Moshu

Pareri Rockrider 520 / 560 vs. Cross Traction G30

Recommended Posts

Evident 560 este net mai bine echipata, eu am dat cateva pedale cu una  (vreo 20 km) si mi s-a parut echilibrata iar schimbatoarele si furca raspundeau la perfectie. Bicicletele din Decatlon mie mi-au facut o parere destul de bune  ( am avut 2 astfel de biciclete)

Acum depinde si pentru ce doresti tu bicla? Si ajungand cu discutia aici, sunt alti mai avizati ca mine sa-si dea cu parerea si sa te indrume.

De vreo 6 7 ani nu am mai avut MTB, dar mai am idee asa de marci componente cat de cat pentru un incepator. O folosesc in oras si iesiri pe teren accidentat. Mai astept pareri!

Daca ai parale de RR560 si stii ca o s-o pui la treaba in afara soselelor, ia-o. Are probabil cea mai buna echipare dintre bicicletele sub 3000 de lei.

Luna asta, sa vad ..560 va fi daca nu apare vreo rivala. RR520 cel mai rau caz!

Luna asta, sa vad ..560 va fi daca nu apare vreo rivala. RR520 cel mai rau caz!

Cumpara 560-ul, sigur nu iti va parea rau. Diferenta in echipare este net superioara si cred eu marita efortul

Am testat azi putin 560-ul in decathlon...ce am observat.. suspensia era foarte moale, m-am pus pe bicla si s-a lasat toata cursa, am 66kg...adica se lasa repede si nu mai revenea decat daca ridicam bicla de la sol. Se poate regla sa stea sus sau care e faza? am vazut ca e pe aer.

Cu siguranta furca nu avea aer in ea. Se umfla cu o pompa speciala. Cu siguranta o au la service.

As fi vrut sa incerc una cu un cadru L dar nu aveau decat un S. Cred ca o sa incerc un 520 L sa vad aproximativ la cadre cum e ca seamana cu 560.

Ce inaltime ai?

Furca se umfla cu o pompa de shock, la o presiune corespunzatoare greutatii tale:

http://www.bikexcs.ro/pompa-longus-de-furca-sau-shock.html

Trebuie sa-ti cumperi, ca sa-ti poti regla suspensia singur, acasa.

La 1,82 cred ca merge M sau L, depinde de geometria lor. Trebuie sa ai un spatiu de siguranta de macar doua degete intre corp si bara orizontala.

Top tube, bara superioara orizontala a cadrului bicicletei.

FFLUOQUFCEIIZPK.LARGE.jpg

2 degete stand pe bicla sau in picioare?

În picioare, cu cadrul între craci.

Am trecut azi pe la Hervis ..avea un Kilimanjaro 29er, redus de la 4800 la 3000, cu shimano deore, XT, frane avid, furca rock shox...ce parere aveti?

O parere buna, cred. N-o gasesc in catalogul Hervis, pare o achizitie buna, daca e pe marimea ta.

Nu avea detalii prea multe despre bicla, doar ce am vazut asa in trecere. Frane ca cele de pe RR560,schimbatoare deore erau, XT cel de pe spate, furca nush exact ce rock shox era ..avea lockout-ul in dreapta si stanga reglajul acela pe aer.

Si la RR520 furca ma cam dezamageste in rest nu am pretentii asa mari, as putea sa iau un 520 si pe viitor daca face figuri sa o schimb..nici nu stiu.

Tot frane auriga are si furca suntour.. :D