LucianTheOne

Mi-am Facut Trailer!

Recommended Posts

Ala cu cutie alba l-am avut si la Cartisoara. Ce, l-ai uitat deja... sau te faci ca nu-l cunosti?:)

Imagine postată

De 2 saptamani si mai bine, ma chinui sa-mi fac un trailer.

Nu reusesc sistemul de prindere pe bicicleta. Am tot evitat prinderea pe ax, pt ca am QR, si mi se parea cam fragila tija din interior axului, ca sa suporte vreo alta incarcare decat cea pt care a fost proiectata. Acum am vazut sistemul de prindere de la extraweel, si cel asemanator cu al lor, al lui Lucian, de aici din primul post. Cum pot sa imi fac ceva asemanator? Voi ceilalti care v-ati facut trailere cum ati procedat?

Toate trailere cu o roata au prinderea pe quick release. Desi are doar 5mm, axul respectivtine fara probleme, ca nu e solicitat direct.

Eu mi-am facut la strung doua piulite pe care le-am pus pe capatul unui ax QR.

Iti fac diseara o poza mai detaliata.

Imagine postată

Multumesc Lucian!

Am montat 2 platbande in QR si stau foarte bine acolo, intr-adevar.

O intrebare: la sitemul tau din poza, nu apare un joc lateral, care se amplifica in dreptul rotii? Cauzand astfel o inclinare usoara a rotii stanga-dreapta?

La platbandele mele apare acest lucru, si m-am gandit sa montez pe fiecare din ele sistemul de conuri de la 2 butuci de fatza.

In poza am pus provizoriu o parte din butuc (pe spatele platbandei) , urmand sa o solidarizez cu celalalt capat al butucului, pe fatza platbandei. La fel si pe partea dreapta a cadrului. Atunci practic furca ar pizota sus-jos in mini-butucii rezultati si ar trebui sa dispara jocul lateral. Sau ma aberez eu degeaba?

post-8228-090707500 1285184261_thumb.jpg

Nu arata deloc bine. La greutate mare o sa cedeze tot. Si eu m-am chinuit mult cu tot felul de sisteme fanteziste, incercand sa reinventez roata.

Pana la urma am mers pe care deschisa deja de altii. Cel mai simplu e cel mai bun.

Am uitat sa fac pozele promise. La mine nu apare nici cel mai ic joc lateral.

Trebuie sa gasesti un strungar care sa-ti faca doua piulite speciale si sa poti prinde furca direct de QR.

Da, am sa incerc sa fac maine piesele. Materia prima ce a fost? O bara de metal de 20mm diametru?

Ce anume zici ca va ceda? Platbanda sau sistemul de pindere?

Furca trailerului se va lasa in jos. Prinered de le QR va ceda si se va roti in jos. Apoi la curbe se va balansa si platbandele se vor indoi.

Am incercat si eu un model similar la o imitatie de Extrawheel. Se balansa remorca de nu puteam sa merg drept.

Uite poza promisa. Pe axul QR infiletez cele doua piulite facute la strung ca sa se potriveasca cu terminatiile remorcii.

Furca remorcii se roteste in sus-jos dar lateral nu se misca deloc. Sistemul e foarte stabil si nu sunt sanse sa cedeze ceva.

Imagine postată

Imagine postată

Stiti ca am incercat sa-mi fac un Extrawheel... Am avut probleme cu stabilitatea si am renuntat la proiect. Recent un client mi-a comandat urgent un trailer, ca peste cateva zile urma sa plece din tara. In criza de timp si de idei, mi-am amintit de cadrul Extrawheel-ului care zacea printr-un colt de atelier.

Imagine postată

M-am hotarat sa-l modific cumva si sa-l fac cat mai mic si mai usor, ca asa voia clientul. Aveam o roata de 16" pe care intentionam sa o pun pe acel cadru si sa-i atasez niste cutii in fata si lateral, eventual si un mic portbagaj. Am luat un cauciuc de 16" pentru roata si surpriza, era prea mare. Inseamna ca roata e mai mica, asa a am luat un cauciuc de 14" si soc, era prea mic. Deci roata respectiva e de 15" ?!?!

