bogdanch

Bicicletă pentru Cross Country, Trails și simple plimbări la munte.

Recommended Posts

Daca stii ca o sa mergi pe ploaie/noroi si ai banii, ia cu frana pe disc.

Aș vrea să-mi comand niște apărători de noroi de pe http://www.bike-discount.de/ , aveți idee ce apărători se potrivesc pentru cauciucurile de 28 (Cross 700 40C). Văd la ei pe site că sunt mai multe dimensiuni (35,42,45, 53, 65 mm fixed bridges). Mulțumesc!

Edited by Traveller
Vezi cu rosu.

Mulțumesc @@Traveller pentru răspuns.

Îmi poate recomanda cineva un portbagaj care să meargă montat pe bicicleta (Merida Crossway 15-MD 2015, mărimea 58, roți de 28):

[zoom]

full.jpg

Mă interesează ca portbagajul să fie compatibul cu acest tip de genți (care se agață pe lateralul portbagajului, nu le cunosc exact denumirea lor tehnică):

[zoom]

geanta_portbagaj_vaude_aqua_back.jpg

Pe langa compatibitatea cu gentile de mai sus(coburi), mai trebuie sa fie "compatibil" si cu frana pe disc. Cea mai simpla solutie ar fi alegerea uneia din variantele de aici http://www.topeak.com/products/Tubular-Racks-MTX-Disc , recomand SuperTourist pt suportul lateral.

Referitor la aripi, in descrierea fiecareia este mentionata si latimea anvelopelor cu care respectivul set de aripi este compatibil(in cazul de fata, 45 sau 53). Nu ezita sa-ti iei si prelungiri pt aripi(in special pentru aripa fata), sunt esentiale daca nu doresti ca apa prin care mergi sa-ti ajunga pe incaltaminte. Nu strica nici cea pentru aripa spate, mai ales daca o sa mergi in grup.

Sincer sa fiu, nu stiu. Eu am cumparat de pe acelasi site varianta lucioasa de 42mm, parca. Am zis ca n-o sa merg cu anvelope mai late de 35mm si acum sunt pe 42(nu am aripile montate si stau cu teama cand ma gandesc ca o sa vina toamna si s-ar putea sa imi trebuiasca alt set, din aceasta cauza ti-am recomandat 45 sau 53mm). In poze nu erau prezente prelungirile si nici in pachet nu au fost. Am cumparat ulterior pt aripa fata fiindca ma saturasem sa ma ud la incaltaminte de fiecare data cand ploua, ca sa nu mai zic de mocirla care apare iarna. Incepusem deja sa-mi caut niste protectii pt incaltaminte pana cand m-a pocnit ideea de a-mi comanda prelungirea asta, astfel ca am rezolvat toata problema cu 2.5euro.

Pt cat costa, eu as mai lua cel putin una (pt fata). Daca nu sunt incluse, este foarte posibil sa trebuiasca gaurita aripa, dar e treaba de 2minute cu tot cu montaj.

Mulțumesc pentru informații @@alextudor . Legat de aripi eu mă gândeam să le achiziționez pe acestea, văd că au deja prelungiri: http://www.bike-discount.de/en/buy/sks-bluemels-set-28-b-45-matte-black-50885/wg_id-1824 . Crezi că le livrează fără prelungiri? Mulțumesc.

Bluemels acelea sunt o alegere excelentă. Vin cu prelungiri. Doar să-ţi iei o variantă potrivită cu cauciucurile tale (cele din link merg până la balonaj de 35).

Mulțumesc @@radu_vadan , am să le achiziționez pe cele de 53mm, acum am observat că apare și pe site ce cauciucuri suportă:

Rim: 28

Profile width: 53 mm
Tire: 700 x 38 - 47
Color: black matt
Fastening front: ASR Clip

Intr-un final am fost la veloteca si am testat Merida Crossway 15-V pe 58. Cand stau pe ea imi ramane loc cam de 3 degete intre cadru si "bile" si asta cu adidasi cu talpa de 2,5 cm. E ok sa fie asa? Ma gandesc ca daca candva vreau sa pun un balon mai mare sa nu devina o problema, mai ales ca voi folosi bicicleta si prin oras (opriri dese). Am repetat masuratoarea tot 89 de cm imi iese la inaltimea interioara a piciorului. Calculatorul pentru dimensiunea cadrului de pe site-ul celor de la merida tot 58 imi arata. Ma gandesc ca daca cobor pe undeva printr-o padure si cad de pe ea o sa vin fix in TT... :))

Voi ce parere aveti, e ok 58 sau sa merg pe 55? 

P.S. Tipul care mi-a aratat bicicleta a zis ca pare ca vine ok :)

Pe langa asta am vazut ca la bicicletele de trekking distanta este mai mare. (cea din dreapta este de 26", cealalta nu stiu). 

