bogdanch

Bicicletă pentru Cross Country, Trails și simple plimbări la munte.

Recommended Posts

Ma scuzi, dar n-am inteles ce sistem special de prindere iti trebuie pt bluemels in afara de 2 gauri filetate. Bluemels am si eu si nu-mi pica fisa ce e in neregula cu furca ta.

Daca vrei sa schimbi furca cu una fixa, masoara distanta axle to crown la cea actuala, cu tine pe bicicleta de preferat(adica cu SAG) si cauta ca cea fixa sa aiba o valoare cat mai apropiata.

Parerea mea e ca-ti faci prea multe griji...teorii..idei,samd. Da-i pedala si lasa upgrade-urile pt cand vor pica piesele actuale.

La 17.7 kg e rezonabil sa incepi sa te intrebi, cred.

Pai nu am acele gauri filetate... singurele gauri filetate sunt la 13 cm distanta de axul rotii (vezi gaurele cu capacele din imagine) si nu sunt compatibile cu sistemul de prindere de la bluemels, in sensul ca nu sunt pe exteriorul furcii... https://photos.google.com/share/AF1QipPufFkY_SZp7SKZEF4a47J40mhxlvvsskBw7D8ohWaWRCur9XZ36LOECVqZVD_88Q/photo/AF1QipMIU62snL3v1Kw4Zc_QX_fYG1TE4bpSA6TF8Ro-?key=YURQU0tDelpUcVFOa0RudE5IV2hfY3RkbWFmTUZ3

Greutatea este cu tot cu accesorii, numai abus granit si cu sufa au 2kg... :( Greutatea nu e cea care ma supara ci nenorocita de aparatoare de noroi. Trebuie sa fac o improvizatie cu sarma de 3mm :))

L.E. Adaugat imaginea.

Sunt suficiente, pui niște L-uri din metal și modelezi sârmele de la aripi să intre la unghiul corect.

l.e. : xDemYX2.jpg

Se pare ca de la spita aceia care a fost uitata desfacuta de la inceput janta s-a dus. Asa ca vreau sa fac un upgrade ca sa nu mai am problema aceasta:

Acum am pe bicicleta asa:

Janta: 622x18 cu 32 de spite (frana pe disc)

Cauciuc: Kenda 700c / 28x1(5/8)

Butuc: Alloy Disc cassette (habar n-am ce inseamna asta, probabil e no name)

20150907_230214.jpg

20150907_230318.jpg

Ma intereseaza sa trec la o janta de 36 spite (o sa incep sa car chestii in coburi, iar eu am 92kg...), sa fie compatibila cu camera si cauciucul curent, iar janta noua sa permita pe viitor un upgrade de cauciuc la Schwalbe Marathon Plus 700 x 40 C (asta daca e fizic posibil acest aspect).

Din ce am cautat eu am gasit janta asta: Janta Remex Master Disc 28 622*18 36h (nu prea inteleg, ce reprezinta 36h?). Acum ma mai lovesc de alta problema, ce butuc sa aleg care sa fie compatibil cu quick releaseul curent si cu caseta de pinioane Sunrace CS8 11-32?

E buna janta care am ales-o?

Ce butuc recomandati?

Multumesc anticipat!

700*40c ai si acum, nu ar trebui sa ai probleme.

Jantele astea (32h+spite Sapim simple) le folosesc de vreun an si jumatate, nu am avut probleme cu ele. Au vazut asfalt de toate felurile, gropi, linii de tramvai si snakebite-uri, poteci de munte, bolovani mai mici sau mai mari. Nu le-am centrat decat o singura data, cand mi-am adus aminte ca trebuie stranse spitele (la vreo 6luni dupa ce le construisem).

Te pot limita putin daca o sa doresti sa pui anvelope mai inguste de 32-35mm. Anvelopele se aseaza bine, nu te lupti cu ele sa le centrezi.

Nu stiu de ce pe site latimea interioara este de 19mm, pe ele scrie clar 21mm(in poza si in realitate). Pot fi folosite cu valva schrader sau presta.

• Upvote 1

36h inseamna 36 gauri pt spite. Adica e ceea ce vrei tu

Mulțumesc, văzusem că pe janta actuală scria 6061h iar asta m-a cam indus în eroare.

Te pot limita putin daca o sa doresti sa pui anvelope mai inguste de 32-35mm.

Nu vreau anvelope mai înguste, sunt ok cu 40. Mulțumesc pentru recomandare!

