jonnie007

zgomot roata spate cand rulez "pe liber"

Recommended Posts

Dacă ai cumpărat-o de pe net ar trebui să suporte ei cheltuielile de transport după ce analizează defectul și iau decizia că ar fi caz de garanție. Dacă e luată din magazin fizic nu cred că au de ce să-ți plătească ceva.

Teoretit tu platesti dus ei intors, eu asa procedam, doar in cazul in care mi sa trimis ceva gresit am refuzat sa platesc transportul, acu vreo 30 lei nu e un capat de tara. Dar la fel, posibil sa te coste la fel si remedierea intr-un service local .

Nu e vorba de capat de tara...e mai mare deranjul...si basca nu stii ce sa te astepti. Imi mai tine si roata vreo 2 saptamani!

De asta tot zic sa mergi cu ea, si daca pica ceva, atunci o trimiti.

Intreb si eu:

Bicicleta este Cannondale? Importatorul acorda garantia DOAR prin magazinul care o vinde? Exista un service autorizat de importator? Sau mai corect, Exita un importator? Iar magazinul din Cluj este doar distribuitor? 
Pentru ca apare acest blocaj cu garantia la vanzator. Poate exista un service autorizat si in Veresti, Suceava. (Stim cu totii ca acolo exista un service FOARTE BUN :) )

Offtopic, cu posibila aplicare pe caz: Cand a iesit Loganul pe piata, foarte multi se blocau cu probleme de garantie STRICT pe dealer, ca vezi doamne acolo au garantia. Read the fucking manual! Ai doua pagini de service-uri autorizate! Tu vii cu masina din Oradea in Costanta, ca de-acolo ti-ai cumparat-o?
Citeste certificatul de garantie, cauta importatorul, si vezi unde mai au service-uri autorizate. 
Uite ca gasii io la o simpla cautare pe net: http://cannondalebikes.ro/stores 
Tu ai luat-o de la Bike Net (nu sunt sigur, parca asa am citit mai sus) Pai ala este magazin autorizat al lui Cannondale Romania. Suna-i explica-le problema, eventual da-le linck-ul catre clipul postat, cere-le o parere, si o solutie. 
ulterior am vazut ca esti din Tulcea, si nu ai magazin reprezentat de ei.
Succes.

• Upvote 1

Da, cannondale este! Magazinul este bikenet. O sa sun la importator sa vad ce imi zice. La dacia garantia este valabila oriunde in tara...si cred ca la toate marcile este asa. Probabil e pe tot teritoriul UE valabila si aplicabila.

In general cand ajungi cu garantie pe la noi...e durere.

Da. cu garantia este mai sensibiloasa treaba. Toti fug. 
La fel a fost si cu garantia la Canon, desi declarau ca RO intra in garantia world wide. Exemplul cu Dacia, l-am dat nu pentru acoperire, ci pentru mentalitate. "De acolo am luat-o, acolo ma duc!" E valabil inca si pentru alte branduri.

Da, cannondale este! Magazinul este bikenet. O sa sun la importator sa vad ce imi zice. La dacia garantia este valabila oriunde in tara...si cred ca la toate marcile este asa. Probabil e pe tot teritoriul UE valabila si aplicabila.

In general cand ajungi cu garantie pe la noi...e durere.

Dacă certificatul de garanție este pe magazinul lor, trimite-le roata (sau ce vrei tu) cu plata la destinație.

Certificatul meu de garanție are antetul magazinului, nu al importatorului. Mai mult, scrie că "reparațiile în termen de garanție se fac numai la Playbike".

Ursa...posteaza te rog certificatul de grantie...eu am un soi de cartonas cu niste cosuri de bare ca si garantie

Bre, aia nu-i garanția pe RO. E vrăjeala aia absolut inutilă de-i zice WARRANTY CARD, cu care vin mai toate lucrurile mai serioase din import, dar care e zero la noi.

Uite certificatul meu.

image.jpg

Tu de asta spui, nu?

image.jpg

Ce să zic? Știind cât de mult m-a umplut pe mine de bucurie achiziția acestei biciclete, pe care o consider o investiție bună făcută, îmi închipui prin ce treci, dar ai răbdare nițeluș și mai mult ca sigur se va rezolva problema.

A mea, ce să spun, merge perfect. Nu se-aude chiar nimic când pedalez, în afara șuieratului cauciucului din față.
Doar ce m-am întors de la nițică mișcare prin ploaie. Și uitasem cât de plăcut e să pedalezi chiar și prin ploaie. Doar gulia mi s-a udat, prin găurile căștii. Jacheta impermeabilă și-a făcut datoria. :)

Murga-n ploaie. :D

IMG_20150501_162311.jpg

@@ursamajor,
Cred ca si cei care nu au mai intrat pe forumul asta de trei ani incoace, iti cunosc bicicleta. Era cazul sa o mai prezinti INCA odata?
Se discuta despre o problema TEHNICA ridicata de jonnie007. A cerut ajutor, si ceilalti si-au dat cu parerea. Mai bine, sau mai putin bine. Incercam sa-l ajutam, si chiar suntem curiosi pentru umila cunoastere a fiecaruia, care este problema, si cum a rezolvat-o. (cand va fi cazul) 
Cu ce il ajuta Inca o poza cu bicla ta (frumoasa dealtfel), sau pe unde te-a udat pe tine ploaia? Doar cu rabdare, si incantatii spre divinitate nu se rezolva. Mai rau il amagesti cu faptul ca a lui e beteaga din nastere, si tu dai cu batu' prin gard ca a ta e mai buna decat a sperat producatorul.

Putin respect, un pic de maturitate si intelegere a firului discutiei, se poate? 

• Upvote 2

Enough is enough ar zice englezul.

De la caseta este zgomotul.  Trebuie sa apelez la garantie => jale!

Păcat! Să fie cu noroc și să ți se-ntoarcă roata în stare de funcționare.

Bine dar ne spui si noua ce se intampla? Ce are, este defecta din fabricatie s-a ,,rupt/stricat" sau defectat  ??

E din fabricatie. Am scos pinioanele si am identificat problema. Caseta si butucu' nu le-am mai desfacut/demontat... ca era bataie de cap inutila.

Ma gandesc ca o sa tina roata vreo cateva saptamani amatorii astia...si ma lasa cu ochii-n soare!

Poate iesi mai bine cu o roata spate noua, in conditiile astea.

Nu cred ca are rost sa dea bani pe roata noua, cumpara doar piesa cu probleme...ai calculat cat te costa transportul si piesa? care este mai rentabil?

P.S. mai bine nu mai calcula nimic si mergi cu ea, poate isi face rodajul si se aseaza corespunzator cu timpul. Si eu aud o gramada de biciclete trosc-trosc-scaaart si merg unii cu ele asa de n-au treaba!

Faptul ca destui merg cu troacele scartiitoare, neunse si ruginite pe langa noi nu e motiv sa le urmam exemplul. :)

Nici mie nu.mi place sa.mi faca bicla zgomot, mai ales la drum lung. Intr.un fel trebuie s.o rezolve.

Faptul ca destui merg cu troacele scartiitoare, neunse si ruginite pe langa noi nu e motiv sa le urmam exemplul. :)

Nici mie nu.mi place sa.mi faca bicla zgomot, mai ales la drum lung. Intr.un fel trebuie s.o rezolve.

Corect ! :) La sanie zurgalai sunt chiar simpatici la bicicleta in schimb,... La drum mai lung devine deranjant inclusiv zgomotul facut de cauciucuri in contact cu asfaltul.

Deci parerea mea este sa rezolvi problema nu sa astepti sa se rezolve de la sine  ;)