LucianTheOne

Mi-am Facut Trailer!

Recommended Posts

Observ ca majoritatea trailerelor nu au decat o singura roata,presupun ca opune rezistenta mai mica la inaintare,nu?

Totusi cele cu doua roti mi se par mai solide si mai stabile,in sensul ca nu te dezechilibreaza....

Vechiul meu trailer a capatat haine noi, deoarece vreau sa-l vand. Am planuri pentru inca trei trailere pe care le voi faca iarna asta.

Imagine postată

Imagine postată

Se prinde de axul spate cu niste piulite speciale.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

I-am pus strategic niste folie reflectorizanta albastra.

Imagine postată

Piulitele pentru fixare. Un set pentru butucii cu QR si un set pentru butucii cu ax plin.

Imagine postată

Am licitat si eu azi primavara un trailer pe ebay cu 18 euro si transportul cam 12.Deci in tottal cam 30€.La banii astia nu cred ca mai merita sa faci acasa numai daca esti un workaholic. :|

http://www.ebay.de/itm/Fahrradanhanger-Lastenanhanger-Einrad-Anhanger-Transport-Fahrrad-90L-Tasche-/160912168445?pt=Sport_Radsport_Fahrrad_Anh%C3%A4nger&hash=item25771cd5fd

Am licitat si eu azi primavara un trailer pe ebay cu 18 euro si transportul cam 12.Deci in tottal cam 30€.La banii astia nu cred ca mai merita sa faci acasa numai daca esti un workaholic. :|

http://www.ebay.de/itm/Fahrradanhanger-Lastenanhanger-Einrad-Anhanger-Transport-Fahrrad-90L-Tasche-/160912168445?pt=Sport_Radsport_Fahrrad_Anh%C3%A4nger&hash=item25771cd5fd

Voiam si eu sa licitez, dar am vazut ca nu trimite in RO :(.

M-am apucat si eu de un trailer si l-am dus pana la nivelul asta: BBv6N7Y.jpg

M-am oprit si pentru ca nu prea aveam timp dar si pentru ca mi s-a parut penibil si asta nu pentru ca cele doua roti de 26 si gumele de pe ele sunt reciclate de prin beci doar de proba.

As vrea sa-mi spuneti opinia voastra.

Cam ce crezi ca va face trailerul tau cand pui o frana brusca? Trebuie sa schimbi sistemul de atasare. 

1. se opreste

2. se va roti in jurul punctului de ancorare de la portbagaj

3. se poate proba

Care e opinia ta?

As putea face o prindere cu un grad de libertate pe tija seii.

Doresc sa interferez cat mai putin cu axul rotii.

punctul 2 urmat de rasturnare, urmat de probleme la controlul biclei

Deci, practic, sistemul de prindere trebuie sa controleze rasturnarea, nu!?

In mod normal trailerele pe doua roti se fixeaza de chainstay-ul stang, sau tija de sa. Sunt cateva modele ce si fixeaza si de axul rotii.

Am vazut pe un forum strain un trailer home made care era prins de portbagaj. Dar nu cu centuri ci cu un sistem mult mai ingenios si sigur. Am cautat poza dar nu o mai gasesc. Practic, trebuie sa fixezi pe platforma portbagajului un suport de care vei agata trailerul. Suportul trebuie sa culiseze si stanga-dreapta si sus-jos, deci sa aiba doua articulatii. 

Eu am improvizat foarte simplu un astfel de sistem pentru un trailer cu prindere pe tija. Ceva asemanator trebuie sa incerci si tu.

Trailer+Utilitar+05.JPG

Multumesc frumos.

Frumoasa prinderea. Bag seama ca e o piesa de prindere pe tija, de la seile tip vechi si o pipa adaptata.

Ca sa fiu sincer, ma gandisem la o prindere cardanica.

Inca o intrebare. Pentru ca a fost mai mult o incercare am luat ce am avut la indemana. Ce diametru ar trebui sa aibe roata?

La remorca ta s-ar potrivi mai bine roti de 20". Rezistenta mai mare si stabilitate crescuta datorita centrului de greutate coborât. Dar pentru transport marfa merge si asa.

