Erkan

Joc roata spate!

Recommended Posts

Salut, de curand am vazut ca am un joc mic pe roata de pe spate la bicicleta, am ignorat aceasta problema si am mers in continuare cu bicla. Acum sa agravat problema, roata-mi joaca foarte tare. Am dat-o jos, si axu-l se misca, deci joc-ul este de la AX. Cum as putea rezolva problema aceasta?

S.au slabit piulitele care strang conurile. Mergi la un service urgent, e treaba de 2minute si 5lei.

Am dat roata jos, am strans piulitele dupa am miscat de ax si nu mai avea nici-un joc. Am pus roata, am dat putin la pedale si dupa din nou a inceput acest joc. Care nu este deloc mic, imi joaca roata ca la inceput.

Pe fiecare parte sunt doua reglaje, cel din interior e conul care ia jocul axului si pe exterior ai o contrapiulita care tine conul la locul lui. Ca sa poti regla totul cum trebuie trebuie sa dai pinioanele jos si iti trebuie doua chei de 15/17. Si mai trebuie un pic de experienta.

Vezi poate te ajuta http://sheldonbrown.com/cone-adjustment.html

Daca nu reusesti da fuga la service. Eventual tragi cu ochiul la operatie.

Daca cumva esti curios sa vezi ce e inauntru cauta un loc plat unde nu au unde fugi niste bilute mici. Sunt 11x2 fata cu 9x2 spate..daca nu ma inseala memoria. Asta ca sa stii cate sa cauti:d

Am dat roata jos, am strans piulitele dupa am miscat de ax si nu mai avea nici-un joc. Am pus roata, am dat putin la pedale si dupa din nou a inceput acest joc. Care nu este deloc mic, imi joaca roata ca la inceput.

Ai folosit chei speciale pentru conuri ?

Trebuie sa folosesti exact modelul asta de chei, si nu altul : )