shauru

Cele mai frumoase coborari pe poteca din Romania

Recommended Posts

Duamne ce pofta imi facusi! =P~

Astora care puneți poze făcute toamna pe V. Cernei ar trebui să vă dea ban 30 de zile, pt. sadism ...

• Upvote 6

Scuze daca am dat cu batul prin gard. :D

Alta coborare frumoasa, din creasta Baiului in Sinaia prin Piscu Cainelui. E genul de poteca fluida, de viteza, fara obstacole foarte mari, medie ca dificultate ( cateva zone mai abrupte, cu radacini ).

http://www.bikemap.net/ro/route/3021934-coborare-piscu-cainelui/#/z14/45.34713,25.58385/terrain

In Cozia, imi place mult coborarea dintre manastirile Stanisoara si Turnu, pe o poteca bine batuta, lata. Nu 100% coborare, se si urca putin dupa ce treci de Stanisoara. Dificultate medie, mai grea ar fi doar ultima bucata, inainte de Turnu, se coboara pe niste lespezi de piatra erodate de apa pluviala. Din pacate nu am poze cu zona aia. Per total o experienta excelenta.

http://www.bikemap.net/ro/route/2520477-suici-stanisoara-turnu/

IMG_1122%20copy_zpsvod9efih.jpg

IMG_1126_zpsrognqqz4.jpg

IMG_1129_zpsugswapws.jpg

• Upvote 4

Din traseul de mai jos: 

km 16.5 - km 20  => 3:58 pe filmare => poteca rapida, fluida, nivel mediu;

km 25 - km 29.5  => 8:14 pe filmare => nivel mediu. Prima parte este ceva mai rapida, prezinta undele zone cu radacini si pietris. A doua jumatate, dupa ce se iese in drumul asfaltat, este ceva mai tehnica la inceput cu pietre, sleauri si vegetatie crescuta spre poteca.

http://www.bikemap.net/en/route/2782433-v4-azuga-susai-predeal-timisul-de-sus-valea-azugii-azuga/

p.s. eu sunt alb-rosu :))

• Upvote 1

Leaota, coborare pe poteca de pe muchia Marginea Domneasca spre satul Brebu, pe traseul de mai jos intre km 34-40 :)

http://ridewithgps.com/trips/3826239

Cu cateva pasaje "halfpipe" peste ceea ce stiu eu sa fac (primii 2 km, mai abrupti), ulterior fara mari dificultati pana in sat.

10549287_360480804106593_158987596708585

• Upvote 2

O coborare foarte frumoasa, cu o mica urcare la inceput totusi, este intre Cheile Pisicii si Cabana Brusturet

Cum iesi din Prapastiile Zarnestilor, urci pe Cheile Pisicii, o iei spre La Table apoi cobori pe un single track frumos pana la stana din Grind, apoi coborarea devine mai rapida cu bucati tehnice pe niste bolovani marisori apoi da intr-un drum forestier pe Valea Seaca pana la Brusturet, apoi Cheile Dambovicioarei

Aici este track-ul complet http://www.bikemap.net/en/route/3022974-piatra-craiului-zona-magura-cloned-from-route-2094174/#/z18/45.46028,25.24513/google_hybrid

Poze nu mai am (deocamdata) ;)

O alta varianta de coborare de la Stanisoara (Cozia) e pe muchia Chiciora, direct in Pausa, dificila, de la km 30 la 34 pe Bikemap. Cred ca filmul pus de @@maximcatalin arata exact poteca aia, daca ai si track ar fi interesant sa comparam.

http://www.bikemap.net/ro/route/2334784-suici-manastirea-stanisoara/#/z13/45.27162,24.37883/terrain

@@otsdr

Arata al naibii de bine prima coborare. In Ceahlau n-am ajuns niciodata, din pacate, da' acum m-ai convins ca problema trebuie remediata urgent :)

• Upvote 1

O alta varianta de coborare de la Stanisoara (Cozia) e pe muchia Chiciora, direct in Pausa, dificila, de la km 30 la 34 pe Bikemap. Cred ca filmul pus de @@maximcatalin arata exact poteca aia, daca ai si track ar fi interesant sa comparam.

http://www.bikemap.net/ro/route/2334784-suici-manastirea-stanisoara/#/z13/45.27162,24.37883/terrain

Cred ca asta este traseul din clip, fara km 3-8. http://www.mapmyride.com/ro/calimanesti-valcea/cozia-mtb-2013-traseu-scurt-route-194608580

• Upvote 1

@@vis-a-vis Super ! Vazusem poteca aia pe harta, chiar ma intrebam cum o fi. Da si tu mai multe detalii, in special portiunea din padure, ca nu se vede in film.

@@maximcatalin Da, ala e traseul de pe Chiciora.

