jonnie007

zgomot roata spate cand rulez "pe liber"

Recommended Posts

Nu butucu-i problema, ci probabil caseta. 
Dar ambele pot fi bune fiecare in parte.
Se poate doar ca "imperecherea" sa fie cu probleme.

Deci probabil un joytech sau formula rebranduit.

nu gasesti caseta separat decat daca se potriveste printr-un noroc de la alt model de la acelasi producator (daca ai noroc si dibuiesti producatorul).

daca trimiti roata la garantie sigur o tine 3-4 saptamani... nu e o piesa care sa fie pe stoc, cine stie de unde se aduce.

suna la vanzator si vezi daca iti pot da o roata de imprumut in perioada asta.

daca solutia lor e sa stai pe tusa, cumpara o roata second chiar si de trekking ceva ieftin pe la 100 lei.

sau inainte sa trimit la garantie incerci sa desfaci caseta si sa dai cu wd40, poate ai noroc si e doar un clichet blocat cu vaselina intarita.

Cu garantia asa banuiesc si eu ca o sa fie...si as prefera sa iau un butuc mai rasarit.

Deore e mai de soi?

Ma omule… ai bicla noua, garantie… nu te inteleg. Si da, deore e mai de soi. Acu am vandut o roata de 27.5 cu disc cu pinioane ca noi… faceai o strutocamila buna.

Ba mumuse...te c@ci in ea de garantie daca imi tine roata cu saptamanile.

ia desfa butucul si pune poze cu caseta si cu clichetii din toate unghiurile poate ii dam de cap.

si da un telefon si la vanzator si vezi ce zice, ca sa nu-ti para rau mai incolo ca nu ai incercat. poate iti comanda un freehub si ti-l trimite prin posta si nu iti cere roata la service, te dai asa pana vine comanda.

Am sunat la vanzator...si o dadea in hala hala. Amatori nu jucarie. Ideea e ca daca le'o trimit...cine stie ce dreaq ii face.

Eu zic sa mai deschizi cateva topicuri si pe alte forumuri, sa mai astepti cateva luni, apoi sa creezi si un blog in care sa expui drama ta cu escrocii de la Cannondale.

• Upvote 4

:) chiar ma gandeam sa le scriu celor de la Cannondale Europa.

Tu ești mai rău decât aia cu drobu' de sare... Trimite-le-o să se spele pe cap cu ea! Ai și tu răbdare, evident că durează, dar de când ai raportat tu problema (aprilie a.c.), se-ntorcea roata la tine de două ori.

Si asta-i drept :)  Eu asi trimite-o.

On 4/26/2015 at 7:38 PM, Odden said:

Sau, la varianta b), mai ai optiunea brutala. Iei un patent si o faci bucati. E mai simplu si mai rapid. Protectia aia este cam inutila si daca o dai jos frumos (scotand pinioanele) nu cred ca vei mai vrea sa o pui la loc in viata asta. Mai ales ca produce zgomot. Deci patenteaz-o nitel.

Salutare! 

Sunt nou si nu ma prea pricep la a posta un articol nou, etc.

Si eu am o problema asemanatoare celei expuse mai sus.

Este o bicicleta cumparata la mana a doua, dar sunt foarte multumit de ea, de cum ruleaza si cat 

de usor manevrabila este. Cadru din aluminiu.

Se aude un usor clampanit la butucul de pe spate, chiar si cand invart de roata pe loc.

Oare ce sa fie? Rulmentii?. Cineva (dar nici el nu se prea pricepe), mi-a sugerat ca ar fi bine sa schimb butucul de pe spate...

Risc, daca nu verific chestia asta, sa ma trezesc in viteza ca zbor de pe bicicleta?

Ce pareri aveti? Ce ma sfatuiti?

Mersi!