1554507_656232201143480_8528610174674621

Eu am o Crossway mărimea 58 (model 2013), am 1,93 m înălțime și 0,92 m inseam. Am făcut câteva mii de kilometri cu ea și cred că am ales mărimea perfectă pentru mine deși calculatorul Merida zice că-mi trebuia 61. Ca stil de mers: lent și relaxat. :)

@@joby_toss imi poti spune ce distanta ai libera daca te pozitionezi penste zona marcata mai jos?

SctEKU2.jpg?1

Ce mărime ar trebui să-mi cumpăr, am 1.83 cm și 90 kg.

Am băgat pe un site înălțimea și lungimea interioară a piciorului (83 cm) și-mi zice că mi s-ar potrivi un cadru de 61 cm (24 inch). Este ok mărimea aceasta pentru cadru?

La 183cm vei sta pe un cadru de 61 intins prea mult si probabil vei regreta alegerea.

Intr-un final am fost la veloteca si am testat Merida Crossway 15-V pe 58. (...) Voi ce parere aveti, e ok 58 sau sa merg pe 55? P.S. Tipul care mi-a aratat bicicleta a zis ca pare ca vine ok :) (...)

La 188cm am cadru de Crossway de 55 si e perfect! In 2011 cand am luat actuala bicla, am ezitat intre cadrul de 55 si cel de 58 dar pana la urma am mers pe varianta 55 plus coarne ce ofera si alte pozitii pe ghidon. Eu stau aproape de Veloteca din Iancului si daca ai drumuri pe acolo, iei 55-ul meu la o plimbare ca sa-ti faci o idee. Stiu ca "tipul" din magazin nu ti-a dat 58-ul la test pt ca nu se practica dar macar sa incerci 55-ul inainte de a te decide.

@@joby_toss imi poti spune ce distanta ai libera daca te pozitionezi peste zona marcata mai jos?

În casă și desculț am ~4 cm.

Aceste masuratori ale distantei inghinale pina la tubul orizontal al cadrului, mai ales la un cadru "slope", sunt niste tampenii. Nu te iei dupa asa ceva cand alegi bicicleta, asa recomanda si sistemul de "fitting" francez pentru ca in pozitia de stat vertical cu bicicleta intre picioare aproape de ghidon nu stai niciodata. Sau daca e de parere cineva ca o pozitie ca asta e necesara sa explice si unde o practica. La semafor? :) Pe coborare iti muti sezutul cat mai in spatele seii, faci asta si instinctiv nu trebuie sa intelegi cum e cu centrul de greutate. Iar sa te proiecteze vreun hop din sea drept in pozita sezand pe cadru, n-am mai auzit. 

Eram acum doua saptamani la o sedinta de tras cu arcul si cineva cerea in gluma niste "cochilii" pentru baieti, cam asta e si idee aici cu grija masculilor pentru propriile oua, la unii probabil se justifica o mare atentie si cand se aseaza pe scaun sa nu se aseze pe ele ... 

@@Trevizes pe scurt, e ok distanta respectiva de 3 degete (incaltat cu adidasi cu talpa inalta)? O sa opresc destul de des la semafoare pana in Pipera :)) .

Asa ai observat tu ca fac biciclistii la semafor? Mai uita-te odata ca doar nu ai intalnit numai biciclistii care trec pe rosu ... 

Nu dar asa am sa opresc eu la semafor. :)

Nu prea inteleg care e treaba cu dimensiunea cauciucului.

• Jante Merida comp D
  • Anvelope Cross 700 40C

Spre exemplu, pot monta pe jantele originale anvelope Continental Town Ride Reflex Puncture Protection 47-622 28x1.75 C ?

47 (dimensiune balon) -622(dimensiunea sistemului de prindere din janta) 28x1.75 C (<<< ce reprezinta aceste numere?)

Nu prea inteleg care e treaba cu dimensiunea cauciucului.

• Jante Merida comp D
  • Anvelope Cross 700 40C

Spre exemplu, pot monta pe jantele originale anvelope Continental Town Ride Reflex Puncture Protection 47-622 28x1.75 C ?

47 (dimensiune balon) -622(dimensiunea sistemului de prindere din janta) 28x1.75 C (<<< ce reprezinta aceste numere?)

28x1.75 e dimensiunea în ţoli. Partea cu 1.75, 1.5 etc este exactă şi se poate converti direct în milimetri pentru a afla balonul în unităţi de măsură pentru oameni normali.

Din păcate însă partea dinainte de X, diametrul talonului, e aproximativă. De exemplu 28" şi 29" ambele reprezintă un diametru de 622 mm....

In concluzie cauciucul de 28x1.75 = 622x42.

Deci il poti monta pe bicicleta ta.

Bicicletele MTB 29er au jenti cu acelasi diametru de 622 mm, iar balonul cauciucului e minim 2 toli = 50 mm (pt a fi considerat "MTB")

Si pe ele se pot monta cauciucuri de cross/trekking/ciclocross cu balon intre 40-50 mm.