Sign in to follow this  
bogdanch

Campanie: cu bicicleta la serviciu in Bucuresti

Recommended Posts

Nu știu exact câți dintre voi știu deja, dar există o campanie de încurajare a mersului cu bicicleta - la servici, mă gândeam că ar fi util să ne înscriem și noi împreună cu firmele pentru care lucrăm la această campanie (poți înscrie tu firma - nu ai nevoie de un acord special).

Ce este BIKE2WORK?

Bike2work este o campanie europeana, desfasurata in 12 state europene, care incurajeaza adoptarea bicicletei ca mijloc de transport alternativ in detrimentul automobilului. Campania isi propune sa schimbe comportamentul si mentalitatea angajatilor, dar si sa incurajeze angajatorii sa vina in intampinarea nevoilor biciclistilor.

Cât de importantă este, de fapt, această campanie:

Rezultate obtinute in cadrul proiectului, atat cele din sondaj, cat si rutele inregistrate de biciclisti vor fi prezentate public, companiilor participante si autoritatilor locale. La nivel european, datele vor fi centralizate din toatele cele 12 state de Federatia Biciclistilor Europeni si vor fi prezentate institutiilor europene.
Participarea la acest proiect ne-a asigurat, in mod oficial, un loc in marea familie de bicilisti europeni!

Ok, nu-ți pasă și nu crezi că poți să schimbi ceva în țara asta, de ce te-ai mai înscire? Pentru că premii:

Si pentru efortul si contributia ta, noi te premiem saptamanal. Nu uita, pe 28 iunie 2015 desemnam marii castigatori ai campaniei Bike2Work!

Site-ul campaniei: http://www.bike2work.ro/

In primul rand e serviciu nu servici. 

M-am inscris, dar nu inteleg la ce foloseste. 

Sa responsabilizeze angajatorul sa acorde facilitati pentru biciclisti.

Am vrut să mă înscriu dar:

- e pentru București;

- aplicația nu e disponibilă pentru telefonul meu cu windows.

dupa ce te inscrii si intri pe pagina personala se mentioneaza ca ar trebui sa ai 8 trasee inregistrate cu aplicatia iVelo. Pentru ce? Si cum adica 8 trasee? Nu e unul si acelasi cel spre serviciu?

Aplicatia iVelo este un strict banala, inregistreaza ture. Nu exista nici o legatura intre contul de pe iVelo si cel de pe bike2work, nu-mi dau seama cum se face legatura.

Foarte superficiala treaba asta ... 

Sa responsabilizeze angajatorul sa acorde facilitati pentru biciclisti.

Cam 90% din facilitatile teoretice care s-ar putea acorda nu tin de angajator ci de administratorul cladirii sau ansamblului rezidential. 

sunt eu rău sau treaba asta cu site-ul si aplicația e făcută ca să colecteaze date de la binevoitori ?

@@Trevizes mulțumesc pentru corecție, dacă poți te rog să modifici titlul.

Sincer cred că este foarte util din punct de vedere statistic, atutoritățile nu cred că dispun de aceste date:

- un număr estimativ al persoanelor care merg cu bicicleta la servici;

- cele mai frecventate trasee parcurse de bicicliști;

- motivele pentru care mulți aleg mașina în detrimentul bicicletei (știu că se știe, dar nu este nimic pus pe hârtie);

În plus consider că cu cât participăm mai mulți la campanii de conștientizare cu atât va creștea presiunea asupra autorităților competente și vor fi nevoiți să acționeze! Nu cred că așa ceva se face de la sine putere. "Acționând schimbăm ceva, neacționând nu schimbă nimic, iar lucrurile vor rămâne așa cum sunt!" - Dr. House.

@@Gabi.B.HD nu cred că aplicația este doar pentru București, nu am văzut să fie undeva specificat. Din păcate nu există aplicația pentru Windows Mobile(Microsoft), doar Android(Google) și  iOS (Apple).

Mai este de precizat că această campanie este făcută prin fonduri Europene, dacă ni se oferă posibilitatea să participăm gratuit fără să punem din buzunarul nostru, de ce să nu o facem?

Eu sunt un începător (newbie) și sunt nerăbdător să-mi cumpăr bicicletă la finalul acestei luni și să merg cu ea la serviciu!

