LucianTheOne

Mi-am Facut Trailer!

Recommended Posts

Cu toate ca in urma cu vreo 3-4 luni nici nu ma gandeam la asta, incet-incet a inceput sa ma macine o idee: ce-ar fi sa-mi fac si eu un trailer pentru bicicleta? Dupa ce m-am gandit putin (de fapt foarte mult) am ajunsla concluzia ca e un proiect realizabil, asa ca am trecut la treaba.

Deoarece bugetul meu este momentan foarte limitat, am hotarat sa-l fac din resturi. Mai precis din furci si cadre defecte de bicicleta, ca aveam o gramada. Am folosit doua furci intregi, gatul cu umerii de la alta furca, un front tube de la un cadru, si ceva tevi subtiri. Pentru cadrul trailerului am imbinat doua furci, una cu gat de 1'' si una cu gat de 1,1/8'', care au intrat unul in altul.

Am gaurit ambele gaturi si le-am fixat cu un QR scurt de la tija de sa. Bratele furcii din spate au fost indoite,ca trailerul sa vina cat mai jos, si i-am atasat si un portbagaj mic de la o bicicleta de copii.

Imagine postată

De la a treia furca am taiat bratele si am pastrat doar umerii cu gatul. Apoi am taiat un front tube de pe un cadru, si l-am montat pe gatul taiat anterior, cu un set de cuvete, exact cum montezi furca pe cadru. Umerii furcii taiate au fost sudati perpendicular intre dropout-urile furcii din fata. Acesta este mecanismul de virare. Din patru bucati de teava subtire, taiata si indoita corespunzator, am facut protapul trailerul, piesa de lagatura cu bicicleta. Protapul a fost sudat de front tube in patru locuri, iar in partea cealalta i-am montat sistemul de cuplare rapida.

Imagine postată

Pentru sistemul de cuplare-decuplare rapida m-am chinuit foarte mult. Am muncit la el mai mult decat la tot trailerul. Am incercat diferite variante pana sa ajung la forma finala. Am vrut sa se potriveasac pe orice bicicleta, si asa l-am facut. In capatul protapului sunt atasate doua gheare, de forma literei F. In partea dreapta F-ul are un brat mai scurt, ca se atingea in schimbator. Am facut F-urile cam babane, din tabla de 10mm, dar mai bine mai gros decat prea subtire. Ghearele se cupleaza de un QR cu doua piulite speciale, cu canal pe mijloc. Piulitele se strang cu inbus de 5mm. Am facut si doua piulite pentru ax plin de 10mm.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Pentru platforma am folosit o bucata de tabla de aluminiu de 4 mm cred, pe care am prins-o cu suruburi de furcile ce formeaza cadrul. Platforma are 63x40cm. Pe marginile platformei am prins cu suruburi patru cleme U, de care leg bagajele. Am pus si o aripa de tabla, iar pe portbagaj am montat o cutie de plastic cu capac, si un girofar cu leduri. Am uitat sa spun ca

roata folosita este de 20'' cu 28 de spite.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Valiza de piele se potriveste exact pe trailer (absolut intamplator). In ea intra doi saci de dormit din aia grosi, cortul de trei persoane, o patura de lana si alte cateva accesorii. Deasupra se mai pot lega alte echipamente, cum ar fi saltele izoprene. Sper sa gasesc o cutie mare de plastic cu capac, care sa se potriveasca pe platforma. Pe portbagajul trailerului mai pot pune doua genti laterale, iar cutia de deasupra e buna pentru o gramada de maruntisuri.

Imagine postată

Imagine postată

Trailerul e gata de aproape doua saptamani, dar am vrut sa-l testez temeinic inainte de a-l prezenta. Nu e perfect dar oricum a iesit mai bine decat m-am asteptat. Iar suma cheltuita e de-a dreptul derizorie. Am cumparat doar axul butucului si camera de 20'', plus ceva atentii meseriasilor (sudor, frezor, strungar, vopsitor) care m-au ajutat. Restul e din fiare vechi si resturi nefolositoare (pentru altii). Se manevreaza destul de usor, doar cand e incarcat mai tare si fac vreo manevra brusca ma cam dezechilibreaza, dar daca merg drept si linistit nici nu-l simt. Nici pe teren accidentat nu face figuri, am urcat-coborat borduri fara probleme. Si nici cand s-a urcat sotia mea pe el nu a facut nazuri.Si cantareste vreo 55kg. Sotia, nu trailerul. El are doar 9kg.