Ca și butut mă gândeam la ăsta: http://www.marosbike.ro/butuci-biciclete/butuc-spate-shimano-fh-m615-l-36h-8-9-10v-ax-146mm-negru.html

Din ce-am vazut pe net, butucii tai par a avea prinderea discului in 6 suruburi. Daca nu vrei sa schimbi si discul, trebuie sa iei un butuc compatibil cu prinderea actuala a discului de frana.

Din ce-am vazut pe net, butucii tai par a avea prinderea discului in 6 suruburi. Daca nu vrei sa schimbi si discul, trebuie sa iei un butuc compatibil cu prinderea actuala a discului de frana.

Da, corect, nu am observat acest aspect si cred ca mai trebuie sa masor si dimensiunea axului.

Multumesc pentru informatie!

Ok, am măsurat axul de la QuickRelease (butuc roată spate), dacă-l măsor de la cap la cap are 190 mm:

20150908_193530.jpg

Dacă măsor doar "sârma" axului, aceasta are 175 mm:

20150908_194342.jpg

Interiorul butucului curent are 146 mm.

Eu vreau să cumpăr acest butuc dar din câte văd acesta are lungimea axului de QR de 170 mm. Credeți că axul noului butuc o să fie prea scurt? Oare pot să folosesc axul de la QR-ul butucului vechi? 

Ăștia-s cu capul, dimensiunile alea nu au nici o relevanță. Singura dimensiune care contează e OLD, cel mai probabil 135mm.

Da, poți folosi și QR-ul vechi.

Bun, pana la urma am luat alt butuc, un Deore:

20150911_184605.jpg

Voi cumpara janta sugerata de alextudor DT Swiss 545d (622x21). @@alextudor, sigur se potriveste cauciucul meu (40c - 28x1.5/8) pe aceasta janta?

Am masurat butucul cu sublerul si am introdus dimensiunile in calculatorul de spite de la Sapim:
Spoke length non-gear side: 303.5 mm
Spoke length gear side: 302.5 mm

Oare e bine?

Poti sa.l returnezi si sa iei ceva fara indicativul A in denumire?
Toti butucii Shimano care au indicativul A sunt niste...hmm,cum sa fiu dragut....produse foarte slab calitative.
Problema principala este lipsa garniturilor de etansare. O sa caut o poza cu diferentele dintre xt *** si xt *** -A, pt a vedea exact la ce ma refer. Situatia e similara pt Deore.
Daca ai cum sa desfaci cutia, fa o poza butucului, ca poate s.a schimbat ceva de acum vreun an si jumatate si mananc cacao ca nebunu'.

Referitor la janta, da, totul va fi in regula. Am folosit Continental Cyclocross 35 mm foldabile, 42mm pe sarma, CycloXking 35mm si 42mm, ambele pe sarma, nicio problema pana acum. Folosesc fond de janta de 25 mm.

LE:

original_ShimanoFH-M756A.jpg?0

@@alextudor ah serios? eu am luat Deore pentru ca am tot citit pe aici ca sunt bune, nu a specificat nimeni ca doar un anumit tip de Deore e bun... Cred ca-l pot returna, dar crezi ca e mai slab calitativ fata de ce am eu acum pe bicicleta (stock de la merida)?

20150911_210022.jpg

20150911_210054.jpg

20150911_210033.jpg

20150911_210117.jpg

II lipsesc garniturile exterioare de etansare. E un fel de Alivio, doar ca e mai scump.

Am fost si eu in situatia ta, voiam Deore initial fiindca stiam ca sunt bine etansati si rezistenti, nu eram interesat de greutate. Fiindca nu gaseam pe 32h si prindere in 6 suruburi pt disc(luasem deja jantele), am zis sa iau XT fiindca erau disponibili. I-am comandat (am specificat inainte ca daca sunt cu A, nu ma intereseaza produsul), si cand am ajuns in magazin, erau XT756(fata) si 756 A (spate). Dupa 20min de discutii aprinse cu vanzatorul, am refuzat comanda.

Nu iti pot spune daca e mai bun sau mai prost decat cel de pe bicicleta.. Pot doar sa-ti spun ca ii lipseste o componenta esentiala, fara de care nu ar fi fost laudati, atat. Concluziile le tragi singur.

Multumesc mult pentru informatiile utile! Am sa vad ce pot face.

Upgrade instalat, din diverse considerente și constrângeri de timp am rămas la butucul Deore cu "A" în nume. Data viitoare voi știi ce să achiziționez. Vă mulțumesc pentru sfaturi. Se simte o mare diferență față de janta și butucul din fabrică, bicicleta rulează mult mai lin... Chiar mai lin decât atunci când era nou nouță... (sau poate e placebo).

_IMG_000000_000000.jpg