@@Trevizes , 8 trasee = să mergi de 4 ori la serviciu (2 x trasee într-o zi, când mergi spre serviciu și când mergi spre casă).

Mergi pe http://www.bike2work.ro > te autentifici > apeși sus în bară unde scrie "PAGINA TA", acolo ai următoarele instrucțuini:

Descarca aplicatia iVelo pe smartphone-ul tau pentru a iti inregistra traseele catre si de la serviciu!

Daca ti-ai descarcat deja aplicatia si ti-ai facut cont, asigura-te ca e-mail-ul folosit la inregistrarea pe site-ul Bike2Work este acelasi cu cel inregistrat in aplicatie. Odata ce mail-urile sunt identice, vei vedea aici traseele inregistrate in aplicatie. Mail-ul contului tau pe site-ul Bike 2 Work este "adresa_introdusă_de_tine@domeniul_tău.ro".

Pe scurt, trebuie să-ți faci cont în aplicație pe aceeași adresă de mail.

Încă o informație importantă:

Pe bike2work.ro, nu vor fi afisate aici decat traseele cu titlul "bike2work" din aplicatia iVelo. 

@@midan Acesta este și scopul aplicației să colecteze date statistice, după ce nu o mai folosești o poți dezinstala.

Apropo, când îți faci contul pe iVelo îți cere și CNP și număr de telefon, e ca și când ai semna o petiție.

P.S. Dacă nu vrei să-ți dai CNP-ul și totuși ai participat la recensământul din 2002 și ești din București, nu uita că CNP-ul tău a fost deja "scăpat" pe internet prin celebra aplicație/bază de date (Poliție București cred că se numea) ce exista la o vreme pe DC++. 

Eu ma voi inscrie dar nu cred ca o sa dau CNP-ul corect, doar nu cred ca au implementat si algoritmul de verificare, daca ar fi asa chiar ca ar fi suspect.

Apropo, exista statistici la primarie si ministere cu principalele trasee pe care bucurestenii merg la serviciu, incarcarea acestora si modul cum o fac (pe jos, bicicleta, RATB, masina personala, etc). Cei care au participat la intalnirile pentru PMUD stiu despre ce e vorba.  

CNP-ul e pe toate bonurile de masă, îl știe și vânzătoarea de la alimentarea de la colț...

Trei CNP-uri luate la întâmplare n-au nici o importanță, partea interesantă apare când face cineva "socoteli" cu cine a  cumpărat, de la ce magazin și alte d-astea în urma cărora apar reclame și produse de ajunge lumea să cumpere tot felul de mizerii fără să știe de ce.

Revenind la aplicația pentru telefon, mi se pare mai mult o hipstereală, cred că treaba aia cu "Drumuri Verzi" e mult mai bine gândită și ar fi putea scoate ceva utilizabil într-un viitor.

Foarte tare campania "Drumuri Verzi", nu știam de ea! Sper să fie un succes!

Sunt de acord că "partea interesantă apare când face cineva "socoteli" cu cine a  cumpărat, de la ce magazin și alte d-astea în urma cărora apar reclame și produse de ajunge lumea să cumpere tot felul de mizerii fără să știe de ce", dar consider că deja oamenii au început deja să se prindă de acest aspect. Și google când cauți un anumit produs de 2-3 ori, după o să începi să vezi anunțuri cu acel produs. Ține de tine să nu te lași "manevrat".

Eu sunt un începător (newbie) și sunt nerăbdător să-mi cumpăr bicicletă la finalul acestei luni și să merg cu ea la serviciu!

Foarte tare!

Cu bicicleta nu mergi, de "Drumuri verzi" nu ai auzit, PUMD iti e strain, pe Leonte cel mai probabil nu-l cunosti :)

De fapt cine si ce esti? Programator al aplicatiei? Marketing?

OFFTOPIC WARNING:

Salut @@RaduB, am lucrat pe marketing, acum lucrez în IT (nu sunt programator) la o companie care nu are nici o treabă cu bike2work. M-am decis să-mi achiziționez o bicicletă cu care să merg la muncă și să încept să fac cicloturism, îmi poți urmări subiectele deschise în vederea informării cu privire la acest aspect aici. Am fost coleg cu @@gmarco16 (nu știu dacă-l cunoști).

Sunt un newbie ca atare nu am auzit de "Drumuri verzi", "PUMD" și nici pe Leonte nu-l cunosc.