Luciane felicitari, este foarte frumos proiectul ajuns in stadiul de uz.

Am urmarit cu mare atentie geometria cadrului si am observat urmatoarele:

1. acolo unde vine tabla(si chingile) puteai sa faci ceva decupaje, pentru a fi mai usor, structura de rezistenta nefiind afectata, datorita tijelor de la furci (sau puteai pune un grilaj).

2. ai imbinat furcile simplu datorita diferentei de diametru, dar ai pastrat mult material care este important si care il face mai greu, deci mai putin manevrabil.

acolo as fi imbinat cu o singura tija (una fiind taiata aproape de tot) si ceva pene pentru a recupera materialul ce lipseste din cauza dimensiunilor diferite(oricum ele vin sudate si finisate)

3. este foarte jos sasiul (din imagini, nu cred ca are mai mult de 140mm de la sol) ceea ce inseamna ca o bordura, sant sau alta forma de obstructionare a formei plane pe care rulezi iti va da emotii.

4. platforma de bagaj este lunga. daca ai ceva de pus, nu este neaparat sa il pui culcat cum l-ai pus tu in penultima poza ci poti sa pui o geanta din aceea pe latime astfel castigi spatiu, ca oricum in sus nu te va depasi pe tine calare pe bicla.

Ce ti-am scris nu este critica si te rog sa o iei ca atare, dar poate te va ajuta sa imbunatatesti Trailerul.

toate cele bune

Un om care gindeste, face si tace; fara suplimente. Asa mi-am inchipuit cindva acest forum. :D

Da mestere, si am uitat sa spun, felicitarile mele si tot respectul meu (de fapt, placa asta o cunosti mai de mult  :D 

Foarte tare...:D

Problemele de dezechilibru vor disparea odata cu km parcursi...cred.

Multumesc Frank, tu m-ai inspirat si trailerul tau a fost ca model. Ce zici, seamana macar oleaca?:D

@Florentzo - Mai mult ma intereseaza rezistenta decat greutatea. Si daca asez bagajele pe inaltime, o sa apara un balans si dezechilibru mai mare. Cu cat e mai mare platforma, cu atat e mai echilibrat si stabil trailerul.

Nu e important daca seamana sau nu. Ai realizat ideile tale cu mijloacele tale fara multa "vorbareala" si asta apreciez foarte, foarte mult. Am mai spus cindva ca aici in Occident "balcanezul" era apreciat pentru inventivitatea lui si mai ales pentru talentul de improvizare; ma bucur ca acest talent n-a disparut de tot.

Totul e realizabil ...

YouTube - STATUS QUO (whatever you want live)

Eh, nu cred ca structura de rezistenta ii va fi afectata.

Daca eventual il scurtezi, rigditatea va creste.

Oricum este fain ce ai realizat si asta este cel mai important;)

... si cind habarnistii forumului incearca sa-si bata joc de "caruciorul" tau incearca sa-i tratezi cu ignoranta; fac si ei ggggaze, aaaaburi, asta-i tot ce pot :D.

Frank, dar cine a incercat sa isi bata joc de trailerul lui Lucian, de sari cu vorbe din acestea...?

florentzica, vezi ca eu nu sar ci vorbesc din experienta ... :D si nu m-am referit la tine.

Da mai Frank dar daca incepi sa te iei de cei fara experienta, unde ii comunicarea civilizata la care ravnim aici pe forum?

Lasa oamenii sa isi spuna parerea fara a intervenii cu expresii scurte si lipsite de valoare, ii treaba lor si isi vor da seama din celelalte discutii daca au vorbit prostii sau nu.

Fiecare are ceva de spus, daca nu o vorba cu un suport experimental, macar o parere, deci trebuie tratati ca atare. Cand se sare calul este altceva.

Incearca sa eviti utilizarea unor comentarii din acestea care iti stirbeste din imagine, nu cred ca este cazul sa fi crainic:)

3. este foarte jos sasiul (din imagini, nu cred ca are mai mult de 140mm de la sol) ceea ce inseamna ca o bordura, sant sau alta forma de obstructionare a formei plane pe care rulezi iti va da emotii.

