jonnie007

zgomot roata spate cand rulez "pe liber"

Recommended Posts

Ești sigur că nu e discul care freacă pe plăcuțe? La cum sună în video, am avut același zgomot și până n-am reglat cum trebuie saboții (umblat la etrier), tot așa îmi făcea. Poate, în sarcină, se așează cumva și nu se mai aude. Poate n-ar fi rău să mai desfaci odată roata din QR, s-o potrivești din nou și s-o reglezi eventual.

Mumuse ochiu' tau de expert ce zice? Exceptand aroganta amterioara! :D

Expert nu sunt, sunetul nu imi este unul comun, si nu am fost arogant, daca roata nu agata, nu are joc, nu are nici o problema, si mai am garantie garla, as merge cu ea asa, sa vad ce pica.

Nu e de la placute si disc...ala e un sunet ca de polizor. Aici e alta buba! Iar cu garantia presupun ca e cantec mare... Trimite...cutare...stai domne ca ai strica-o tu...la la la... Dureri de cap!

mergi cu ea asa, mai fa ceva kilometri.

E culmea sa nu folosesti garantia si sa faci scenarii de tot felul. Daca ai fi stricat-o tu s-ar vedea usor.

Am sunat...trebuie sa trimit roata (pe banii mei) ...ei vad acolo ce si cum...daca tine de garantie. Oricum tonul e altul cand e vorba de garantie...   Este vorba de bikenet.ro

Păi, dacă tot vei demonta roata, fă-i tu o probă ținând-o în mîini de ax și rotind-o. Dacă se simte ceva, eventual chiar se aude, e roata (caseta), dacă nu, buba e că atinge pe undeva și e simplu apoi. M-ar mira să ai probleme la ea chiar așa, de nouă. A mea a-mplinit vreo 350 km și în afară de ușoare pocnete/trosnituri (scurte) n-am experimentat. Am crezut că e furca. În realitate, tija șeii pocnea. Am strâns mai tare QR-ul și a devenit silențioasă de nu se mai aud decât clicheții. Și anvelopa față în rulaj... :D

Da roata jos si invarte-o tinuta in mana. Vezi daca simti ceva in zona casetei. Daca face doar pe free, nu si in timpul pedalarii, eate de la caseta, sau in zona. Prindere pe butuc, cum a zis si @@Muttley, ceva nealiniat.

Cu roata demontata, roteste grupul de pinioane, si vezi daca freaca pe undeva. Cel mai bine ar fi daca le-ai da jos.

Am procedat intocmai!

Pinioanele nu freaca de nimic...cand se invarte in tractiune nu se aude nimic suspect.

Pe free insa se aude zgomotul prezentat in video...la o intensitate mai mica ce-i drept, fiind dificil sa invart roata puternic. Insa se aude un zgomot anormal.

Ce ar fi de facut?

@@ursamajor, tu citești?

• Upvote 3

Acelasi zgomot il am si eu la un set de Fulcrum Red Power XL rulate destul de putin. Nu am reusit sa-i dau de cap, iar la mine nu se manifesta in mers asa incat nu mi-am batut capul. As vrea sa incerc fara cauciuc, mi-e ca este de la lichidul antipana. BTW ... eu am ghetto tubeless, nu cumva ai si tu?

@@ursamajor, tu citești?

Ce m-aș face fără tine? %-(Și fără aplaudacii tăi.

jonnie007,

În cazul ăsta, n-ai decât să le trimiți roata, cum au zis. Să dai reply și cu rezolvarea. Sunt curios dacă și cei de la playbike.ro ar fi la fel de firoscoși la un eventual defect. Totuși, nu m-aș grăbi să aflu. :D

PS: pe mine mă mai găsești pe celălalt forum, ăl cu mașini.

mi-e ca este de la lichidul antipana.

Ar face si in tractiune la fel. Lasa cauciucul unde este, ca sta bine.

Oricum trebuie sa o dau jos, pentru refill dupa iarna ;). Probabil nu-i din cauciuc, dar mai sus se vehicula ideea unor vibratii datorita neuniformitatii distributiei maselor ... wow ce am zis ;).

