ovidiu

2015.05.31 - Triada MTB - Avrig Mountain Bike Race

Recommended Posts

Triada MTB a devenit deja un brand între competițiile de mountain bike din România organizatori au responsabilitatea de a menține buna desfășurare a celor 3 etape la nivelul de până acum.

cea mai mare modificare este înlocuirea etapei de la Brașov cu o etapă care începând de anul acesta se va desfășura la Avrig sub numele de “Avrig Mountain Bike Race”. Va fi un traseu de aproximativ 45 km cu o dificultate tehnică medie, accesibil majorității practicanților de mountain biking, traseu ce se întinde pe zonele deluroase din jurul orașului Avrig la 26km est de Sibiu.

Data de desfășurare este 31 mai.

Pentru înscrieri puteți accesa pagina oficială AICI

Stiu ca sunt offtopic, dar era bine sa fie facut tot posibilul sa fie pastrata etapa de la Brasov.

In formula de anul trecut, Triada MTB era o competitie extraordinara, completa si foarte provocatoare pentru toate categoriile.

Principala problema cu mutarea traseelor aproape de Sibiu, este ca-i greu de ajuns in zona, si asa a fost un efort pentru a face 2 etape acolo anul trecut.

La Paltinis stii pentru ce te duci(XCO si XCP superb), la Geiger stii pentru ce te duci(traseul lung). Ei, mai trebuie o etapa care sa genereze o motivatie suficienta pentru a fi acolo.

In formula actuala eu zic prezent la ultimele 2 etape.

• Upvote 1

Buna.

Nu prea gasesc informatii despre cazare in Avrig.

Daca cineva poate sa ma ajute  voi fi foarte recunoscator.... si-o bere de la Chisinau:) 

@@Alex-D eu am fost in ultimii 2-3 ani in vacanta la pensiunea balada pe valea avrigului si a fost ff ok. Am facut naveta de acolo la geiger. 

http://www.pensiuneabalada.ro/

• Upvote 1

@@Alex-D eu am fost in ultimii 2-3 ani in vacanta la pensiunea balada pe valea avrigului si a fost ff ok. Am facut naveta de acolo la geiger. 

http://www.pensiuneabalada.ro/

Ms. mult tuturor. Am gasit liber un Motel pe marginea drumului langa Bradu.  In rest toate din Valea Avrigului nu au nimic liber pentru aceasta perioada... Acu imi fac rezervari pentru urmatoarele doua  etape. 

Stiu ca sunt offtopic, dar era bine sa fie facut tot posibilul sa fie pastrata etapa de la Brasov.

In formula de anul trecut, Triada MTB era o competitie extraordinara, completa si foarte provocatoare pentru toate categoriile.

Principala problema cu mutarea traseelor aproape de Sibiu, este ca-i greu de ajuns in zona, si asa a fost un efort pentru a face 2 etape acolo anul trecut.

La Paltinis stii pentru ce te duci(XCO si XCP superb), la Geiger stii pentru ce te duci(traseul lung). Ei, mai trebuie o etapa care sa genereze o motivatie suficienta pentru a fi acolo.

In formula actuala eu zic prezent la ultimele 2 etape.

Mie imi placea si Targoviste. Era foarte accesibil pt bucuresteni si aveai senzatia ca mergi la etape prin toata tara. Sincer, m-am cam saturat de drumul de sibiu. Organizatorii sunt profesionisti si sunt convins ca au motivele lor, dar mi-e cam ciuda ca Triada se aduna acolo. Eu vin cu familia, mai ales la paltinis, unde sunt 3 zile de stat si s-au cam saturat de aceleasi chestii. Pe mine ma costa 2000+ ron triada, fara taxa de inscriere.

• Upvote 1

Păi na, se poate sta și în București la evenimentele alea faine, La Broaște:)

Lăsând gluma la o parte trebuie să se înțeleagă faptul că Procycling are în spate oameni, nu mașini.

Tudy și Logigan sunt în fiecare weekend la concursuri internaționale, toți oamenii din echipă au locuri de muncă. Anul acesta ar fi fost imposibilă organizarea unei triade ca în 2013 când am avut Târgoviște - Brașov - Sibiu(Geiger). Atunci a fost un efort logistic uriaș care s-a dovedit a nu fi fezabil pe termen lung.

Este simplu, Procycling va organiza evenimente mai aproape de casă, de Sibiu. Un inconvenient pentru anumite persoane (deși să fim serioși, București-Sibiu = 3 ore) dar un avantaj pentru alte persoane(de exemplu cei din Cluj / Alba / Deva / Vâlcea etc vor fi mai aproape de concurs).

Până la urmă noi să fim sănătoși că evenimente la care să te poți da pe bicicletă sunt o grămadă.

• Upvote 5

Putem organiza unul asemanator si in Sibiu, In Broscarie  :-bd

bun, dar o descriere a traseului pentru cei carora distanta de la B nu li se pare asa de mare si vin direct dimineata? in linii mari macar si prin asociere cu elemente familiare noua, gen e ca traseul de la Broaste doar cu diferente de nivel etc.

Anul acesta ar fi fost imposibilă organizarea unei triade ca în 2013 când am avut Târgoviște - Brașov - Sibiu(Geiger). Atunci a fost un efort logistic uriaș care s-a dovedit a nu fi fezabil pe termen lung.