Nu-i nimic, schimbam planul, si rapid ca mai erau doua zile. Mi-am amintit ca am vazut pe net cum un tip si-a facut un Extrawheel mai mic pentru o bicla cu roti de 20". Ceva asemanator puteam face si eu. Am scos roata de 20" de la primul meu trailer si am montat-o pe acest cadru. Am incercat sa atasez niste cosuri si cutii, fara prea mare succes. Atunci am scos si portbagajul cu tot cu aripa de pe primul mau trailer si am pus totul pe cadrul acesta. Deasupra am pus un set de genti duble, le-am ancorat bine si am obtinut un Mini Extrawheel.

Imagine postată

Imagine postată

Alta problema de care mi-am amintit pe parcurs a fost butucul cu viteze integrate pe care il avea clientul .Acest butuc are ax plin de 10mm cu piulite, iar trailerul se ataseaza cu un QR de 5mm. Nu aveam timp sa fac alte suporturi de prindere asa ca am facut altceva. Intai am adus bicicleta clientului de la Suceava, urmand sa i-o duc inapoi cu tot cu trailer.

Portbagajul se prinde de cadru cu suruburi de 5mm. Am scos portbagajul si in gaurile de pe cadru am prins piulitele speciale pentru trailer. Apoi am fixat portbagajul si aripa de exterirul acelor piulite, carora le-am prelungit si filetat gaurile pana pe partea cealalta.

Imagine postată

S-a potrivit a fix, am avut si ceva noroc.

Si un detaliu cu sistemul de virare facut dintr-un butuc sudat de furca ce formeaza cadrul trailerului. De axul butucului e prin proţapul. Trailerul se manevreaza foarte usor, am mers in cerc cu bicicleta, am coborat si urcat borduri. Nu se clatina, nu dezechilibreaza, si cu 12 kg de bagaje nici nu se simte. Am uitat sa-l cantaresc , dar are sub 5kg cu tot cu genti.

Imagine postată

• Upvote 1

Salut,sunt curios nu balanseaza stanga-dreapta in timpul pedalarii?

NU, absolut deloc! Cand era cu roata de 26" se cam balansa, dar cu asta de 20" n-au fost probleme. Am mers vreo 30km cu el incarcat ca sa-l testez.

Salut!

Intaaritura aceea in X era de la inceput?

Fara aceea s-ar balansa?

Nu era nimic de la inceput, totul a fost construit si sudat de la zero. Mai putin cadrul trailerului care provine de la o furca de 28".

La inceput, cand l-am facut cu roata de 26" se balansa cam tare si am sudat acele doua tevi in X sperand sa il mai intaresc. Nu s-au schimbat prea multe dupa ce am adaugat intaritura, problema era din alta parte. Dar am lasat-o acolo ca are aspect misto.

Da, poate nu m-am exprimat prea bine, stiu ca a fost facut de la zero, vroiam sa intreb daca a fost icercat si fara acel X. Dar am inteles...

M-am apucat si eu de ceva asemanator, si vreau sa-i pun roata de 26, dar cu genti separate si putin mai coborite, ca la EW-ul original

M-am apucat si eu de ceva asemanator, si vreau sa-i pun roata de 26, dar cu genti separate si putin mai coborite, ca la EW-ul original

Dar pana la urma a iesit cu totul altceva

Imagine postată

Mai are nevoie de mici ajustari...

Prinderea furcii de roata, si o plasa pe fund...

Si daca se indreapta vremea cu asta voi vizita izvoarele de apa minerala din zona :)

Materialul de baza folosit, cadrul unui sezlong vechi :)

• Upvote 2

Respectele mele domnule!

Arata de nota 10! Mai misto decat BOB.

Nu-mi dau seama de marimea rotii...

Roata e de 16

Si e mai misto decat BOB ca nu m-a costat nimic ...

Roata e de 16

Cu o roata de 20" cred ca aveai mai multa bucurie. Eu m-iam construit un adaptor pentru a putea monta o roata de 20" (ruleaza mai linistit si nu cade in fiecare gaura de soarece)

Postez si aici o poza facuta la proba cu incarcatura de cca 30kg pe 35 de km.

Imagine postată

s-a comportat acceptabil, mai trebe sa-i aplic un X ca cum a facut si LucianTheOne.

La miscari bruste a ghidonului vrea sa se balanseze, dar asa se va rezolva sigur.

Poza aia e de la o reclama la rulota respectiva, e construita din aluminiu - si ca sa arate cat e de usoara, o tracta cu bicicleta.

Pur si simplu fantastica ideea. Trebuie sa fac si eu asa ceva pentru Pegas avand in vedere ca mai merg sa iau butelii si folosesc un carut pe care il atasez in spate de portbagaj... Deci trebuie sa fac un TRAILER!