Moshu

Pareri Rockrider 520 / 560 vs. Cross Traction G30

Recommended Posts

Păi merge și pt cablul de frână:
a-pic.png

Îl poți pune ca în poză sau în locul șoricelului ăla (pe potcoava furcii)

Ce tiganie, cu siguranta bicicleta nu venea asa de la producator. Exista solutii mai elegante.

Solutiile astea elegante sar de toata frumusetea de pe cadru, mai ales daca sunt in zona chainstay-ului, de la tot felul de lemne de pe poteci. Tigania rullz in cazul acesta.

• Upvote 1

Ok am inteles si cu astea cum sta treaba. Pompa de furca ce recomandati dintre cele postate mai sus?

Am gasit protectii pentru cabluri. Acestea sunt.

post-18153-0-02519400-1432231411_thumb.jpg

Mai am nevoie de o protectie pentru bara de sub lant.

Uite niste link-uri poate iti sunt utile: http://www.bikexpert.ro/aparatori_9/protectie-chainstay-cadru--aparatoare-lant--cube_5788_7993.aspx

http://www.marosbike.ro/alte-accesorii/bbb-protectie-cadru-lant-bbp-1203m-stayguard-.html

http://www.carbonbike.ro/aparatori/protectie-cadru-lant-merida-din-neopren-28218.html 

Am luat o pompa Giyo, am reglat si furca ...aveam 150psi si trebuia 80 85 pentru greutatea mea.

post-18153-0-95129700-1432319488_thumb.jpg

Totusi, ne rezumam la Pareri Rockrider 520 si 560, si nu la accesorii, magazine si alte cumparaturi? E offtopic de mult.

Sa fac alt topic cu bicla noua? SI legat de accesorii le postez pentru cei care mai au nevoie si isi cauta!

@@bogdanch de la Triton Sport din Constanta e luata.

Exista topicuri dedicate pentru (probabil) toate accesoriile. Ia forumul la puricat, si vei afla lucriri interesante.

Succes, si sa o stapanesti sanatos.

Exista topicuri dedicate pentru (probabil) toate accesoriile. Ia forumul la puricat, si vei afla lucriri interesante.

Succes, si sa o stapanesti sanatos.

Colegul este bucuros ca a cumparat Bicla, vrea si el sa afle mai multe sa o puna la punct dupa gustul lui.

Nu are rabdare sa caute prin topic-urile de pe Forum :)

Cred ca mai bine adaug si denumirea bicicletei alese in final la denumirea topicului, ca sa ramanem pe subiect. 

Daca e de acord autorul, desigur.

O sa continui si eu comparatia daca imi este permis.

Am 30+ ani , 1.75 si ~85 kg.

Am apucat sa ma plimb putin ( pe asfalt ) cu un RR 560 L si am fost foarte incantat. Ma gandeam sa achizitionez una, dar lumea imi recomanda la + 200 RON sa iau DEVRON ZERGA 6.7 ( din cate am vazut M probabil mi se potriveste mai bine )

Pareri??? Sincer as vrea ca pana luni sa ma decid asa ca vreau doar ceva ce gasesc pe stoc si comparabila ca dotari ( cel putin 12-24 luni nu voi investi in ea in afara de revizii ). Ca ideea voi merge mai mult prin padure si pe carari cu ea, pentru bucuresti mai am o bicla de oras ( asta daca nu o sa imi placa prea mult ceea ce o sa imi iau )

P.S.: am rezervat RR560 Dimensiunea L la decathlon la 2599 RON si Zerga 6.7 dimensiunea M la alt magazin la 2790.

Multumesc anticipat!

La 1.75 iti trebuie M, in principiu.

Discutiile de tip "mai pui x lei si iti iei y" pot continua la infinit.

Ia RR560 M si asta e.

Am luat DEVRON-ul pana la urma, rationamentul fiind:

1. sunt asamblate in RO, deci fac si eu ceva pentru Sorin OPRESCU si clasa politica.

2. este pe 27,5 (RR560 era 26) - geometrie noua, cand ma voi decide sa investesc in ea voi avea mai multe optiuni.(sper)

Astept sa vina. Joi poate o sa pun si o poza cu ea.

Faci pentru o firma romaneasca, particulari care presteaza pentru profitul lor si din cate vad, o fac serios. N-are nici o treaba cu ailalti. Zerga 6.7 e o alegere ok.