cr1s71_13

bicicleta second hand

Recommended Posts

Vreau si eu sa imi iau o bicicleta second hand ... parca era un topic ceva ... ce sa verific la ea ... sa vad daca e in regula

Sau spuneti-mi si mie unde sa ma uit sa nu iau vreo teapa:)

In primul rand sa verifici cadrul si furca, sa nu fie strambe, lovite, indoite.

Apoi rotile sa nu fie descentrate, sa nu aiba uzura excesiva pe partea pe care calca sabotii, sa nu fie fisurate si spitele sa fie la fel de stranse.

Pinioanele, foile si lantul trebuie analizate cu atentie sa nu fie uzate, dinti rupti sau indoiti si sa nu scoata zgomote ciudate. cel mai bine ar fi sa nu scoata zgomote deloc.

am luat-o de mult ... trebuie putin reglata (frana dupa spate si schimbatorul de la pinioane in rest e ok) ... si rotile sunt la limita (adica putin descentrate ... cel de la service mi-a spus ca e la limita normalului).

Si mai are o problema ... are schimbatoare shimano acera ... si pe unele pinioane ... de exemplu cand bag pe pinionul al 3-lea de jos scoate un zgomot mai ciudat ... asta e din cauza ca nu sunt reglate ??

Oricum cred ca am luat-o la un pret bun :D altrix nelson cu 300 ron + garantie 9 luni ce ziceti ?? am luat teapa ??

pai trebuie sa o reglez :D:( mi-au cerut nemernicii 20-30 ron numa sa o regleze ...

mai bine tio repari u macar are sati prinda bine pe viitor, oricum si daca o striic nu ai dat mult pe toagla

putin pentru tine ... destul de mult pentru mine ... adica nu mult ... mai bine zis destul de mult incat sa nu imi permit sa o stric ... trebuie sa o tin cel putin 2-3 ani de acum :D

putin pentru tine ... destul de mult pentru mine ... adica nu mult ... mai bine zis destul de mult incat sa nu imi permit sa o stric ... trebuie sa o tin cel putin 2-3 ani de acum :D

eu zic ca in 2-3 ani faci rost de mai mult de 300... sa zicem un 500 si iti iei ceva si mai bun :rolleyes: sau mnah daca esti la tara aceeasi bicla e buna si la generatia urmatoare (sa fie tohan)

sunt din arad, vreau sa imi cumpar un bike , am gasit un trek6700 din 2006 dar fara dsc brakes (ma bucur pt ca la alea cu disc tot bagi bani), schimbatoare shimano deore lx arata foarte bine, a fost folosit da nu se vede, ff putine semne de uzura si mici, dea`bea le vezi.... omu cere 900 lei ultimul pret ... am banii dah nu stiu ce sa fac? merita?:))

astept urgent sfaturi...ms

daca o sa pot o sa mai revin cu poze....

toate cele bune!!!

Bine ca nu revii cu sfaturi.Scrie bre mai relaxat ,ca nu fug toate gagicile in italia....

...dar fara dsc brakes (ma bucur pt ca la alea cu disc tot bagi bani)...

Vorbesti din experienta, din patite sau din auzite ? Ar fi interesant sa ne explici mai detaliat aceasta afirmatie :)).

P.S. Eu am cu totul alta parere; dar deh, poate mai invat ceva :(.

Deh, se mai intampla cateodata ... Mai postezi in graba si uite ce apare ...

E bine totusi ca acuma n-ai mai scris in graba, si e si mult mai inteligibil :)

bn mah lasati asta...tinetiva de subiect

dativa cu parerea ...merita?

trek ii firma americana da si piesele ei sunt americane? sau scrie si pe ele china...

mie imi plac astea de la trek, k pe cursiere(cel putin) scrie 7 times tour de france champion

mie imi plac astea de la trek, k pe cursiere(cel putin) scrie 7 times tour de france champion

Si "dak" scrie pe Tohan sau DH sau FB "7 times tour de france champion" precis o sa-ti placa; noi inca ne orientam dupa ceea ce scrien pe eticheta.

P.S. Rahat poate sa fie da sa fie impachetat frumos si cu emblema; saraca Roamanie ...

pe nici un tohan nu scrie asta pentru ca nu sa intamplat.

de ce nu ai incredere si tu ca ce scrie pe eticheta e adevarat?

mai ales cand e lucru nou?

... fiindca nu aleg si cumpar o bicicleta dupa ceea ce scrie pe ea, pentru mine alte criterii sint mult mai importante .

@dinamov

Nu astepta un raspuns pertinent ca imbatranesti, mai bine cauti singur sa te convingi.

PS: vorbeste cu Bitza, el vinde o cursiera Trek Madone 5.0 pe care scrie "7 time..." poate stie cate ceva;-)

dah mah numa sa nu ma murdaresc prea tare :P

n-o las eu pe oriunde da noh trebuie siguranta (in curtea scolii nu o sa mi-o fure nimeni ca curtea ii inconjurata de pereti:D da o sa se dea cu ea....)

deci ce lacat imi propuneti?