Sign in to follow this  
ovidiu

2015.06.21 - XC Race - Buzău

Recommended Posts

Asociatia  XC Riders  invita toti iubitorii mersului pe bicicleta si a unui stil de viata sanatos la Maratonul de Mountain-Bike “XC Race“organizat la aproximativ 100 km de Bucuresti, pe dealurile impadurite ale Subcarpatilor de Curbura din judetul Buzau.

Aflata la a doua editie, competitia se va desfasura pe data de 21 iunie 2015 cu startul din statiune balneara Sarata Monteoru.

Traseele propuse se adreseaza atat ciclistilor cu un nivel avansat de aptitudini, pentru care am pregatit un traseu de andurata, avand elemente tehnice, cu o distanta de 65 km si 1800m diferenta de nivel, cat si ciclistilor  de  nivel  incepator sau mediu ce  vor  experimenta  un  traseu provocator dar  mai  scurt  avand  30 km si 800m diferenta de nivel.

Ca particularitate, traseele includ toate formele de trail intr-o singura competitie.

Inscrierile se fac online completand   Formularul de inscriere.

Daca nu ploua tura lunga e superba, dar daca ploua - anul trecut am injurat prea multe ore :D.

Cu drag voi participa si anul acesta :).

si tura scurta e ff frumoasa si organizatorii isi bat capul sa faca treaba buna. Dar intr-adevar poate fi mult noroi.

As vrea sa le adresez niste "cuvinte de lauda" organizatorilor acestui concurs, care pe pagina oficiala de Facebook aleg sa cenzureze intrebarile legate de subiectul "noroi pe traseu" si sa evite "strategic" raspunsurile. Very nice work, gentlemen!!!

Cu tot respectul pentru munca pe care o depuneti in organizarea concursului, nu este deloc frumos sa va comportati asa fata de concurentii care platesc o taxa de inscriere si vor sa vina sa se simta bine pe traseul vostru, nu sa injure ca au fost pacaliti cand isi rup lanturi, schimbatoare, incaltari prin noroi.

Stie cineva care nu este implicat in organizarea concursului in ce stadiu se prezinta traseul in momentul de fata? Cat de mult a plouat in zona Buzau - Monteoru - Pietroasele in ultima saptamana?

Anul trecut mi-am rupt talpa la adidasi din cauza noroiului si am abandonat la tura lunga.

Nu as vrea sa repet figura si anul asta, mai ales ca duminica se anunta din nou ploaie la Buzau.

Multumesc!

Mihai

Salut,

Revin cu o adaugire legata de comentariul anterior.

Cenzurarea postarilor de pe Facebook s-a facut in urma mai multor comentarii cu tenta rautacioasa si dezinformatoare venite din partea unor persoane rau intentionate.

Eu nu ma aflam printre acelea :)

Am primit  de la unul dintre organizatorii concursului informatia ca in momentul de fata traseul este ok din punct de vedere al noroiului. La Buzau a plouat numai marti seara si pamantul este uscat. Nu ar mai fi problemele de anul trecut, cand a plouat mai multe saptamani inaintea concursului.

Deci totul e bine deocamdata si dealurile ne asteapta :)

Daca primul meu comentariu a fost prea agresiv, sub impulsul de moment, rog unul dintre moderatori sa ma "cenzureze" :)

Salut,

Ceea ce scriu nu aici nu are nici o legatura cu acest subiect si o fac pentru ca nu pot sa deschid un nou subiect.

Stiu ca se controleaza orice comentariu si poate o sa fie vazut si de un administrator, care ar putea si raspunde la urmatoarea problema:

asadar as vrea sa intreb ce utilitate are calendarul competitional, atata timp cat datele competitiilor sunt GRESITE si lipsesc competitii, cum ar fi campionatele nationale? Stiu acest site de ceva timp si mi-am aranjat concediul astfel incat sa ajung la unele cmpetitii dragi mie, luand data de pe acest site drept referinta. Este pur si simplu revoltator sa crezi ca vi atati amar de kilometri pentru un concurs si sa afli ca acesta a avut loc cu doua saptamani inainte si mi se pare puerila atitudinea de a nu introduce competitii nationale in calendar numai pentru ca cineva de aici este certat cu nu stiu cine de la FRC. Exista o anumita eleganta care ar trebui sa va faca sa intelegeti ca nu asa se boicoteaza o federatie. Nu stiu ce ati vrut sa obtineti, dar pe mine, nu ca as conta, dar de principiu un x-ulescu, i-ati demonstrat ca sunteti neseriosi!

Si inainte sa multumesc anticipat pentru raspuns, as vrea sa va intreb daca exista undeva un site cu un calendar competitional complet si corect.

• Upvote 1

Salut,

puteai trimite mesajul tău direct unui administrator și cu siguranță ai fi primit un răspuns.

Ceea ce spui este parțial corect. Competițiile nu apar nu din cauza unui conflict cu FRC ci pentru că nu are cine să se ocupe de această secțiune.

Pentru sezonul următor o să ne gândim la o variantă care să permită organizatorilor să deschidă topic pentru eveniment și să îl gestioneze.

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this