LucianTheOne

Mi-am Facut Trailer!

Recommended Posts

cat poate costa o bara de al de 6 metrii si o bucata de tabla ?

ajung 6m cred nu ? roata trebuie sa fie misto, butuc rulment si cauciuc maaaaaree(pt amortizare) !

Nu prea vad cum se poate realiza dintr-o bara de 6 m, o bucata de tabla si nituri pop un trailer cum l-a construit Lucian. Stau cu urechile ciulite si sint dornic sa mai invat :D.

Trailerul meu s-a dovedit foarte util la multe alte chestii, cum ar fi mutatul mobilei.

Imagine postată

Oricum e cam dezavantajos sa cari cate o piesa pe rand, asa ca ma gandesc sa imi fac ceva mai mare.

Imagine postată

lucian, cu un trailer ca in a doua poza, iti faci companie de mutari

dar..dece sa te opresti aici. Imagineaza-ti unul si mai mare, sa poti aduce masini SH din Germania. in doi ani, om te faci :P

ua Luciene,esti priceput neicule:cool:

sunt curios sa vad daca construieste cineva unul mai smecher :D

Nu cumva Frank admiră eclipsa de soare?

Poate e "paralized" de un nou posting "specialized" :shock:.

in doi ani, om te faci :P

... si atunci poti renunta in sfarsit la bicicleta, pfui :D iti iei si tu masina, ca tot omul

LucianTheOne, da-mi voie sa te felicit pentru realizarea ta:D, sa stii ca si eu am "copt" o asemea dracie si mi-a luat al dracu' de mult sa o pun in circulatie.

Initial am crezut ca sunt singur pe planeta asta (Romania) care sa faca asa ceva, mi-am dat seama ca una originala, sa zicem BOB americana e cam 300$ la care mai adaugi taxele de transport si e cam mult, asa am ajuns sa fac si eu una, si inca la greutate de aprox 5kg, ceva mai usoara decat a americanilor.

E din materiale luate de pe unde am apucat: un carucior pt. invalizi luat de la fier vechi, pentru cadru solid, si roti (roata ca e cu una singura), cala pentru bagaj e de fapt un mini bazin oval de plastic pentru spalat copiii mici vara:D, greul a fost munca de strunjire, sudare, introdus rulmenti, si prinderea la cadru. Am sa postez si niste imagini.

Testele le-am facut pe drumurile dintre Oradea si Felix cu diverse greutati: flacoane de apa de 5l si lemne;

Concluzia: pe drumuri asfaltate si cu inclinatie pana la 7% e bun, se comporta exemplar, aproape ca nici nu se simte, dar la drumurile din Apuseni nu se poate pune in discutie a fi carat, unde mai intalnesti niste pante criminale combinate cu bolovani cat mingea de fotbal.

Initial l-am facut pentru o calatorie prin tara incluzand si Transfagarasanul, deci asfalt nu off-road.

misto,dar e o problema serioasa acolo

diametrul rotii e prea mic,si mareste rezistenta la Inaintare,sa nu mai vb de gropi sau bolovani peste care ar trece mai greu

Iti spune unul care acum 15 ani a facut aceeasi greseala;)

cand mi-am dat seama care e problema,am abandonat 'remorca' In curtea casei de la tara:D

corect, am vazut unele cu roata de cursiera iar bagajele erau dispuse proportional stg.-dr. cred ca ala nici nu-l simteai pe sosea !

Partial e corect faza cu roata mica, nu e o problema aici, poate am sa revin cu poze detaliate, oricand pot modifica si pune o roata de 20 sa zicem sau 24... la teste am incercat si drumuri de padure, ce-i drept nu accidentate ca in apuseni:D

Felicitari, imi place cand romanu e inventiv..

Intr-un fel am si satisfactia lucrului facut de mine, asa inteleg perfect tot si vad unde merita imbunatatit, de ce sa dau vreo 300 $ cand cu maxim 30 il pot face eu? Si culmea....mai usor decat cel din magazin:D

da foarte bine ca ai reusit singur, pe mine ma bate gandul sa fac unul din tevi de PVC, se realizeaza in orice forma dar nu am incredere in rezistenta lui !?

Cadrul, structura ar fi bine sa fie din metal, otel sau aluminiu daca e posibil, restul poate fi facut si din materiale plastice.

Depinde si ce greutate vrei sa cari cu el si pe ce drumuri.

Am vazut trailere facute din bambus, sau lemn, din PVC nu recomand.

Imagine postată

Gabi, trailerul tau e bun, dar trebuie sa-i pui neaparat o roata mai mare, cel putin 16''.

Asteptam poze mai detaliate.

Am facut cateva poze in casa, era mai interesant afara, dar na, soare nu e...iarna e...;

Chiar m-am uitat pe kilometrajul lui: in 2006 abea 47km, deci e ca nou:D

Contiunarea:

Roata mai mare pot pune oricand, se poate scoate furca mica si pune in locul ei altceva, oricum partea grea a fost realizata deja.

Totusi mai am o problema: prinderea de cadru se facea prin urechile acelea doua de schimbator de viteze ce se prindeau in 2 suruburi puse pe cadru aproape de ax, nu trageam caruciorul de axul rotii. Langa ax, cadrul are un mic triunghi unde am pus suruburile, dar dupa ce am trecut pe sistem de pinioane cu caseta (8) nu am mai avut loc de acele suruburi, deci trebuie gasita o solutie de atasa remorca cumva.

Si cind ne apucam de asa ceva ?

Si cind ne apucam de asa ceva ?

Imediat ce ma da nevasta afara din casa:o