In Cozia, imi place mult coborarea dintre manastirile Stanisoara si Turnu, pe o poteca bine batuta, lata. Nu 100% coborare, se si urca putin dupa ce treci de Stanisoara. Dificultate medie, mai grea ar fi doar ultima bucata, inainte de Turnu, se coboara pe niste lespezi de piatra erodate de apa pluviala. Din pacate nu am poze cu zona aia. Per total o experienta excelenta.
Cred ca am prins cateva secvente ( de la minutul 5:21 ) : 

@@maximcatalin Ceea ce este la 5:21, este urcarea si apoi coborarea pe alee la M-rea Stanisoara. Shauru se referea la coborarea de dinaintea de M-rea Turnu. Ma tem ca traseul de concurs nu a trecut pe la Turnu.

Scuze daca gresesc.

Dom'le, da' de Postăvaru' nu zice nimeni!? :D

O coborâre pe care aş vrea să o încerc e tot prin Vâlcea, de la schitul Pătrunsa până în undeva înspre Bărbăteşti.

N-am făcut-o pe bicicletă ci doar la picior acum mulţi ani. E destul de scurtă si din cate imi aduc aminte e si destul de grea.

8gav00r.png

Linia e trasa la misto, nu stiu exact cum şerpuieşte prin pădure. E drumul pe unde se aprovizionau cu mâncare călugării, cărând pe măgari merindele.

@@maximcatalin Ceea ce este la 5:21, este urcarea si apoi coborarea pe alee la M-rea Stanisoara. Shauru se referea la coborarea de dinaintea de M-rea Turnu. Ma tem ca traseul de concurs nu a trecut pe la Turnu.

Scuze daca gresesc.

Nu gresesti. Traseul de la concurs coboara de la Stanisoara la Pausa.

Shauru se referea si la coborarea Stanisoara - Turnu.

• Upvote 1

@@vis-a-vis Super ! Vazusem poteca aia pe harta, chiar ma intrebam cum o fi. Da si tu mai multe detalii, in special portiunea din padure, ca nu se vede in film.

E destul de rapida dar are multe sicane exact dupa ce prinzi viteza cam mare. Mi se pare ca eu am franat cu greu inaintea unui copac taiat si asezat de-a latul potecii. Pe urma am iesit intr-un forestier care era plin de sleauri. Cred ca daca o tineam inainte pe creasta si nu ne lasam spre dreapta, era mai interesant dar nu am gasit pe unde sau deja ne indepartasem... Nu mai stiu exact.

Toata smecheria la coborarile de pe Baiului e sa prinzi uscat. Daca e ud mergi pe o clisa unde n-ai absolut deloc control. Pe Piscu Cainelui eu asa am prins si poate d-aia nu am ramas cu cine stie ce amintiri. In schimb am urcat pe acolo... printre putinele pushbikeuri pe care le-am facut in 2013 :D

Foarte misto mi s-a parut si coborarea de la telegondola (sus) Azuga spre Azuga. E destul de frecventat. Nu am track. Dar tot asa, am prins ud. Am venit tare din golul alpin si cand am intrat sub copaci m-am dus sanie :D

Mai in jos insa a fost misto, s-a mai imprastiat si MBZ de vreo doua ori parca :D

Parca aveam un video totusi, mai sap dupa el.

@@Croocodillul

Am facut-o acum vreo 2 ani, incepe lejer, devine grea si pe ultima bucata, inainte de forestier, e hardcore rau, nu cred ca o s-o fac vreodata integral pe bicicleta.

@@BodoC

Sunt doua variante distincte de coborare din Stanisoara, una spre Turnu si a doua in Pausa ( vezi postul #11 ). Le discutam pe amandoua.

Oricum, cea mai misto zona mi s-a parut asta: http://www.bikemap.net/en/route/2096794-valea-badenilor-spre-varful-leaota-coborare-spre-cotenesti/

De la kilometrul 25. Incepe cu drum alpin pietruit. Apoi urmeaza o poteca foarte ingusta si plina de bolovani... aici faci mai mult trial. Intri in padure unde e plin de frunze si sub ele sunt pietre destul de mari. Iti cam vine sa nu mai franezi si simti cum iti sare roata fata dintr-o data :D (senzatii)
Apoi se mai calmeaza dupa care intri pe niste drumuri de caruta. Daca mergi pe urme, fiind adancite echilibrul e afectat... Bicicleta se duce inainte, tu pe langa (alte senzatii). La capatul lor e o poarta si o stana. Acolo am incercat sa sar peste o "bariera" cam la 40 de cm si n-am reusit (parca ai vazut filmarea :D). Urmeaza drum de caruta plin de sleauri. Aici s-au mai dat cate unii peste cap... Per total e o coborare medie spre grea. Cine nu stie bine cu ghidonul eu ii zic sa nu se incumete.

@@vis-a-vis Este traseul 2 din imaginea de mai jos?

Mai mult ca sigur e traseul 4...

Ba, nu... am gresit. 2 este. 4 e coborarea pe Zamora.... forestier

• Upvote 1

De la kilometrul 25...........

Aici apare cam tot:

• Upvote 5