Nu cred ca ma incumet sa le trimi roata...sunt mai mult ca sigur ca o s'o dea in hala hala!

O sa incerc la cineva mai priceput decat mine pe plan local...sa vedem ce si cum! In Romania garantiile sunt cu cantec mai peste tot. Putine sunt exceptiile.

Dupa zgomot, topaiala discului de frina si parerea mea presupun ca "topaitorul" freaca de etrier. Fa un test fara disc.

Dupa zgomot, topaiala discului de frina si parerea mea presupun ca "topaitorul" freaca de etrier. Fa un test fara disc.

Mai usor este sa ia frana jos, decit discul de pe roata, as zice eu.

A spus ca zgomotul apare si daca roata nu se invarte si pedaleaza inapoi. Eu inteleg ca bicicleta sta rezemata de un perete si el da cu mana la pedala in sens invers, si se aude zgomotul clichetilor + zgomotul respectiv.

Deci nu poate fi de la discul de frana (asadar nu are ce sa umble la el),  ca ala sta pe loc la fel ca roata. Si nici din butuc nu este, pentru ca nici ala nu se invarte. Poate fi exclusiv de la caseta. Nu e nici de la pedale si lant, pentru ca a zis omul:

- daca merge cu ea pe liber (adica nu pedaleaza), se aude. In situatia asta angrenajul sta, lantul sta. Se invart: butucul (cu tot cu spite, disc de frana, caseta). Caseta e fixa fata de lant, dar se invarte roata

- daca sta pe loc si pedaleaza in sens invers la mana, se aude. Acum angrenajul se misca, lantul se misca, dar stau butucul si discul de frana. Si tot se aude. Singura care se misca in ambele situatii e caseta. Mai precis, ea se invarte fata de roata.

- cand pedaleaza nu se aude nimic, pentru ca desi toate celelalte se misca, singura care sta nemiscata e caseta (ea se invarte odata cu roata, deci raportand la roata, ea sta).

Asadar, ceva "agata" in caseta cand se invarte in mod "free". Solutia cea mai simpla si rapida e sa incerce cu alta caseta. Daca aia nu face, asta are un defect. Insa nu l-as numi defect. Poate trebuie sa se mai uzeze putin si se aseaza.

Cand ma refer la caseta, nu ma refer la pinioane, ci la mecanismul freehub din butuc, adice ce-am incercuit cu rosu aici:

post-10131-0-35028300-1430394619_thumb.jpg

Deci da, e si nu e de la "Butuc". Nu e de la rulmentii care invart roata, ci de la rulmentii din freehub, ori de la clicheti.

Mai usor este sa ia frana jos, decit discul de pe roata, as zice eu.

Prima data as scoate roata ca sa aud ce spune cind nu se roteste in cadru. 

Dupa aceea as demonta discul / sau etrierul (stiu, numarul diferit de suruburi care trebuie desfacute e ...) ca sa aud ce spune cind se roteste in cadru

A spus ca zgomotul apare si daca roata nu se invarte si pedaleaza inapoi.

Poate interpretez eu filmuletul gresit in privinta "nu se invirte".

Daca roata nu se invarte si pedalezi inapoi, mai face?

PS: nu-i de la protectia aia.

bingo!  FACE!

Era vorba de astea 2 reply-uri. De acolo am dedus ca face si cand roata sta pe loc, deci demersul de a demonta frana (etrier, disc) pare inutil.

Adip a puctat exact cum sta situatia. In tractiune nu se aude nimic...ci doar pe free si la pedalatul inapoi.

Frana iese din discutie. :)

Deci fa ce am zis eu mai sus, pedaleeeeee

Ma gandesc sa nu stric si altele mumuse... daca merg cu ea asa...

Voi ce stiti...e normal ca eu sa suport cheltuielile cu trimiterea rotii la firma ce mi-a vandut bicicleta?  Adica eu ma gandesc ca e defect de fabricatie/produs neconform.

Am incercat sa citesc legea...insa e imbarligata si oarecum interpretabila.