Sunt la început, sunt entuziasmat și vreau un oraș mai "verde". Dacă consideri că acest subiect este unul de reclamă pentru o companie poți cere unui moderator/admin să mute subiectul în Recycle Bin sau chiar să-l șteargă, aveți acordul meu moral - intenția mea a fost de a aduce la cunoștiință o campanie.

Zi-mi te rog dacă mai ai alte nelămuriri :)

OK, m-am linistit acum :)

Te suspectam credeam ca faci ceva marketing ascuns sau reprezinti GreenRevolution.

În plus consider că cu cât participăm mai mulți la campanii de conștientizare cu atât va creștea presiunea asupra autorităților competente și vor fi nevoiți să acționeze! Nu cred că așa ceva se face de la sine putere. "Acționând schimbăm ceva, neacționând nu schimbă nimic, iar lucrurile vor rămâne așa cum sunt!" - Dr. House.

Da, asa este. Am sa o incerc!

Totusi, cine e acest domn Leonte si de ce ar trebui cunoscut ?

Despre Bike2Work

Bike2Work este un proiect co-finantat de Uniunea Europeana, care se desfasoara sub umbrela Federatiei Biciclistilor Europeni (ECF) si are ca principal scop incurajarea transportului angajatilor spre si de la munca cu bicicleta. 

Asociatia Green Revolution s-a alaturat acestui proiect impreuna cu alte organizatii din 11 state europene (Olanda, Germania, Danemarca, Austria, Italia, Slovenia, Marea Britanie, Franta, Croatia, Malta si Bulgaria). Obiectivele asumate in cadrul proiectului Bike2Work sunt:

• determinarea unui numar de 1.000 de angajati din Bucuresti sa foloseasca bicicleta ca mijloc alternativ de transport de acasa la job si invers
  • atragerea si determinarea unui numar de 20 de companii sa adopte masuri interne de sprijinire si incurajare a transportul pe bicicleta

Rezultate obtinute in cadrul proiectului, atat cele din sondaj, cat si rutele inregistrate de biciclisti vor fi prezentate public, companiilor participante si autoritatilor locale. La nivel european, datele vor fi centralizate din toatele cele 12 state de Federatia Biciclistilor Europeni si vor fi prezentate institutiilor europene. 

Participarea la acest proiect ne-a asigurat, in mod oficial, un loc in marea familie de bicilisti europeni!

@@bogdanch, cred că acum e evident de ce este doar pentru București.

Dap, acum e evidant. Rog un moderator sa adauge la subiect " în Bucureşti".

Pentru cei interesați:

S-a lansat campania Bike2Work 16 mai - 15 iulie 2016! 9 saptamani in care alegeti bicicleta ca mijloc principal de transport la munca. Tot ce trebuie sa faceti este sa va inregistrati traseele in aplicatia I'Velo cu tag-ul "bike2work". Spread the word!

Daca sunteti noi in campanie, inregistrati-va aici:http://www.bike2work.ro/inregistreaza-te/

Daca ati participat in campania de anul trecut, trebuie doar sa va reactualizati datele din pagina voastra de pe www.bike2work.ro.

*Bike2Work este un proiect co-finantat de Uniunea Europeana, care se desfasoara sub umbrela Federatiei Biciclistilor Europeni (ECF), in perioada 2015 - 2016.

P.S. Actualizarea informatiilor de profil este obligatorie pentru a participa in campania mai-iulie 2016. 

Pentru a urmări clasamentele: http://www.bike2work.ro/clasamente/clasament-b2w-16-mai-15-iulie-2016/

Pentru a urmări clasamentele: http://www.bike2work...-15-iulie-2016/

Cand vad ce distanta pedaleaza altii pana la munca incepe sa nu mai imi fie jena de 36 km ai mei, pfff. Nu ma inscriu, prea complicat si prea multe date personale. Bafta.

Proiectul este interesant, numai ca nu stiu cat succes va avea la noi. Eu sunt adeptul navetei zilnice pe bicicleta la / de la munca si mai suntem, dar, prea putini.

Intr-o comunitate unde snobismul este la el acasa, unde romanul este prea comod si trebuie sa isi etaleze caii putere unde si cand are ocazia (iar naveta zilnica este o oportunitate), cam slabe sanse de implementare a proiectului.

Pacat.

• Upvote 1