Edvin

Caut sfaturi pentru achizitionarea unei biciclete

Recommended Posts

Salutare!

De cateva zile tot caut pe internet o bicicleta care sa se potriveasca cu bugetul meu si cu scopul in care o s-o folosesc .

Am un buget de maxim 2000 lei si vreau sa o folosesc ocazional pentru plimbari pe faleza si prin parc si poate drumuri scurte prin oras .

Am fost aseara la Decathlon si am pus ochii pe Btwin Fit 300 ( http://www.decathlon.co.uk/fit-300-flat-bar-road-bike-id_8306479.html ) , dar nu stiu cat de confortabila este . La munca m-a sfatuit un coleg ca sa nu iau Btwin ca nu ar fi o marca buna si m-a indrumat sa iau de la Cross. Am intrat pe site-ul lor si am gasit 2 modele :

http://www.crosscycle.com/en/catalog/urban-4/areal-92.html

http://www.crosscycle.com/en/catalog/urban-4/spria-93.html

Cele de la Cross sunt la acelasi pret iar modelul Spria imi place cum arata dar are 3 viteze in butuc si nu stiu cat de buna e daca dau de un deal.

Stiu ca sunt biciclete total diferite dar Btwin imi place ca aduce a cursiera si e foarte usoara dar Cross pare mai confortabila , are si cauciucurile mai groase(cred ca inseamna mai putine pene). Nu sunt in domeniul meu si nu stiu daca sunt firme de calitate si daca au dotari bune.

Nu stiu daca ajuta cu ceva in cazul meu dar am vazut ca toti zic inaltimea si greutatea. Am 180cm si 75kg.

Sunt deschis la sugestii si intrebari.

Va multumesc!

Si colegul asta al tau cum de le stie el pe toate asa ca un om mare?

Colegul nu prea le are :). Btwin este fix la acelasi nivel cu o multitudine de producatori setati mai ales pe biciclete entry si mid level (dar care pot sa scoata fara probleme si produse high end pe anumite ramuri).

Cum ar fi Cross, Kross, Drag, RAM, Ideal, RockMachine, mai nou Devron... 

Bine, acuma nu poti sa te astepti sa rupi norii cu RockRider 340, modelul de 800 de lei, sau RR500, modelul de 1400 de lei.

Insa de la RR 520 in sus, raportul pret/calitate e cel mai bun de pe piata. Cursiera lor de 4000 de lei, Alur 700, e cea mai buna oferta pe piata romaneasca.

Fit 300 nu-i rea pentru o bicicleta de plimbare, dar nici grozava. E totusi un model entry-level. Eu as lua una cu macar 8 pinioane (pe caseta, deci).

Nici Cross areal nu indeplineste conditia asta. Arata binisor, dar nu prea justifica banii in plus fata de Fit 300.

Daca vrei doar sa o folosesti prin oras, cealalta varianta cu butuc Nexus cu 3 viteze, ar putea fi o solutie buna.

• Upvote 1

Cei de la decathlon aduc bicicleta in 40 de zile din pacate . O sa astept dar vreau sa stiu ce marime sa le zic sa aduca . Am citit pe siteul lor ca daca vrei performanta iei o marime mai mica si daca vrei confort iei mai mare . Dupa graficul lor eu ma incadrez la L 57 sau XL 60 . La L sunt la limita maxima si la XL la limita minima . Acum ce ziceti si voi ? O sa ma intind dupa ghidon prea tare daca iau XL ?

Calculează-ți mărimea după calculatorul de aici: http://www.ebicycles.com/bicycle-tools/frame-sizer

Măsoară-ți lungimea piciorului. Împreună cui înălțimea introdu-o în calculator.

Atenție la tipul bicicletei, mărimile necesare unei asemenea persoane diferă în funcție de tip!

unei asemenea persoane

Evident, "unei aceeași persoane".

Am folosit aplicatia de pe site si la inaltime 181 si la picior 81 imi indica frame de 55. Can m-am urcat pe cea de 54 imi parea totusi cam mica . Din experienta voastra pot sa iau de 60 sau sa raman pe 57 ? 

In niciun caz 60. La cursiere cadrele au top tube cam scurt, daca pastreaza regula e foarte posibil sa-ti fie bun 57.

Am citit pe siteul lor ca daca vrei performanta iei o marime mai mica si daca vrei confort iei mai mare . Dupa graficul lor eu ma incadrez la L 57 sau XL 60 . La L sunt la limita maxima si la XL la limita minima . Acum ce ziceti si voi ? O sa ma intind dupa ghidon prea tare daca iau XL ?

Avem si noi niste topice bune despre ce inseamna confort. Nu are legatura cu marimea, ci printre altele si cu geometria. Nu stiu unde sunt disponibile geometriile pe marimi la decathlon. Asa, la prima vedere, XL suna prea mult pentru cineva la 1.80, dar si pe la Cube sunt marimi 60,62,64 atipice. Si cu atat mai mult nu ne-ai spus ce ai ales.