Eu nu cred ca e foarte jos. E suficient, trebuie sa aiba centru de greutate cat mai jos, asta ca sa-i cresca stabilitatea si sa nu se balanseze de la incarcatura. La borduri, gropi si alte obstacole Lucian probabil va fi atent, si nu va lovii sasiul.

Mie personal imi place foarte mult :D, si mi-as dorii sa vad cat mai multe proiecte de acest fel: trailere, home trainere, etc.

Sa-l folosesti sanatos :D.

Am impresia ca tu interpretezi unele lucruri gresit( daca ma-nsel ma las corectat).

Stirbirea imaginii si crainicul le las necomentate.

Pe acest forum sint unul dintre multi ...

Felicitari Lucian, daca ai reusi sa mai faci cateva la un pret redus cred ca le-ai putea si vinde !

Gandeste-te ce util ar putea fi taranului roman sa care de toate cu el si nu neaparat pt cicloturism ;)

Multumesc tuturor pentru critici si aprecieri. Si va rog nu va mai certati. Trailerul e bun si pentru cicloturism si pentru transport, atat la tara cat si la oras.

Ce nu v-am spus inca e ca odata cu asta am mai construit un trailer de alt tip. E inca in teste, o sa-l prezint mai tarziu. Ambele trailere sunt facute din fiare vechi, mai mult de proba, sa vad ce iese. Daca as face acum altul, ar iesi mult mai bun, mai usor, mai estetic.

Si o dedicatie pentru Frank, care ma ajutat mult cu sfaturi, poze, link-uri si incurajari:

... pentru Frank, ...

Merci ;)

Inca o recomandare : in locul bridelor (clemelor) “U” fa trei slituri pe partile laterale ale platformei (25 mm X 4 mm) prin care poti introduce niste centuri:

http://www.lettmann.de/catalog/images/Spanngurt.jpg cu ajutorul carora poti fixa incarcatura mult mai bine si mai sigur decit cu un expander elastic (mai reduce si putin din greutate). Restul pe P.M., asa intre si pentru tarani “care cara cu el” ;) .

Da, initial m-am gandit si eu la asta. Dar ma tem sa nu se taie centurile de la frecarea cu marginile gaurilor. In plus bridele U, fiind mai inalte, cam 5cm, impiedica alunecarea bagazelor in lateral. Si in locul corzilor elastice pot folosi si o franghie mai groasa.

Orice sfaturi sau critici sunt binevenite, ca deja fac planuri pentru un trailer mai bun.

Daca debavurezi sliturile, le faci o mica raza si ai grija ca centurile sa nu se miste in timpul deplasarii nu trebuie sa-ti faci griji (ale mele tin de ani de zile).

Poti folosi si asa ceva dar nu cred ca e nevoie :

http://www.hug-technik.com/kantenschutz.html

dar nu pot sa ma abtin sa nu fiu rautacios :D))), trebuia sa-l faci din furci de carbon si nu in ultimul rand, imi place dopul ala de sampanie, te-ai scos ce mai ! ;))))))))

Acum serios vorbind, datorita pozitiei rotii in locasul furcii , la un hop mai solit iti poate sari roata

Din pacate carbonul nu se poate suda si nici strange cu suruburi, asa ca a trebuit sa ma orientez spre altceva.

Roata nu o sa sara ca e stransa bine cu piulite de 10. As fi vrut si eu sa fie prinsa altfel si sa-i pun un ax cu QR, dar asta am avut, asta am folosit. Poate la urmatorul.

Vad ca te pricepi la dopuri...:D

To'arasha ,to'arasha ....:confused: si eu ma pricep la dopuri.

Acum lasand gluma, poate ar fi trebuit sa incerci ceva pe dural, acum gasesti orice model de profil si iesea ceva super, la 3-5kg. Chiar daca nu reusai ceva sudat, poate macar cu nituri pop iar tabla aceea tot de aluminiu !?

Chiar de 3kg nu are cum sa fie din orice l-ai face. Cel mai usor trailer are in jur de 5kg. Aluminiul e scump, dar chiar daca mi-as permite nu prea l-as folosi. Pot face unul de 5kg si din otel. Deocamdata am facut doar planurile.