bogdanch

Bicicletă pentru Cross Country, Trails și simple plimbări la munte.

Recommended Posts

Mai revin cu o rugăminte. Aș vrea să cumpăr și la prietenă o bicicletă pe care să învețe să meargă, m-am uitat pe net la biciclete mai ieftine, buget 200-400 lei, am găsit câteva modele dar acum am o nedumerire: să mă orientez către biciclete single speed, viteze în butuc sau cu deraior? Din punct de vedere tehnic care sunt mai ok? Ei îi plac bicicletele pliabile, dar în banii ăștia nu am găsit decât biciclete single speed, mă gândesc că dacă nimerește o pantă s-a terminat cu plăcerea de a mai pedala :)) .

Nu vreau să investesc mai mult pentru că nu știu dacă o să prindă această pasiune și la ea (pe lângă asta m-a cam secat achiziția Meridei+accesoriile pentru ea). Mulțumesc.

Nu-i cam mic bugetul de 200-400 lei? De unde gasesti biciclete, din Carrefour sau din targ la pretul asta, care sa mai aiba si viteze in butuc, etc ...

Eu regret ca nu i-am luat sotiei o bicicleta ssp pe care o vindea alfa (cine si-l mai aminteste) asamblata de mana lui un cadru de otel italian, o minunatie la doar 400 lei. La cat foloseste bicicleta i s-ar fi potrivit (aprox 200km/an). Acum are un mtb Merida facut din bucati, 9v cu Deore si XT si nu cred ca schimba mai mult de 2-3 pinioane cand merge. Femeile au alte criterii la alegerea bicicletei, cel tehnic cred ca nici nu este luat in seama, asa ca ar fi cel mai bine sa le lasi pe ele sa aleaga.

Stiu fete care au castigat concursuri de mtb si nu stiu sa faca o pana, nu o spun in nici un sens peiorativ, e doar o nuanta ca sa intelegi situatia.

Pentru Bucuresti, ssp e ok, doar daca nu te apuci sa urci pe cine stie ce strazi din spatele Mitropoliei. Eu nu stiu gradiente mai mari de 4% altele decat cele langa Botanica, Casa Poporului, abordabile si cu un 46/18 cu cat merg eu pe ciclocros ssp.

Pentru Bucuresti, ssp e ok, doar daca nu te apuci sa urci pe cine stie ce strazi din spatele Mitropoliei. Eu nu stiu gradiente mai mari de 4% altele decat cele langa Botanica, Casa Poporului, abordabile si cu un 46/18 cu cat merg eu pe ciclocros ssp.

Asa e, cu exceptia notabila a strazii Mitropolit Filaret, care pe ultimii 150 de metri, dinspre intersectia cu Gazelei pana la cea cu Fabrica de Chibrituri, are rampa mai pronuntata, cred ca atinge un 10%.  

Am înțeles, mulțumesc pentru sfaturi. :D

L.E. Cred că o să mă orientez către o biclă SSP, pliabilă de pe OLX, asta dacă cel care vinde deține factură pentru ea. Ea mereu zice că bicicletele pliabile sunt drăguțe :))

Deși dacă ar fi să mă gândesc mai bine, e mai practic RR-ul, că dacă îi place îl poate folosi până se uzează și după să-și aleagă ea ce vrea.

Cand iti faci/iei ssp ar fi bine sa stii ce raport ti se potriveste astfel incat sa pleci usor de la semafor, nici sa nu pedalezi in cadenta ridicola prin oras, si chiar sa nu te dai jos cand ai de urcat. Daca iei ssp de-a gata ai doar urechi dropouts in cadru, fara prindere de schimbator unde ai putea pune un intinzator, iar daca nu ti se potriveste raportul atunci e mai complicat pentru un incepator ... trebuie sa ia un pinion mai mare, sa caute un alt lant (de ssp) la care sa se si potriveasca nr de zale cu pasul pentru ca lantul trebuie sa fie tensionat potrivit, prea mult insemand un efort aiurea.

SI cum vorbim despre prietena, lucrurile sunt si mai complicate. De aia am propus RR de mai sus, ai mai putine batai de cap.

Da, aveți dreptate, o să mă orientez către RR. Mulțumesc pentru sfaturi.

Scapa de tija de sa si de pipa, o sa scazi jumate de kilogram din greutatea totala.

Noroc că am citit azi dimineață într-o carte că un cicloturist își verifica spițele în fiecare dimineață. Și-am zis să verific și eu, surpriză, o spiță elastică ca o gumă de praștie...

E ok să strâng eu spiţa asta? Sau trebuie să merg cu ea la service (mă gândesc că pe lângă strâns poate mai trebuie pilit pe partea cealaltă ca să nu intre în cameră) ?

Noroc că am citit azi dimineață într-o carte că un cicloturist își verifica spițele în fiecare dimineață. Și-am zis să verific și eu, surpriză, o spiță elastică ca o gumă de praștie...