Cred ca o sa aleg bicicleta de la decathlon Btwin Fit 300. Pe siteul din romania nu o au , dar baiatul din magazin a zis ca imi aduce pe rezervare in 40 de zile. Am pus un link cu siteul din UK si vad ca nu au de ales marimea 57 dar in descriere zice ca are 11,4kg la marimea 57.   http://www.decathlon.co.uk/fit-300-flat-bar-road-bike-id_8306479.html

Am verificat siteul din franta si aceeasi poveste. Dar in magazin cand m-am dus mi-a aratat ca imi aduce marimea 57. Si poate stie cineva cum se face rezervarea la decathlon ... se depune un avans ceva ?

Fara avans, numai comanda. Si cand vine, daca nu ti se potriveste sau nu-ti pllace n-o iei, eu asa stiu.

Nici pe site francez nu au 57, sa nu fie baiatul acela prea optimist.

Nu stiu ce sa zic de el ... mi-a aratat la el pe calc Btwin Fit 300 size 57 ca ajunge in 30 de zile in franta si inca vreo 10 in romania .

O mica problema .... azi am fost sa comand bicicleta si cel de acolo imi zice ca nu mai aduce modelul asta nici pe comanda. Era alt angajat , nu acelasi ca acum cateva zile. Daca nu reusesc sa gasesc o modalitate sa ii conving pe cei de la decathlon sa imi aduca bicicleta din ungaria , puteti sa imi sugerati alte modele similare ? pretul ei era de 1150 lei

Asa de ieftina nu cred ca mai gasesti, noua.

Ar mai fi Neuzer Courier, in doua variante:

cu 2*8 viteze si transmisie de sosea http://www.sportivo.ro/Biciclete_de_Sosea-Bicicleta_de_Sosea_Neuzer_Courier_DT_Sora-5928-pd.ashx

cu 3*7 viteze si transmisie treking: http://www.sportivo.ro/Biciclete_de_Sosea-Bicicleta_de_Sosea_Neuzer_Courier_Acera-5927-pd.ashx

Mi se pare ca se produc intr-o singura marime, trebuie intrebat.

Edited by crk

Sunt chiar interesante cele de la Devron , de tinut minte. Pacat ca Urbio Men 1.8 nu are decat 7 viteze. Dar pana acum oscilez intre Triban 500 FB si Cross Areal 28" Urban. Daca stie cineva ce greutate are Cross Areal , va rog sa scrieti aici .

Si Tribanul acela are 7 pe spate, de aceea mi s-a parut scump, ca si Cross-ul Areal Urban, care-mi place cel mai mult dpdv al aspectului.

Iar Devron-ul nu l-am recomandat pentru ca am eu o problema cu franele cantilever, am citit ca-s greu de reglat

Devron are o foaie la modelul 1.8 din pacate . La fel ca tine si mie imi place cum arata Cross-ul Areal Urban , dar Triban 500 FB are un avantaj ca pot sa il vad si sa il testez inainte de a-l cumpara. Nu stiu cum se face cu bicicletele care le comanzi pe net, daca imi vine si nu ma simt bine pe ea. Iar in Constanta nu stiu magazine de biciclete decat Decathlon si Hara bike unde nu am cum sa ajung la timp ca eu muncesc pana tarziu in fiecare zi .

Dhs.ul parca avea reprezentanta si in Ct, posibil sa fie deschisa si sambata, insa trebuie sa te interesezi.

Da are , dar din cate am citit pe forum DHS si FB nu sunt vazute ca niste firme bune.

Gama Devron e alta mancare de peste. RR500 e ok.

Dupa lungi cautari am cumparat un Btwin Triban 500 normal , pentru ca nu imi aducea varianta cu flat bar. Nu am avut timp sa merg pe ea decat de la Decathlon pana acasa(aprox 7km). Prima parere este cam dureroasa , ma cam doare fundul de la sa , cred ca nu m-am obisnuit eu inca pe ea si nu am avut nici echipament adecvat(eram in blugi ca veneam direct de la munca) sau poate ca nu stiu eu cum sa o reglez pe marimea mea.

Fara blugi, asta merge doar daca faci naveta pe distante scurte. Saua trebuie reglata pe inaltime asa incat piciorul sa fie complet intins cand pedala e in pozitia cea mai de jos, iar tu esti cu calcaiul pe pedala.

Bineinteles, ulterior nu ramai cu piciorul asa, pedalezi cu jumatatea anterioara a talpii.

Buna ziua,

Nu am vrut sa mai deschid alt topic deoarece sunt cam pe aceasi lungime cu Edvin la modelele discutate.Spre deosebire de el, sunt tentat mai mult de modelul de la Devron, http://www.devronbik.../Urbio-Men-U1.8, pentru furca fixa, brand romanesc :)... in proportie de 99% va fi folosita in Bucuresti.Intrebarea mea acum este: ma descurc cu 7 viteze? Am nevoie de mai mult?

Multumesc

In cel mai rau caz pui inca o foaie, sau schimbi pinioanele.