Moshu

Pareri Rockrider 520 / 560 vs. Cross Traction G30

Recommended Posts

Asa ma gandeam si eu..mai beau si un suc :))

Pai sigur ca ai furca pe aer. Dar odata pusa la punct, furca,  vei mai folosi pompa la urmatoarea servisare care daca nu te dai tare si mult poate fi...

Pompa de furca am vazut ca merge si la roti deci nu mai cumpar doua.

VEzi ca la MTB ai nevoie de presiuni de tip 2-3 atm, pompa de shock livreaza mult mai mult, trebuie sa ai grija sa nu spargi camera.

Hmm, interesanta ideea, singura problema este ca 2000 de pompe mai târziu o sa fie umflata și roata. Pompa de shock este specifica pt shock, cantitatea de aer pompat este mica, rezista la presiuni mari. Sfatul meu: te duci la Decathlon și iei o pompa de 10, este ușurica și în 100 de mișcări ai umflat camera la 2 atmosfere.

Hmm, interesanta ideea, singura problema este ca 2000 de pompe mai târziu o sa fie umflata și roata. Pompa de shock este specifica pt shock, cantitatea de aer pompat este mica, rezista la presiuni mari. Sfatul meu: te duci la Decathlon și iei o pompa de 10, este ușurica și în 100 de mișcări ai umflat camera la 2 atmosfere.

Exact! Eu am luat una din Decatlon cu 10 sau 12 lei destul de buna pentru bani acestia

Vine echipata si cu suport de prindere pe suruburile de la suportul de bidon de apa. Eu am prins suportul de pompa si peste am pus suportul de bidon si functioneaza ok. Mentionez ca am bidon de apa de 1L si sta supotul fara probleme.

Inca o chestie, anvelopa pe fata nu e fixata bn, o portiune e mai intrata in janta. Cum o fac sa stea bn pe janta?

bn=bine?

Dezumfli roata, aranjezi cu mana in zona respectiva, umfli la loc.

Scuze, bine da. Am dezumflat'o si umflat'o...dar tot nu s'a asezat.

dai cu apa si sapun in zona de contact janta - anvelopa si apoi bagi 3.5 atmosfere. Se va aseza. Daca nu vrei asa, oricum se va aseza dupa cateva ture pe teren accidentat.

Acum cateva zile a mai avut cineva o problema asemanatoare:

Mulțumesc. Am rezolvat exact cum ai zis. La 60 psi a pocnit de câteva ori si s-a așezat singur. Nu ieșea complet pe marginea jantei. Mulțumesc din nou.

Scuze, bine da. Am dezumflat'o si umflat'o...dar tot nu s'a asezat.

Umfli roata la presiunea maxima  suportata de cauciuc, asa ar trebui sa se aseze. Mi s-a intamplat si mie si asa am rezolvat.

S-a asezat cat de cat, mai e putin dar perfect nu poate fi. Inca la doua aspecte mai am nevoie de ajutor: cablurile sunt prinse de cadru cu arici de plastic...exista alte modalitati de prindere gen ? ..si doi: ce pot sa pun intre cablurile si cadru sa nu frece?

Prima poza cu bicicleta, nu prea am avut timp de poze dar o sa mai fac.

post-18153-0-36966100-1431974883_thumb.jpg

Cum adica sunt prinse cu arici,? pune o poza. Sunt camasile cablului in zonele unde ar putea freca. Daca nu sunt, mai exista le la magazinele de biciclete un fel de saibe dintr-un plastic moate, se trece cablul prin ele si acestea il mentin la distanta de cadru. Mai sunt si unele tuburi mici din plastic care se pot folosi in acelas scop. Intreaba prin magazinele  de profil.

La aceste coliere ma refer. As vrea sa le prind cu altceva.

post-18153-0-13236300-1432013947_thumb.jpg

post-18153-0-96290800-1432013949_thumb.jpg

Ce tiganie, cu siguranta bicicleta nu venea asa de la producator. Exista solutii mai elegante.

Nu e nici o țigănie - la furcă nu poți pune decât colier, iar cu soluția elegantă cablul poate vibra.

• Upvote 5

La aceste coliere ma refer. As vrea sa le prind cu altceva.

Sa acele piese de prindere se numesc ,,bride"  sau ,,soricei" am auzit pe alti, se folosesc mult in prinderea cablurilor electrice , ai putea avea asa ceva , la dimensiune mai mica, in calculatorul tau.

Eu as lasa prinderea cablurilor asa cum este m-i se pare ok.

Asta este pentru rutarea cablului pe cadru. In cazul lui este rutat corect, asa pare din poze, problema lui este la cablul de frana care este prins de furca. Si la mine este la fel, facut de mine, dupa ce am dat jos chestia cu care se prindea (din fabrica) de la Reba. 

Eu zic sa o lasi asa.