E ok să strâng eu spiţa asta? Sau trebuie să merg cu ea la service (mă gândesc că pe lângă strâns poate mai trebuie pilit pe partea cealaltă ca să nu intre în cameră) ?

Roata aia s-ar cere centrată...

Roata aia s-ar cere centrată...

Ok, o sa merg la service. Multumesc.

Am fost la service (Veloteca), le-am explicat că spița era desfăcută de la bun început. După o inspecție de 2 minute am primit diagnosticul că roata a fost deformată plastic. M-a surprins reacția defensivă din partea mecanicului de acolo care mi-a zis că a intrat cineva în roată sau că am intrat tare într-o bordură, ceea ce nu s-a întâmplat. Urmează să mă duc din nou sâmbătă cu ea să vadă dacă o poate îndrepta.

Există posibilitatea ca roata să se deformeze de la 2-3 gropi normale? Adică mi se pare stupid... în copilăriie am avut bicicletă din Europa și n-am întâmpinat astfel de probleme și știu că pe atunci mă dădeam prin toate gropile... Oi avea eu 90 kg dar totuși după prima ieșire cu bicicleta o așa surpriză...

Am fost la service (Veloteca), le-am explicat că spița era desfăcută de la bun început. După o inspecție de 2 minute am primit diagnosticul că roata a fost deformată plastic. M-a surprins reacția defensivă din partea mecanicului de acolo care mi-a zis că a intrat cineva în roată sau că am intrat tare într-o bordură, ceea ce nu s-a întâmplat. Urmează să mă duc din nou sâmbătă cu ea să vadă dacă o poate îndrepta.

Există posibilitatea ca roata să se deformeze de la 2-3 gropi normale? Adică mi se pare stupid... în copilăriie am avut bicicletă din Europa și n-am întâmpinat astfel de probleme și știu că pe atunci mă dădeam prin toate gropile... Oi avea eu 90 kg dar totuși după prima ieșire cu bicicleta o așa surpriză...

Am mai zis chestia asta si pe alt topic - multe dintre biciclete, in special cele mai entry-level (in fine, cele care n-au roti de sute/mii de euro perechea) vin cu rotile incomplet centrate din fabrica. Uneori sunt centrate bine dar nu sunt tensionate spitele corect sau uniform. Unele magazine rezolva acest aspect inainte sa puna in vanzare bicicletele, altele nu. Unii vanzatori accepta sa rezolve pe garantie eventualele probleme de acest gen aparute imediat dupa achizitia bicicletei, altii nu.

@@bogdanch

La Orice roata, dupa centrare, trebuie facuta detensionarea spitelor. O metoda utilizata frecvent e sa utilizezi roata si ta te intorci pentru o a doua centrare, dupa care nu ar trebui sa mai fie probleme.

Garantia e garantie.

Sa iti arate el unde a fost lovita. Daca iti demonstreaza ca a fost lovita, atunci foaie verde, daca nu, e obligat sa ti-o centreze.

De strans, poti sa o strangi si tu cat sa inceapa sa fie in tensiune ca nu se intampla nimic dar roata trebuie centrata.

Daca te enervezi suficient, iti faci sau iti cumperi un stand de centrat, parcurgi cateva videouri despre cum se face si devii independent.

• Upvote 1

Poate recomanda cineva o furcă fixă pentru 28", cu prindere de frână pe disc și pe care pot fi montate SKS Bluemels Mudguard-Set B 53 (Tire: 700 x 38 - 47)?

Bicicletă: Merida Crossway 15-MD 2015

Cauciuc utilizat: Cross 700 40C 

Mulțumesc.

137860_872327.jpg

@@alextudor, n-are sistem de prindere pentru bluemels-urile respective și nu are sistem de blocare care ar fi util la un drum mai lung, din ce am înțeles, suspensia "te încetinește/mănâncă energie inutilă". Nu știu cât de real e, dar am văzut pe cineva pedalând ieri în poziția de ridicat, aplecat în față și aproape toată forța ce o depunea se ducea în pământ... Păi mă gândesc că dacă fac la fel când urc un deal o să rămân cu limba p'afară până sus... (încă n-am experiența dealurilor) :)) 

În rest furca e ok, nu am de ce să mă plâng, nu are defecte, funcționează normal :)

Adăugat la asta ar mai fi și faptul că am ajuns cu greutatea totală la 17.7kg, mă gândesc că mai scutesc aprox. 1.5 kg cu o furcă fixă :)

Nu știu cât de real e, dar am văzut pe cineva pedalând ieri în poziția de ridicat, aplecat în față și aproape toată forța ce o depunea se ducea în pământ...

E real pe jumatate, depinde de suspensie si de tehnica de pedalat. Problema poate fi redusa mult, dar nu complet, daca ai o furca decenta reglata corect si stii sa pedalezi din picioare (i.e. greutatea in pedale, nu in ghidon, pedalat rotund, miscat bicicleta sub tine, nu tu deasupra bicicletei, etc.).