Trevizes

Il Giro 2015 (comentarii si pariuri "live")

Recommended Posts

Eu unul nu il vad bine pe Contador in tdf. Nu arata forma de anul trecut. Nu numai ca trebuie sa se recupereze dupa Giro, dar trebuie sa si imbunatateasca. Nu poti pierde 2 min intr-o etapa daca vrei tdf-ul.

Mie nu mi se pare nik in ce-l priveste pe Contador. In tdf va avea alti adversari.

PS: Trebuia sa spun: "Va invit la o bere" ? Am crezut ca se subintelege ...

Pina la urma a fost un Giro frumos iar cea mai buna etapa ramane cea din penultima zi cand Contador a fost distantat cu 25 de km inainte de final dar de abia cu 8 km inainte de final Astana si-a reamintit sa joace impotriva lui si nu doar pentru victorii in etape (cum se resemnasera in zilele precedente).

Amandoi romanii au incheiat Giro dar acest aspect nu a fost sesizat de stirile sportive din media romaneasca. 

Ma gandesc sa experimentam lucruri noi. Sa schimbam putin punctajul la pronosticurile noastre iar concursul sa devina si mai atractiv dar si mai simplu de calculat.

In TdF vin echipele bazate si surprizele sunt putine asa ca o sa fie monoton sa tot pariezi numai pe favoriti, chiar daca acum, poate ca niciodata in ultimii ani se va strange creme de la creme. In plus nu sunt secunde de bonificatie in TdF asa ca ei nu se mai bat pe secunde de bonificatie ci doar pe "ecart". In plus ce satisfactie e aia sa pariezi in serie Kittel, Kittel, Kittel ...

Pe scurt, favoritii nu vor mai puncta precum toti ceilalti 10-8-6-5-4-3-2-1 pentru locurile 1-2-3-4-5-6-7-8 ci 3-2-1 puncte pentru locurile 1-2-3. (mult mai simplu si de calculat)

+ un pronostic nou: "Evadarea" - 3 puncte care se da doar daca din evadare (nu atac pe ultimii km) castiga cineva (poate fi si un favorit, asta este, caz insa foarte rar).

Favoritii sunt toti aceia care sunt considerati favoriti la probele lor, de la Cancellara & Tony Martin la contratimp, la Kittel & Cavendish la sprint, la Contador si Quintana pe munte, pina la atacanti de tip Gilbert & Stybar, etc.

In felul asta, integram si aspectul "cotelor", ceea ce mi se pare normal. Nu mi se pare echivalent sa iei acelasi numar de puncte, 10, cu Contador sau cu Paterski de exemplu.

Ce pareri sau sugestii aveti? Fiti creativi, nu conservatori.

Si sa nu uit ... putem baga o intalnire la bere, asa intre fanii ... cand doriti, terase sunt destule, doar sa va anuntati.

Eu unul nu il vad bine pe Contador in tdf. Nu arata forma de anul trecut. Nu numai ca trebuie sa se recupereze dupa Giro, dar trebuie sa si imbunatateasca. Nu poti pierde 2 min intr-o etapa daca vrei tdf-ul.

stie el ce face. e un semn bun ca a scazut intensitatea pe final... inseamna ca a facut primul varf de foma doar pe jumatate de giro, ca sa prinda contratimpul si sa aiba timp sa faca o noua incarcare pentru letour.

Chiar am vrut sa zic ceva de regulament.M-am plictisit de cate ori am vazut Contador/Contador .

Referitor la TdF cei 3 vor fii cei 4 .

Ramane de vazut cum se va prezenta Contador insa are un atu(scuza) in + are Il Giro in buzunar.

... M-am plictisit de cate ori am vazut Contador/Contador.

Si uite ca n-a iesit niciodata ... :D

Nu mai avea loc in buzunarul de la spate pt. o victorie de etapa.

Crezi ca se supara daca repeta si in TdF acelasi lucru.

Cum am spus: va avea alti adversari.

Parerea mea este ca A. Contador a castigat Giro la contratimp, exact asa cum a facut Sir Bradley cu TdF in 2012. Ceea ce nu mi se pare deloc spectaculos si nici foarte meritoriu, fie vorba intre noi.

Iar eu cred ca l-a castigat fara niciun efort important, pentru ca n-a avut cu cine sa se bata, nicaieri, Sigur, ne putem insela. Numai TDF ne va spune.

Cum am spus: va avea alti adversari.

Parerea mea este ca A. Contador a castigat Giro la contratimp, exact asa cum a facut Sir Bradley cu TdF in 2012. Ceea ce nu mi se pare deloc spectaculos si nici foarte meritoriu, fie vorba intre noi.

nu avea de ce sa faca spectacol. a spus clar ca obiectivul e dubla deci era evident de la inceput ca in giro va incerca sa castige cat mai economic.

Evident ... :)

Ma intreb daca "accidentul" cu umarul era planificat ori ba.