Ai dreptate cu cardanul, sistemul de prindere ar trebui sa arate asa:

6825061_1_large.jpg

• Upvote 1

Imi plac utilitatrele si ce ati muncit voi aici. Asa de mult imi plac utilitarele , incat din 3 masini pe care le am avut pana acum, doua erau pentru transport marfa , iar la asta pe care  o am acum , i am scos bancheta afara . Acu' sa nu va imaginati ca eu car tot timpul cate ceva... Nu, in majoritatea drumurilor mele , umblu cu masina goala. :- Pur si simplu imi, place sa stiu ca am spatiu.

Asa ca musai sa mi fac si o remorcuta sau trailer ( inca nu stiu diferenta).

, dar cu toate ca ma pricep la multe (zic eu) , nu sunt prieten cu aparatul de sudura si nici macar n am cautat sa fac cunostinta cu el. Faptul ca nu sudez, m a oprit de la multe proiecte.

Odata , Nu demult, mi a venit o idee ''Antisudura''. Vroiam sa cosntruiesc o bicicleta din bambus. Am fost inspirat de usurinta si rezistenta acestui lemn, constatata din experienta personala ,atunci cand faceam si trageam cu sageti din bambus. Bineinteles ca am cautat pe net si am vazut o multime de biciclete de bambus , asa ca nemaifiind o provocare , am renuntat .

Luciane , ce zici ,

oare n ar merge sa faci trailerul reglabil pe lungime , cu ajutorul a doua bare telescopice? Eventual , cu profil paralelipiped . Asa,  trailerul o sa fie mai versatil.

Visez ca daca imi fac remorca la bicicleta , atunci pun pe ea o cusca de transport caine :o3 , o tinta , arcul cu sagetile si pedalez cu spor la  terenul de joaca. :> . Poate ca mai curand decat as crede acum ,remorca o sa mi  fie o necesitate. Autoritatile au hotarat   sa taie o parte din padure si sa faca o centura ocolitoare , exact pe locul unde ma desfasor acum , la 5 minute de casa mea.

Iata si bicicleta pe care vreau sa o folosesc  la tractat.

cand am luat o , exact la treaba asta m am gandit.

img_0311.jpg

Uite ca am uitat sa-mi postez ultimul trailer, desi l-am construit de anul trecut. A fost facut la comanda pentru un coleg si prieten de pe forum.

E similar cu ala micu cu cutie, doar ca e mai mare.

01.jpg

I-am pus roata de 20" si butuc cu QR.

02.jpg

Ca de obicei e facut din piese reciclate.

03.jpg

Cutia e mare, incapatoare si impermeabila. Are vreo 80cm in lungime.

04.jpg

Aici un test cu greutate si 40km inainte de vopsire.

05.JPG

Si testul final la o tura de doua zile si peste 130km.

06.JPG

• Upvote 2

Trebuie sa ai conditie fizica buna ca sa plimbi bicicleta aia cu toate bagajele alea pe ea!

Am gaurit ambele gaturi si le-am fixat cu un QR scurt de la tija de sa. Bratele furcii din spate au fost indoite,ca trailerul sa vina cat mai jos, si i-am atasat si un portbagaj mic de la o bicicleta de copii.

Trailer%201b.jpg

Salut, Luciane. Zi-mi şi mie, te rog, cum ai reuşit să îndoi braţele furcii? Aş vrea să fac şi eu ceva asemănător dar mi-e să nu fărm furca.

Mersi.

Zi-mi şi mie, te rog, cum ai reuşit să îndoi braţele furcii?

As incerca s-o incalzesc inainte de a ma apuca de indoit *-:) . 

• Upvote 1

Le-am indoit pe un dispozitiv de roluit. Are niste role de diferite diametre si grosimi cu un sant pe interior. Ca o janta de bicicleta de fapt, dar mult mai mici. O rola e fixa si alta e mobila. Rola mobila e antrenata de o parghie, impinge in teava de indoit, si o curbeaza dupa rola fixa. Poti sa faci o teava covrig daca vrei.