu - ce e un revers :-? .

Salut, sunt si eu interesat sa achizitonez o bicicleta in genul xtracycle. Pentru cicloturism dar si pentru rezolvarea micilor treburi prin oras.

Cu roti mari pe 28'' si late, care sa reziste sa tina chiar si o persoana adulta in spate.

Dar nu prea am gasit prin Romania asa ceva. Ma poate ajuta cineva cu informatii despre magazine sau persoane care pot produce asa ceva?!

Bineinteles la  preturi decente, nu preturile exorbitante pe care le-am vazut pe net.

Exemple:

- http://fcdn.mtbr.com/attachments/cargo-bikes/869151d1392192597-post-pics-your-cargo-bike-img_121362120816023.jpeg

- http://www.commutebybike.com/wp-content/uploads/2012/09/xtracycle-edgerunner-cargo-bike.jpg

- http://www.altcycleshop.com/bikes-available-the-alternative-chicago-bike-shop/

-

dupa 1'30''

Numai bine!

Adrian

Salutare! Am făcut bicicleta utilitară. Ei bine, e în două roți, din oțel, și cu un portbagaj lung și lat. Am să pun poze. Aveți idei cum să pun un motor pe față? Caut ori electric ori benzină. ms

Gasesti kit gata facut ptr roata fata. Pe ebay si pe alte site-uri asemanatoare.

Gasesti kit gata facut ptr roata fata. Pe ebay si pe alte site-uri asemanatoare.

Un link te rog cu un site din Romania care vinde motor electric pentru roata din fata a bicicletei. Ms.