jonnie007

zgomot roata spate cand rulez "pe liber"

Recommended Posts

Am observat ca se aude un zgomot discontinuu cand rulez "pe liber"...iar cand sunt in tractiune nu se mai aude.

Zgomotul vine de la roata spate...dar nu am reusit sa depistez care ar fi cauza. Cand "pedalez" in sens invers ...zgomotul se amplifica cumva...

Iar cand se invarte pe liber...in cateva pozitii ale angrenajului/pedalierului...zgomotul de asemenea dispare.

Video: View My Video

Ceva pareri?!

multumesc

Presupun ca nu te referi la zgomotul normal al clichetilor, ci la "celalalt". Mie mi se pare ca vine de la o frecare disc de frana/placuta, poate nu-s aliniate sau exista impuritati pe ele (?). 

Da, la "celalalt".

Pai nu cred ca ar fi de la placute...deoarece in anumite pozitii ale pedalierului...nu mai face! zgomotul de la placute e altfel...sensibil mai finut. 

N-am nici cea mai vaga idee ce ar putea fi. 

Posibil sa fie de la protectia aia de plastic dintre pinioane si roata, care se roteste o data cu roata si care se freaca de pinionul mare.

Da! E foarte posibil. Misc de plasticu respectiv...si cred ca de acolo provine.

Ce solutii ar exista? Plasticul nu e deloc fix pe pozitie...

a) ignori zgomotul avand in vedere ca nu e rezultatul vreunei defectiuni

b) dai jos protectia respectiva (trebuie date jos pinioanele de pe caseta, se scoate protectia si apoi se pun pinioanele la loc)

Sau, la varianta b), mai ai optiunea brutala. Iei un patent si o faci bucati. E mai simplu si mai rapid. Protectia aia este cam inutila si daca o dai jos frumos (scotand pinioanele) nu cred ca vei mai vrea sa o pui la loc in viata asta. Mai ales ca produce zgomot. Deci patenteaz-o nitel.

Am prins plasticul respectv cu niste "scoci" de spite si l-am intepenit bine...astfel incat nu se mai misca deloc. => Zgomotul tot e prezent.

Nu vad ce legatura are cu pozitia pedalierului...caci in anumite pozitii...zgomotul dispare. 

Daca roata nu se invarte si pedalezi inapoi, mai face?

PS: nu-i de la protectia aia.

Un zgomot asemanator am si eu de cand am montat noul cauciuc. Intrucat cauciucul este mai greu intr-o parte produce o vibratie a rotii, vibratie care face butucul sa pocneasca. Cand sunt pe bicicleta fenomenul nu mai apare.

La mine se aude si cand sunt pe bicicleta...asa am depistat sunetul...

Ai o abatere de la concentricitate p-undeva, cum la piesele ieftine, tolerantele-s mai generoase. Probabil ca zgomotul va disparea cu timpul. O gresare a rulmentilor de la roata libera ar putea ajuta. Sau e butuc pe bile?

butucul este Cannondale C4 Disc...dar nu am gasit nimic mai in detaliu...ca e pe rulmenti sau bile...

Nu prea inteleg ce e cu concentricitatea asta...are si vreun remediu?

Remediu - inlocuire cu o piesa buna.

Repet, nu te panica, mergi asa sau du-o la garantie.

Am avut si eu problema asta in trecut. Cand era pe liber se auzea un sunet ciudat din butuc. Bilele erau de vina, probabil se uzasera excesiv, iar la o tura mai lunga au cedat cu totul. Am fost nevoit sa merg cu bilele sparte aproximativ 20 km pana acasa, trosnea la fiecare rotatie incat se uita toata lumea la mine.

Da roata jos si invarte-o tinuta in mana. Vezi daca simti ceva in zona casetei. Daca face doar pe free, nu si in timpul pedalarii, eate de la caseta, sau in zona. Prindere pe butuc, cum a zis si @@Muttley, ceva nealiniat.

Cu roata demontata, roteste grupul de pinioane, si vezi daca freaca pe undeva. Cel mai bine ar fi daca le-ai da jos.

Am procedat intocmai!

Pinioanele nu freaca de nimic...cand se invarte in tractiune nu se aude nimic suspect.

Pe free insa se aude zgomotul prezentat in video...la o intensitate mai mica ce-i drept, fiind dificil sa invart roata puternic. Insa se aude un zgomot anormal.

Ce ar fi de facut?

Si daca rotesti pinioanele usor cu mana, simti ca freaca, ca agata undeva? E din caseta.

Garantie?

Nu agata. 

Garantie are pana in februarie 2017....insa e la Cluj garantia. aveti idee care-i procedura in cazurile de acest gen?

Mumuse ochiu' tau de expert ce zice? Exceptand aroganta amterioara! :D