Este simplu, Procycling va organiza evenimente mai aproape de casă, de Sibiu.

Nici o problema. Sa se gaseasca etapa numarul 3 care sa fie tehnic provocatoare si la nivelul de pana acum al Triadei.

Mai are de crescut de la 44 km si 650m diferenta de nivel.

Atat.

Cred că atitudinea ta este greșită. Mesajul sună ca și când ești un fel de mogul care finanțează formula unu și dacă el are chef se face un circuit în Quatar pentru că vrea basca lui.

La ora actuală Triada este structurată altfel, cu un eveniment la Avrig care se compune de fapt din 2 curse (eliminator sâmbătă seara și cursa de duminică), Păltiniș care este și concurs UCI și Geiger.

Cine se crede mare ciclist de anduranță participă doar la Geiger tura lungă pentru că acolo își poate etala veleitățile de mare campion (sau la cursa UCI unde are șansa să se afirme în lumea bună a ciclismului).

Acum sincer, numai eu am obosit să aud de oameni care au impresia că dacă concursul nu are 100 de km și 5.000 diferență de nivel atunci nu merită să își murdărească roțile?

Adică să nu fiu înțeles greșit, părerea mea referitoare la beșinile gen La Broaște rămâne neschimbată dar acum să nu exagerăm și să transformăm toate concursurile din țara asta în concursuri de supraviețuire.

• Upvote 4

Am facut partial recunoasterea traseului de la Avrig, sunt din Sibiu si stiu zona foarte bine. Nu este Dracu' asa negru precum cred unii, odata ajunsi sus pe deal, e o placere sa pedalezi. Stiu ca zona de start / sosire a unui concurs trebuie trebuie sa depinda de niste utilitati si de accea organizatorul este nevoit sa recurga la portiuni de legatura, cu traseul propriuzis, care nu au nici o legatura cu disciplina MTB. Insa, urcarea asfaltata din Sacadate catre creasta dealului putea fi evitata pe un drum de pamant aflat in stanga. Ma rog, era mai potrivit pentru MTB. Eu ma bucur insa, pentru ca pe lista de start se regasesc ciclisti buni, putini amatori, oameni care vor veni din respect pentru organizatori, pentru evenimentul "Triada", si mai putin pentru traseu. 

Acum sincer, numai eu am obosit să aud de oameni care au impresia că dacă concursul nu are 100 de km și 5.000 diferență de nivel atunci nu merită să își murdărească roțile?

Adică să nu fiu înțeles greșit, părerea mea referitoare la beșinile gen La Broaște rămâne neschimbată dar acum să nu exagerăm și să transformăm toate concursurile din țara asta în concursuri de supraviețuire.

Nu cred ca e vorba de murdarit rotile, cat de cheltuielile aferente unui concurs, sunt multi care nu ar cheltui 200-300-400 ron pentru 2h de mtb . Deobicei la un maraton gaseai tura lunga + tura scurta, asta zic eu ca era minimul necesar . 

Eu ma bucur insa, pentru ca pe lista de start se regasesc ciclisti buni, putini amatori, oameni care vor veni din respect pentru organizatori, pentru evenimentul "Triada", si mai putin pentru traseu. 

Bucura-te, in curand vom da ture de stadion, ca oricum conteaza mai putin traseul.

• Upvote 2

Nu cred ca e vorba de murdarit rotile, cat de cheltuielile aferente unui concurs, sunt multi care nu ar cheltui 200-300-400 ron pentru 2h de mtb . Deobicei la un maraton gaseai tura lunga + tura scurta, asta zic eu ca era minimul necesar . 

Bucura-te, in curand vom da ture de stadion, ca oricum conteaza mai putin traseul.

Nu-i adevarat! Raman totusi cateva concursuri de referinta (Paltinis, Sibiu, Gilau, Pucioasa, VLC, Rarau, Baia Mare, la anu Vidraru din nou si greii 4 munti)

discutia imi aminteste de interviul cu doamna de la Prahova TV: "m-a violat, dar nu m-a violat cum trebuie ca altfel nu mai spuneam" :). sper sa nu contravin regulamentului

atat se "violeaza" anul asta la prima etapa din Triada. cine nu se simte bine, nu se duce.

probabil profesionistii si prietenii merg din obligatie si din prietenie, ca amator, poti sa faci si lucruri fara sens daca iti place, te fac sa te simti bine. daca stau sa calculez pe hartie nu gasesc niciun motiv sa ma duc pana acolo, sa ies printre ultimii, pentru un traseu pe care probabil il pot face la Targoviste sau la Urlati. Dar deocamdata am chef sa ma duc (desigur nu vreau sa mi se intample ce ziceam in prima parte a postului) si daca se va mentine pana sambata seara, am sa merg.  

O intrebare nevinovata. De ce nu apare si categoria +50 la amatori ? Au aparut destui ciclisti foarte tari care anul asta fac 50 ani (Iorgos de exemplu) ca sa nu mai vorbesc de cei ce au deja 50 ani.  Nu pot fi acuzat ca trag spuza pe turta mea, ptr. mine la 65 ani e greu si la +50...PS. La  o postare pe facebook ii ziceam lui Ulisse ca am rabdare, il astept la +50, nu conteaza cati ani o sa am eu atunci,ha,ha,ha.

Guest
This topic is now closed to further replies.